Ylikerroin.com
Suomen suurin vedonlyöntisivusto
Tänään on 19.01.2018, 17:52

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia



Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 23 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: MLB 2007
ViestiLähetetty: 08.03.2007, 22:13 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Viitteeksi linkki viimekauden mutuketjuun: http://www.ylikerroin.com/forum/viewtopic.php?p=83048

Aloitetaan tämä kausi otteluohjelmalla, mistään ei taaskaan tuntunut löytyvän otteluohjelmaa järkevässä muodossa joten piti lukea ja käsitellä se itse, http://www.sb-lines.com/MLB2007.csv.

Sarakkeet: pvm, klo, vierasjoukkue, kotijoukkue, ottelusarjan peli, ottelusarjan tunniste, homestandin peli, homestandin tunniste, roadstandin peli, roadstandin tunniste. Saatavilla ei ollut vielä kellonaikoja kaikkiin peleihin joten niissä 00:00, lopuissa kellonaika ET:ssa.

Datan oikeellisuudesta en ota mitään vastuuta sillä en jaksanut tarkistaa kaikkia 2430 peliä käsin.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: MLB 2007
ViestiLähetetty: 08.03.2007, 22:26 
Status: JäsenLiittynyt: 16.05.2004, 11:04Viestit: 526
Pisteitä: 0
MarkusM kirjoitti:

Aloitetaan tämä kausi otteluohjelmalla, mistään ei taaskaan tuntunut löytyvän otteluohjelmaa järkevässä muodossa joten piti lukea ja käsitellä se itse, http://www.sb-lines.com/MLB2007.csv.



Asiallinen homma kun pistit palstalle, kiitoksia.
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 08.03.2007, 23:25 
Status: JäsenLiittynyt: 10.12.2003, 15:41Viestit: 2536
Pisteitä: 215
Kassa: -73.99 yks. Palautus%: 97.85% Panosten ka: 1.70 yks. Vetoja: 2030
Jep. Kiitti Markukselle. Löytyisiköhän viime kauden tuloksia yhtä helpossa muodossa?
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 08.03.2007, 23:41 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Lainaa:
Jep. Kiitti Markukselle. Löytyisiköhän viime kauden tuloksia yhtä helpossa muodossa?

http://www.sb-lines.com/MLB2006.csv

Muuten samassa muodossa mutta ilman sarjoja ja standeja + tulokset. Kellonajat näyttävät oudoilta joten noissa on varmaankin todellinen alkamisaika.

Jos täällä on muita järkeviä tilastotarpeita mlb:sta niin kannattaa kysyä, minulta löytyy tietokannasta paljon retrosheetista ja muista julkisista tietolähteistä luettua tietoa aina pbp tasolle asti, kertoimia ei valitettavasti löydy. Noista on helppo muodosta mitä ikinä tarvitaankin.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 11.03.2007, 16:39 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
JoukkueLiigaDivWLWpcLyöntipeliBullpenRotaatio
ClevelandALCentral907255,5132
MinnesotaALCentral857752,4313
DetroitALCentral847851,9233
Chicago SoxALCentral808249,5342
Kansas CityALCentral5510734444

NY YankeesALEast976559,7122
BostonALEast936957,3141
TorontoALEast877553,6212
BaltimoreALEast808249,1224
Tampa BayALEast649839,4444

OaklandALWest837951,5321
TexasALWest808249,6313
AnaheimALWest808249,3411
SeattleALWest778547,3334


St. LouisNLCentral877553,9141
Chicago CubsNLCentral857752,5232
HoustonNLCentral818150313
MilwaukeeNLCentral788448,2431
PittsburghNLCentral778547,5423
CincinnatiNLCentral748845,9443

PhiladelphiaNLEast887454,1122
NY MetsNLEast867653,1114
AtlantaNLEast857752,3123
FloridaNLEast778547,3432
WashingtonNLEast689442,2424

San DiegoNLWest897354,8211
Los AngelesNLWest847851,8222
ArizonaNLWest818150331
ColoradoNLWest788447,9243
San FranciscoNLWest768646,8344


Erittäin alustavista hvoimista muodostetut WL arviot koko kaudelle, kuten normaalia niin strength of schedulia ei ole huomioitu ja lineupit on avauspäivän mukaiset. Varsinaiset rankit on asteikolla 1-4(1 paras), bullpenissa otettu mukaan 4-5 avainpelaajaa.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 19.03.2007, 04:26 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Ajoin ajankuluksi kolme parasta ilmaista projektiota verrattuna sportslinen depthin aloittajiin joista alla olevat arviot kaikille aloittaville syöttäjille.

EDIT1: Tarkempi tarkastelu projektioiden systeemeistä osoitti että normalisointi kusee, kaikki kolme lähdettä ovat huomioineet liigat ja parkin eri tavalla. Yritän tasoittaa kaikki era:t vertailtavaan muotoon kunhan saan kaavat kuntoon.

Pelaaja-arviot seuraavista lähteistä:
Marcel
Chone
Zips

AdjEra on normalisoitu viimekauden park factorien perusteella eli luvut pitäisi olla täysin vertailukelpoisia mutta esim Coloradon syöttäjien perusteella aivan noin ei taida olla. Komponentit(K, BB, HR & H) eivät ole korjattuja park factoreilla.

EDIT2: Löysin tarkat kuvaukset miten jokainen kolmesta tahosta oli huomioinut liigat ja parkit joten nyt AdjEra oikeasti täysin vertailukelpoinen liigan sisällä.

SPTeamAdjEraK9BB9HR9H9
Jered WeaverAnaheim3,5682,41,127,8
John LackeyAnaheim4,177,630,778,8
Kelvim EscobarAnaheim4,147,32,70,928,8
Ervin SantanaAnaheim4,386,631,058,4
Bartolo ColonAnaheim4,836,12,41,349,6
Brandon WebbArizona3,756,92,60,728,9
Randy JohnsonArizona3,968,12,41,198,6
Doug DavisArizona4,4573,90,979
Edgar GonzalezArizona4,96,32,51,469,9
Livan HernandezArizona4,915,53,21,1910
John SmoltzAtlanta3,817,32,20,98,8
Chuck JamesAtlanta4,127,23,11,258,3
Tim HudsonAtlanta4,495,73,10,899,5
Kyle DaviesAtlanta5,326,94,21,289,7
Lance CormierAtlanta5,095,93,81,0210
Erik BedardBaltimore4,357,73,40,799,1
Daniel CabreraBaltimore4,668,45,10,848,4
Jaret WrightBaltimore5,055,63,50,8710,1
Adam LoewenBaltimore5,177,14,70,849,2
Steve TrachselBaltimore5,334,641,249,9
Daisuke MatsuzakaBoston3,577,320,88,7
Jonathan PapelbonBoston3,7382,70,988,1
Curt SchillingBoston4,377,51,61,189,6
Josh BeckettBoston4,537,33,11,228,7
Tim WakefieldBoston5,015,73,21,419,3
Carlos ZambranoChicago Cubs3,588,53,80,857,5
Rich HillChicago Cubs4,028,93,31,247,9
Mark PriorChicago Cubs4,289,53,51,328,2
Ted LillyChicago Cubs4,467,93,91,288,6
Jason MarquisChicago Cubs5,1953,21,459,9
Jose ContrerasChicago Sox4,586,53,21,198,9
Javier VazquezChicago Sox4,547,62,51,289,1
Jon GarlandChicago Sox4,6652,21,29,7
Mark BuehrleChicago Sox4,585,221,239,9
Bronson ArroyoCincinnati4,046,52,51,139
Aaron HarangCincinnati4,197,72,31,119,4
Kyle LohseCincinnati4,985,831,2110,3
Elizardo RamirezCincinnati5,055,92,41,3410,3
Eric MiltonCincinnati5,2162,71,6410
C,C, SabathiaCleveland3,977,82,60,918,6
Jake WestbrookCleveland4,544,92,50,799,9
Cliff LeeCleveland4,86,42,81,259,4
Jeremy SowersCleveland4,514,82,60,989,3
Paul ByrdCleveland4,984,61,91,2410,4
Jeff FrancisColorado4,366,13,11,079,4
Byung-Hyun KimColorado4,5673,61,049,7
Brian LawrenceColorado4,565,62,81,019,8
Aaron CookColorado4,353,92,40,7710,5
Rodrigo LopezColorado4,785,92,81,3210,2
Jeremy BondermanDetroit4,147,92,70,938,8
Justin VerlanderDetroit4,336,42,80,969
Nate RobertsonDetroit4,6862,91,219,3
Kenny RogersDetroit4,74,22,80,959,9
Mike MarothDetroit5,164,72,51,2810,1
Josh JohnsonFlorida3,997,53,90,768,3
Scott OlsenFlorida4,28,43,71,128,3
Dontrelle WillisFlorida46,72,90,799
Anibal SanchezFlorida4,0873,50,968,3
Ricky NolascoFlorida4,76,92,81,219,5
Roy OswaltHouston3,4271,90,88,8
Jason JenningsHouston4,346,13,70,99,1
Ezequiel AstacioHouston5,057,13,71,619,3
Woody WilliamsHouston4,685,22,71,379,7
Wandy RodriguezHouston5,066,33,91,219,5
Luke HudsonKansas City4,935,73,50,959,5
Odalis PerezKansas City5,045,62,41,1110,4
Gil MecheKansas City5,046,841,219,4
Brian BannisterKansas City5,235,53,71,129,7
Jorge De La RosaKansas City5,546,74,91,139,7
Jason SchmidtLos Angeles4,058,23,61,018,2
Brad PennyLos Angeles4,166,82,60,989,2
Derek LoweLos Angeles4,115,42,50,869,5
Chad BillingsleyLos Angeles4,457,44,618,7
Randy WolfLos Angeles5,066,53,71,399,6
Ben SheetsMilwaukee3,269,21,50,978,2
Dave BushMilwaukee46,821,088,8
Chris CapuanoMilwaukee4,247,12,71,239
Claudio VargasMilwaukee4,9673,21,479,4
Jeff SuppanMilwaukee4,685,13,21,159,9
Johan SantanaMinnesota3,029,51,90,997,2
Matt GarzaMinnesota4,467,13,21,069,1
Boof BonserMinnesota4,737,23,11,469,1
Carlos SilvaMinnesota5,063,81,41,4410,9
Ramon OrtizMinnesota5,5252,91,4810,4
Orlando HernandezNY Mets4,67,83,61,218,8
John MaineNY Mets4,316,93,71,188,3
Oliver PerezNY Mets4,7794,41,418,3
Tom GlavineNY Mets4,295,12,90,899,5
Chan Ho ParkNY Mets5,046,43,61,159,6
Mike MussinaNY Yankees4,37,22,11,19,3
Kei IgawaNY Yankees4,836,72,51,339,6
Chien-Ming WangNY Yankees4,443,92,30,749,9
Andy PettitteNY Yankees4,386,72,61,059,5
Carl PavanoNY Yankees4,875,22,21,1910,2
Rich HardenOakland3,778,13,50,817,8
Dan HarenOakland4,3372,21,239,1
Joe BlantonOakland4,75,12,81,029,8
Joe KennedyOakland4,456,23,30,849,4
Esteban LoaizaOakland4,95,72,61,0910,1
Cole HamelsPhiladelphia3,879,43,21,168
Freddy GarciaPhiladelphia4,276,52,31,139,1
Brett MyersPhiladelphia4,198,22,91,298,8
Adam EatonPhiladelphia4,816,72,91,39,8
Jamie MoyerPhiladelphia4,7252,51,3810
Tom GorzelannyPittsburgh4,036,73,60,828,5
Ian SnellPittsburgh4,497,73,41,259,1
Zach DukePittsburgh4,15,42,70,739,6
Paul MaholmPittsburgh4,66,13,80,929,5
Tony ArmasPittsburgh4,945,841,199,4
Jake PeavySan Diego3,539,42,60,937,9
Chris YoungSan Diego48,13,21,237,9
Greg MadduxSan Diego4,355,31,81,049,7
Clay HensleySan Diego4,246,13,50,878,7
David WellsSan Diego4,994,81,71,3310,6
Matt CainSan Francisco3,888,241,027,5
Barry ZitoSan Francisco4,066,83,71,048,2
Noah LowrySan Francisco4,36,33,21,088,9
Matt MorrisSan Francisco4,565,32,51,099,5
Russ OrtizSan Francisco6,125,24,71,5210,4
Felix HernandezSeattle48,330,928,3
Jarrod WashburnSeattle4,765,22,71,199,6
Miguel BatistaSeattle5,0953,80,879,7
Jeff WeaverSeattle5,015,82,51,359,8
Horacio RamirezSeattle5,34,23,31,2110
Chris CarpenterSt, Louis3,37,41,90,898,2
Adam WainwrightSt, Louis3,747,52,71,038,4
Anthony ReyesSt, Louis4,037,72,81,348,4
Braden LooperSt, Louis3,95,32,80,729,3
Kip WellsSt, Louis4,986,34,41,059,4
Scott KazmirTampa Bay3,99,23,80,828,3
James ShieldsTampa Bay4,847,12,61,239,9
Jason HammelTampa Bay5,356,53,51,2310
Casey FossumTampa Bay5,486,83,81,359,8
Jae SeoTampa Bay5,495,231,4810,6
Kevin MillwoodTexas4,426,52,51,069,7
Brandon McCarthyTexas4,667,22,81,538,9
Vicente PadillaTexas4,86,53,41,139,5
Robinson TejedaTexas5,156,64,51,419,2
John KoronkaTexas5,555,13,61,3510,3
Roy HalladayToronto3,625,91,70,858,9
A,J, BurnettToronto4,027,52,90,858,7
Tomo OhkaToronto4,825,131,219,6
John ThomsonToronto4,885,430,9910
Gustavo ChacinToronto4,985,53,61,299,5
John PattersonWashington3,938,33,11,088,2
Billy TraberWashington4,85,72,81,049,9
Shawn HillWashington4,625,22,80,859,9
Jerome WilliamsWashington5,144,73,61,219,6
Tim ReddingWashington5,465,53,41,3810


http://www.sb-lines.com/2007SPS.csv
0


Viimeksi muokannut MarkusM päivämäärä 21.03.2007, 01:25, muokattu yhteensä 1 kerran
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 02:33 
Status: JäsenLiittynyt: 16.05.2004, 11:04Viestit: 526
Pisteitä: 0
Omalta osalta MLB-vedonlyönti on mennyt tyyliin kuuma joukkue/syöttäjä vastaan kylmä joukkue/syöttäjä, mutta nyt olisi tarkoituksena alkaa laskemaan prosenttejakin ja retrosheetista oon kanssa lataillut informaatiota ja tietokantojen tekeminen jossakin vaiheessa edessä, mutta tähän asti excelillä selaillut eri tietoja kahden viime kauden osalta selaillut ja koettanut päästä asioista paremmin selville. Pari asiaa olisi vailla vastausta/mielipidettä/näkemystä.

1. Jos molempien joukkueiden oletetut juoksuarvot ovat alle keskiarvon tai vastaavasti yli keskiarvon niin toimiiko tämä siten, että voi ottaa totalin arvioksi yhdistetyn juoksumäärän vai kasvattaako esimerkiksi molemmilla joukkueilla kaksi selvästi heikkoa syöttäjää juoksumäärää siitä minkä normaalilla laskemisella saisi?

2. Alustoista nurmen ja tekonurmen ero selvä, mutta osaako kukaan sanoa onko näiden bermudagrassien ja bluegrassien välillä minkälaisia eroja?

3. Syöttäjän kohdalla merkittävänäkin tekijänä pidetään onko päivä- vai iltapeli, mutta en oikein ymmärrä mistä johtuu. Sen ymmärrän, että joukkueen esitykseen tietenkin ja erityisesti lyöjiin vaikuttaa onko luonnon valoa vai keinovaloa ja kuinka kirkasta, mutta miten se vaikuttaa syöttäjään vai onko jonkinlainen psykologinen juttu?

4. Kotietuhan menee keskimäärin suunnilleen ensimmäisessä sarjan pelissä kotijoukkueen hyväksi 54%, toisessa ja kolmannessa 52% ja neljännessä 51%, mutta kotietukin taitaa vaihdella aika paljon aikataulun ja vastustajan mukaan. Paljonko kotieduksi voisi räikeimmillään asettaa esimerkiksi tilanteessa jossa toisen liigan joukkue, joka on pelannut pitkään nurmella ja jonka kotikenttä on nurmi tulee oman liigansa ottelusta vieraisiin toisen liigan joukkuetta vastaan, jonka kotikenttä on tekonurmi?

5. Toimivatko joukkueilla yli parin päivän lepotauot positiivisena vai negatiivisena asiana vai onko enemmänkin seuraavasta vastustajasta kiinni?

6. Entä syöttäjillä normaalia lyhyemmäksi tai pidemmäksi jäänyt tauko ja montako peliä loukkaantumisen jälkeen syöttäjältä yleensä menee ennen normaalille tasolle palautumistaan?

7. Wundergroundissa on aika hyvin kaikki tarvittavat sääolosuhteet, mutta onko olemassa sivustoa, johon olisi koottu sääennustukset päivän peleihin?

8. Voiko MLB:ssä puhua letdowneista ennen tai jälkeen otteluiden, joissa pelataan tärkeitä vastustajia vastaan?

Tuossa mitä äkkiseltään tuli mieleen, kaikenlaiset vastaukset otetaan kiitollisena vastaan.
0

_________________
"Time to party raise a glass - Tell everybody to kiss my ass"
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 10:48 
Status: JäsenLiittynyt: 10.12.2003, 15:41Viestit: 2536
Pisteitä: 215
Kassa: -73.99 yks. Palautus%: 97.85% Panosten ka: 1.70 yks. Vetoja: 2030
Maverickilta hyviä kysymyksiä. Itse olen myös aloittamassa MLB-vedonlyöntiä ja nuo samat asiat kiinnostaisivat. Lisäksi tälläiset pienemmät seikat:

- Muttuuko joukkueiden peli tappio/johto-asemassa jotenkin, vai pelataanko koko ajan sitä omaa peliä?

- Jos kotijoukkueen viimeiseen sisävuoroon lähdetään esim. tasatilanteessa, niin kuinka usein ottelu päätty yli yhden juoksun erolla kotijoukkueelle? Pelihän loppuu kaiketi kun kotijoukkue menee johtoon, eli yhden juoksun ero vaikuttaisi aika todennäköiseltä.

- Kuinka usein mennään jatkovuoropareille ja vähentyykö odotetut juoksumäärät niissä? Muutenkin kiinnostaisi se miten odotetut juoksumäärät vaihtelevat vuoroparien välillä. Esim. ottelun alku vs loppu


Voisiko joku vielä neuvoa miten esim. tuolta retrosheetistä saisi dataa sellaisessa muodossa, että sitä voisi siirtää omiin tietokantoihin? Eli jonkinlaisessa tekstimuodossa jos saisi vaikka playbyplay-tilastot. En saa sieltä oikein mitään järkevänmuotoista dataa ladattua. Kiitos.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 10:55 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Tuli niin vaikeita kysymyksiä että pitää käydä näitä 1-2 kerrallaan läpi.

Lainaa:
1. Jos molempien joukkueiden oletetut juoksuarvot ovat alle keskiarvon tai vastaavasti yli keskiarvon niin toimiiko tämä siten, että voi ottaa totalin arvioksi yhdistetyn juoksumäärän vai kasvattaako esimerkiksi molemmilla joukkueilla kaksi selvästi heikkoa syöttäjää juoksumäärää siitä minkä normaalilla laskemisella saisi?

Jos ymmärsin kysymyksen niin mielestäni totalin arvioitu juoksumäärä menee suoraan lyöntipelien, aloittajien ja vaihtosyöttäjien mukaan. Korjattuna tietysti parkilla ja jos todella hioa haluaa niin myös sään ja tuomarit voi huomioida.

http://www.ylikerroin.com/forum/viewtopic.php?p=83048&#83048 Tuolta vanhasta 06-ketjusta löytyy yksinkertainen esimerkki jonka tyylisesti juoksuodotusarvot voisi muodostaa lyöntipelistä, aloittajan era:n, ip odotuksen ja vaihtosyöttäjien mukaan.

Jos haet tuolla kahden erityisen huonon syöttäjän esimerkillä jonkinlaista romahduksen ennakointia tai arvioimista niin ainakaan itse en sellaista tee. Tärkeätä on kuitenkin muistaa että lyöntipelin ja erityisesti aloittavien syöttäjien voimaluvut(era arviot tjsp) ovat järkevät. Vaikka aloittajan 10 edellisen pelin ERA olisi 8 niin tätä peliä arvioitaessa syöttäjän ei voi olettaa olevan 8 era:n syöttäjä sillä noin huonoja pelaaja ei käytännössä liigassa pelaa.

Lainaa:
2. Alustoista nurmen ja tekonurmen ero selvä, mutta osaako kukaan sanoa onko näiden bermudagrassien ja bluegrassien välillä minkälaisia eroja?

Sanotaan suoraan että en tiedä, jos alusta muuttuu niin itse yritän etsiä lehdistä kommenteja mitä joukkueen pelaajat kommentoivat alustasta kenttä ja juoksupeliin liittyen. Ja näkeehän tilastoista alustojen eroja kanssa.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 12:15 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Lainaa:
Muttuuko joukkueiden peli tappio/johto-asemassa jotenkin, vai pelataanko koko ajan sitä omaa peliä?

Tasatilanteessa tai 1 juoksua voitto/tappioasemassa pelin loppupuolella monet(liian monet) managerit pelaa smallball peliä eli normaalia enemmän buntteja, varastusyrityksiä, hit & runeja tai vaihtoja. Johtava joukkue saattaa usein vaihtaa viimeisiin vuoroihin heikomman lyöjän peliin kunhan hän on hyvä kenttäpelaaja ja lyöntijärjestys menee niin että pelaaja ei todennäköisesti joutuisi enää lyömään.

Lainaa:
Jos kotijoukkueen viimeiseen sisävuoroon lähdetään esim. tasatilanteessa, niin kuinka usein ottelu päätty yli yhden juoksun erolla kotijoukkueelle? Pelihän loppuu kaiketi kun kotijoukkue menee johtoon, eli yhden juoksun ero vaikuttaisi aika todennäköiseltä.

2000-2006 välillä 1559 pelissä jossa tilanne on tasan kotijoukkueen lyödessä 9. vuorossa ensimmäistä kertaa

Kotijoukkue lopullinen juoksueroPelejä
+1945
+252
+336
+49
-1275
-2117
-363
-429
-522
-610
-71


EDIT: Pikakorjaus lukuihin, kyselyyn oli lipsahtanut myös pelit joissa kotijoukkue oli noussut 9. vuorossa tappioasemasta tasoihin tai ohi.

Lainaa:
Kuinka usein mennään jatkovuoropareille ja vähentyykö odotetut juoksumäärät niissä? Muutenkin kiinnostaisi se miten odotetut juoksumäärät vaihtelevat vuoroparien välillä. Esim. ottelun alku vs loppu

Sama 2000-2006 yhteensä 16997 peliä joista 1379 pelissä mentiin 10. vuoroon.

11,192416997
20,979216997
31,102216997
41,121916997
51,100116997
61,141216988
71,064616974
81,031116967
90,702216952
100,85061379
110,9727732
120,9328372
130,7668193
141,0094106
150,545555
160,593832
170,777818
181,250012
190,66673
201,00001


Vuoro, juoksuja keskimäärin vuorossa ja pelien määrä joissa kyseissä vuorossa on pelattu.

Lainaa:
Voisiko joku vielä neuvoa miten esim. tuolta retrosheetistä saisi dataa sellaisessa muodossa, että sitä voisi siirtää omiin tietokantoihin? Eli jonkinlaisessa tekstimuodossa jos saisi vaikka playbyplay-tilastot. En saa sieltä oikein mitään järkevänmuotoista dataa ladattua

Event files on avainsana tossa pbp:ssa, http://www.retrosheet.org/game.htm
Tuolta lataa sopivan vuoden paketin missä on eroteltuna joukkueen kotipelit ja rosterit omiin tiedostoihin. Jos ei halua itse alkaa parseroimaan tuota kieltämättä hieman monimutkaista tiedostoformaattia niin samalta sivulta löytyy BEVENT.EXE niminen apuohjelma joka muuntaa tuon datan helpommin käsiteltävään muotoon.

Bevent tuottaa oletuksena tämän näköistä dataa:
"BAL199404040","KCA",1,0,1,3,2,"BBBCFFX",0,0,"mcrab001","L","mcrab001","L","mussm001",
"R","mussm001","R","hoilc001","palmr001","mclem001","saboc001","ripkc001","andeb001",
"devem001","hammj001","","","","4/L4","F","F",8,2,2,"T","T",0,"F","F",1,"F","F",0,"F"
,"F",4,"L","F","F","4",0,0,"N",0,"N",0,"N",0,0,0,0,"4","","","","F","F","F","F","F",
"F","F","F","F","","","","F","F","F","F","F","","","","",0,4,0,0,0,0,0,0,0,2
Niin että yhdellä rivillä on aina yksi play (Esimerkissä yksi rivi rikottu neljälle riville että phpbb pysyy kasassa).

Tuo sisältö on helppo erotella kenttiin ja aloittaa käsittely siitä, kenttien selvitykset löytyvät beventin helpeistä.

Lainaa:
Kiitos.

np.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 13:39 
Status: JäsenLiittynyt: 10.12.2003, 15:41Viestit: 2536
Pisteitä: 215
Kassa: -73.99 yks. Palautus%: 97.85% Panosten ka: 1.70 yks. Vetoja: 2030
MarkusM kirjoitti:
Tasatilanteessa tai 1 juoksua voitto/tappioasemassa pelin loppupuolella monet(liian monet) managerit pelaa smallball peliä eli normaalia enemmän buntteja, varastusyrityksiä, hit & runeja tai vaihtoja. Johtava joukkue saattaa usein vaihtaa viimeisiin vuoroihin heikomman lyöjän peliin kunhan hän on hyvä kenttäpelaaja ja lyöntijärjestys menee niin että pelaaja ei todennäköisesti joutuisi enää lyömään.

Eli juoksumäärien voi olettaa hieman tippuvan tälläisessä tilanteessa?

Lainaa:
2000-2006 välillä 1559 pelissä jossa tilanne on tasan kotijoukkueen lyödessä 9. vuorossa ensimmäistä kertaa

Muuten erinomainen tilasto, mutta halusin lähinnä tietää sen viimeisen sisävuoron juoksumäärän. Tuossa on kaiketi jatkovuorot luettu mukaan. Pitäisi siis tietää miten usein se viimeinen lyönti päättyy yhteen juoksuun, kahteen jne. Riippuu kai aika paljon stadionistakin, miten paljon niitä kunnareita esim. lyödään. Yritän tässä saada laskettua oikeita tulostodennäköisyyksiä juoksuodotusarvojen perusteella ja tässä lajissa on aika paljon tälläisiä kinkkisiä asioita, joita pitäisi ottaa huomioon. Mutta eiköhän se jotenkin onnistu.

Lainaa:
...BEVENT.EXE niminen apuohjelma joka muuntaa tuon datan helpommin käsiteltävään muotoon.

Sain tuon nyt toimimaan, mutta onko olemassa joku DOS-komento jolla tuon saa tulostamaan datan tiedostoon, kun tuo bevent tulostaa kaiken vain ruudulle?
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 13:51 
Status: JäsenLiittynyt: 13.11.2003, 12:37Viestit: 1925Paikkakunta: Helsinki
Pisteitä: 2612
Kassa: +576.98 yks. Palautus%: 102.74% Panosten ka: 5.74 yks. Vetoja: 3674
Keväiset terveiset minunkin puolesta MLB ihmisille! Yritetään pitää taulu vilkkaana ja kehittyä kukin tahoillaan! Itse pyrin tuottamaan erilaisia tilastoja ja arvioita.

Itseäni kiinnostaisi tässä vaiheessa seuraavat seikat:

a) Mahdolliset muutokset stadioneihin
b) Sääntö muutokset/tulkinnat
c) Mikä muu voisi vaikuttaa arvioihin verrattuna viime kauteen?

MarkusM lienee aivan omaa luokkaansa mitä tulee lajituntemukseen, mutta kysymykset avoimia myös muille vastattaviksi.

Eräs mitä myös olen miettinyt on pre-seasonin ja alkukauden tuloksien painottaminen. Eli esimerkiksi että kuinka paljon painoarvoa kannattaa antaa alkukauden tilastoille vai onko niin etteivät pelaajat merkittävästi kehity/taannu talven aikana? Eräs uskomus myös lienee että kokeneimmat pelaajat eivät ole aivan parhaimmillaan kauden alkaessa.
0

_________________
Twitteri
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 14:58 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Lainaa:
Eli juoksumäärien voi olettaa hieman tippuvan tälläisessä tilanteessa?

Kyllä

Lainaa:
Muuten erinomainen tilasto, mutta halusin lähinnä tietää sen viimeisen sisävuoron juoksumäärän. Tuossa on kaiketi jatkovuorot luettu mukaan. Pitäisi siis tietää miten usein se viimeinen lyönti päättyy yhteen juoksuun, kahteen jne. Riippuu kai aika paljon stadionistakin, miten paljon niitä kunnareita esim. lyödään. Yritän tässä saada laskettua oikeita tulostodennäköisyyksiä juoksuodotusarvojen perusteella ja tässä lajissa on aika paljon tälläisiä kinkkisiä asioita, joita pitäisi ottaa huomioon. Mutta eiköhän se jotenkin onnistu.

Hmmm, tuon mahdollisesti kesken jäävän vuoron puolikkaan juoksut menevät seuraavasti: jos 9. vuorossa tilanne on tasan kotijoukkueen tullessa lyömään ensimmäistä kertaa kotijoukkue tekee keskimäärin 0,396 juoksua tuossa vuorossa, 10. vuorossa vastaava luku olisi 0.376 ja 11. 0,375.

Jos otetaan edellisistä vain ne pelit jossa kotijoukkue tekee juoksuja 9. vuorossa(eli voittaa) niin keskiarvo on 1.21. Olikohan joku näistä luvuista se jota hait?

Lainaa:
Sain tuon nyt toimimaan, mutta onko olemassa joku DOS-komento jolla tuon saa tulostamaan datan tiedostoon, kun tuo bevent tulostaa kaiken vain ruudulle?

bevent -y 2006 -f 0-96 -a 2006OAK.EVA > filu.txt
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 16:19 
Status: JäsenLiittynyt: 16.05.2004, 11:04Viestit: 526
Pisteitä: 0
MarkusM kirjoitti:
Korjattuna tietysti parkilla ja jos todella hioa haluaa niin myös sään ja tuomarit voi huomioida.

MarkusM:lle kiitokset kun jaksaa nähdä vaivaa kysymysten eteen, mutta nytten kun päästiin säähän ja tuomareihin niin paljonko antaisit näille arvoa? Itse oon seuraavanlaiset käsitykset muodostanut. Tuomareilla vaikuttaa olevan selvästi eroa syöttöalueissaan ja jotkut tuomarit vaikuttavat aika selkeiltä overi tai underi tuomareilta, mutta edellisellä kaudella katselin pikkaisen näiden pohjalta pelejä eikä mitenkään ihmeellisesti mennyt, ennemminkin hyvä jos on tuollainen vetoa tukemassa. Jostakin luin, että joku isomman vihjepuljun MLB-vihjaaja olisi useamman kuin yhden vuoden jälkeen jättänyt syöttötuomarin arvioimisen kokonaan pois kokonaisuutena niin merkityksettömänä asiana ja itse en ajatellut ottaa syöttötuomaria ollenkaan huomioon, mutta perustavanlaatuisena ajatuksena ei ole pahaksi katsoa minkälainen historia tietyllä syöttäjällä on tietyn tuomarin kanssa.

Säästä jos jätetään itsestäänselvyydet pois mitkä jokainen ottaa huomioon tai ainakin pitäisi, kuten kova tuuli Cubsien kotiareenalla eteen tai taakse, tietenkin syöttäjäriippuvainenkin onko flyball tai groundball syöttäjä. Vedonlyöntiyhtiöillä varmaan kaikki säätekijät aika hyvin hallussa, mutta tuskin voivat arvioihin ottaa kaikkea mukaan. En oikeastaan osaa sanoa paljonko sää vaikuttaa kokonaisuutena, mutta pakkohan ilman tiheydellä ja liikkeellä on tuollaisessa lajissa oltava vaikutusta, näkeehän sen jo Coloradosta. Katolliset hallit ja kupolit helponpi arvioida. Kumminkin jos alkaa ottamaan säätekijöitä huomioon niin pitää varmaankin syöttäjän syöttötyypit olla aika hyvin hallussa. Yhdistelmätkin toimivat eri tavalla, korkea kosteusprosentti yhdistettynä helteeseen on jo aika kova yhdistelmä juoksuille, epävarmaa kuinka suuri osuus tuosta menee aloitussyöttäjän nopeampaan väsymiseen, mutta jos tuohon lisää korkean barometrisen ilmanpaineen niin päästään taas vähempien juoksujen puolelle. Jos jättää tuulen omaan arvoonsa niin kuulostaako 15-20%:ia liian suurelta täysin overia tukevien olosuhteiden (+syöttäjien) ja täysin underia tukevien olosuhteiden (+syöttäjien) välille?
0

_________________
"Time to party raise a glass - Tell everybody to kiss my ass"
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 20.03.2007, 19:54 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Lainaa:
6. Entä syöttäjillä normaalia lyhyemmäksi tai pidemmäksi jäänyt tauko ja montako peliä loukkaantumisen jälkeen syöttäjältä yleensä menee ennen normaalille tasolle palautumistaan?


EraIp/gRestStarts
7,863,7607
4,494,86147
4,955,132235
4,955,253513
4,556417055
4,48659442
4,795,7361514
4,65,747614
4,555,548365
4,85,719276
4,715,4810217
4,495,6711116
4,335,641274

Tuossa aloittavien syöttäjien ERA starttia edeltäneiden lepopäivien mukaan, kuten selvästi näkyy niin kolmen päivän levolla aloittaminen ei tee hyvää, optimaalinen lepo olisi tuon mukaan 5. päivää ja itsekkin annan hieman boonusta aloittajille jos normaalissa kierrossa on sattunut yksi ylimääräinen lepopäivä.

Nuo 0-2 ja > 6 ovat levot ovat onneksi niin harvinaisia tapahtumia että niistä ei tarvitse päätellä mitään, tai no jos vaihtosyöttäjä joutuu hätäaloittajaksi vaikka on syöttänyt edellispäivänä niin voihan siitä hieman vähentään :)

Loukkaantumisia tutkin alkuvuodesta seuraavasti, otin lähes kaikki syöttäjien 15 päivän DL:lta palaamiset 2002-2006 kausilla ja erottelin dl:lta paluuta seuraavat kuusi starttia sekä kausi ennen/jälkeen loukkaantumista. Otin mukaan dl tapahtumat vain toukokuu - elokuu väliltä sillä ihan kauden alussa/lopussa pelaajia saatetaan liikutella epämääräisesti, mukana ainoastaan tapaukset jossa syöttäjän ensimmäinen peli dl:n jälkeen on startti.

SplitEraIp/GSGames
Full season4,345,8520,18
Before DL4,235,938,06
After DL4,415,8112,12
1. Start4,465,11
2. Start4,625,52
3. Start4,735,69
4. Start55,75
5. Start4,725,94
6. Start4,425,99


Koska DL pelaajia oli tässä vaan hieman alle 200 ei noista yksittäisistä peleistä voi paljoa päätellä, selvää on kuitenkin että ip:t ovat ensimmäisessä ottelussa paluun jälkeen alhaisia ja nousevat tasaisesti. Myöskin DL:än jälkeinen era näyttää siltä että syöttäjät vain harvoin toipuvat 100% loukkaantumisesta kauden sisällä.

Tämä kaikki on toki todella paljon riippuvainen minkälaisesta vammasta on kyse, jostain pikkuvammasta voi toipua niin että se ei enää haittaa syöttämistä mutta olkapään alueen ongelmat yleensä tarkoittavat sitä että ilman leikkausta tai todella pitkää lepoa ei täyteen kuntoon tulla. Ja samasta syystä loukkantumisten tutkiminen tilastoista on hankalaa.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.03.2007, 15:27 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Lainaa:
3. Syöttäjän kohdalla merkittävänäkin tekijänä pidetään onko päivä- vai iltapeli, mutta en oikein ymmärrä mistä johtuu. Sen ymmärrän, että joukkueen esitykseen tietenkin ja erityisesti lyöjiin vaikuttaa onko luonnon valoa vai keinovaloa ja kuinka kirkasta, mutta miten se vaikuttaa syöttäjään vai onko jonkinlainen psykologinen juttu?


Jenkit tuntuvat kovasti hehkuttavan tiettyjen aloittavien syöttäjien kohdalla day/night splittejä mutta itse en noihin usko, kai on periaateessa mahdollista että tietty syöttäjä olisi selvästi parempi päivällä kuin illalla mutta itse en tuota mitenkään huomioi. Yleisesti päivä ja iltapelien välillä on eroja paljonkin, monella stadionilla valot ja varjot aiheuttavat päiväpeleissä tilanteita jossa syöttäjä on valossa mutta lyöjä varjossa joka haittaa syöttöjen näkemistä selvästi. En tiedä johtuuko tuosta mutta päiväpeleissä SO/BB suhde on 2-3% iltapelejä korkeampi, itse korotan syöttäjien so arviota aina päiväpeleissä. Päiväpeleissä tulee myös 3% normaalia enemmän erroreita mutta en ole selvittänyt johtuuko toi valaistuksesta, muista sääoloista vai vaihtopelaajista.

Jos päiväpeliä on edeltänyt iltapeli niin todennäköisesti joukkue peluuttaa normaalia enemmän vaihtopelaajia. Juoksuja päivä/ilta peleissä tulee kuitenkin keskimäärin sama määrä.


Lainaa:
4. Kotietuhan menee keskimäärin suunnilleen ensimmäisessä sarjan pelissä kotijoukkueen hyväksi 54%, toisessa ja kolmannessa 52% ja neljännessä 51%, mutta kotietukin taitaa vaihdella aika paljon aikataulun ja vastustajan mukaan. Paljonko kotieduksi voisi räikeimmillään asettaa esimerkiksi tilanteessa jossa toisen liigan joukkue, joka on pelannut pitkään nurmella ja jonka kotikenttä on nurmi tulee oman liigansa ottelusta vieraisiin toisen liigan joukkuetta vastaan, jonka kotikenttä on tekonurmi?


Tuohon tyyliin tosiaan, 1. pelissä 53.81%, 2. 54,74%, 3. 53.38% 4. 52.94% on tarkat arviot 2000-2006 väliltä.

Olen aika paljon pyöritellyt kotiedun käyttäytymistä eri tilanteissa mutta kovin montaa merkittävää tilannetta en löytänyt jossa kotietu eroaisi merkittävästi keskiverrosta:
-Interleague peleissä kotietu on keskimäärin 56.78%.

-Jos kotijoukkue on 0-2 ottelunsarjan viimeisessä pelissä niin joukkueen suoritustaso on pari prosenttia normaalia parempi, en sitten tiedä pitäisikö tämä laskea kotieduksi vai yleiseksi motivaatioksi

-Jos edellinen homestand on mennyt joukkueelta huonosti niin seuraavassa homestandissa pelaavat keskivertoa paremmin, tässä tuntui olevan sitä isompi ero mitä parempi joukkue oli

-Homestandin viimeinen peli tuntui olevan joukkueelle yleensä huono mutta tässä voi yhdistyä coast to coastia edeltävä peli tai muita tekijöitä.

On ihan mahdollista että tutkin asioita väärin tai en keksinyt sopivia trendejä mutta esimerkiksi jonkinverran hehkutettua kotialtavastaaja divaripeleissä tilanteesta en löytänyt yhtään normaalia suurempaa kotietua. Noita alustoja ei tullut mieleen selvittää mutta uskoisin että eivät tee isoa eroa, tosin tätä täytyy joskus vielä pyöritellä tarkemmin.


Ja kun kotiedusta puhutaan niin pitää "julistaa totuus" :) johon päädyin eilen, joukkueen kotiedun suuruutta ei mitenkään voi arvioida edellisten kausien pohjalta tarkasti. Parhaaseen tulokseen tuntui pääsevän kun oletti että liigan kotietu pysyy samalla tasolla mitä se on ollut ~3 edellisessä kaudella, ainoastaan parin äärimmäisen joukkueen kohdalla(Colorado, Tampa) tuota saattoi korjata hieman. Olen itse joskus ollut eri mieltä mutta nyt en keksi mitään toimivaa tapaa arvioida joukkueen kotietua, olisiko muilla tähän jotain ratkaisua? Tai miten yleisesti määritätte kotiedun mlb:ssa, otatte vain liigan keskiarvon vai arvioitteko joukkuekohtaisen oletuksen edellisten kausien perusteella?



Lainaa:
5. Toimivatko joukkueilla yli parin päivän lepotauot positiivisena vai negatiivisena asiana vai onko enemmänkin seuraavasta vastustajasta kiinni?

Nykyisellä sarjaohjelmalla joukkueella ei koskaan ole yli yhden vapaapäivän tilanteita paitsi AllStar tauolla joilloin kaikilla joukkueilla on sama tilanne, voisi toki selvitellä miten pelien peruutuksista johtuvat vapaapäivät vaikuttavat joukkueen suorituksiin mutta peli voi peruuntua niin monella eri tavalla että en usko tuosta tutkimuksesta saavan mitään hyötyä.

Mutta 0 lepopäivän ja 1 lepopäivä välillä on eroa nin että 1 lepopäivän jälkeen joukkue on ~1% parempi, tässä tilastossa voi myös näkyä ottelusarjan vaihdot yms tekijät sillä lepopäivää seuraavista peleistä 100% taitaa olla ottelusarjan ensimmäisiä
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.03.2007, 21:03 
Status: JäsenLiittynyt: 16.05.2004, 11:04Viestit: 526
Pisteitä: 0
MarkusM kirjoitti:
Ja kun kotiedusta puhutaan niin pitää "julistaa totuus" :) johon päädyin eilen, joukkueen kotiedun suuruutta ei mitenkään voi arvioida edellisten kausien pohjalta tarkasti. Parhaaseen tulokseen tuntui pääsevän kun oletti että liigan kotietu pysyy samalla tasolla mitä se on ollut ~3 edellisessä kaudella, ainoastaan parin äärimmäisen joukkueen kohdalla(Colorado, Tampa) tuota saattoi korjata hieman. Olen itse joskus ollut eri mieltä mutta nyt en keksi mitään toimivaa tapaa arvioida joukkueen kotietua, olisiko muilla tähän jotain ratkaisua? Tai miten yleisesti määritätte kotiedun mlb:ssa, otatte vain liigan keskiarvon vai arvioitteko joukkuekohtaisen oletuksen edellisten kausien perusteella?


En ole vielä yhteenkään otteluun kunnon arviota tehnyt ja ensimmäisen kuukauden ajattelin ottaa opettelemisen kannalta, kuulemma jotkut tekevät kauheaa tuottoa sarjan alussa ja toiset ottavat takkiinsa kunnolla ja toiset pysyvät erossa saadakseen voimasuhteet selville, mutta tuota kotietua ajattelin lähteä seuraavalla tavalla purkamaan. Otan pääasiassa kuluneelta kaudelta ja ehkä neljäsosan tai kolmasosan aikaisemmalta kaudelta huomioon (siis nyt puhutaan ensimmäisen kuukauden jälkeen) siten, etten käsittele kotietua erikseen vaan otan huomioon pelkästään kotijoukkeen arvot kotona ja vierasjoukkueen arvot vieraissa höystettynä parkfactoreilla (tässä taas mennään kuinka määritetään parkfactorit mahdollisimman oikein). Jos taas vieraspeleillä ja kotipeleillä on kauheasti eroa niin sitten pikkaisen tasoitusta koko liigan kotiedun hyväksi. Kotieduksi kai voi jollakin tapaa ottaa miten vierasjoukkueen syöttäjä on syöttänyt kotijoukkueen stadionilla, mutta enemmän vaikuttanee miten on aikaisemmin syöttänyt saman joukkueen pelaajia kohtaan, mutta tuo ei enää ole kotietua. Sitten eri tilanteita voi ottaa huomioon lisäämällä tai vähentämällä jonkun verran lopullisesta arviosta. Sellaistakin ajattelin jos ottaisi joukkueen entiset pelit samassa tilanteessa huomioon, kuten sarjan avauspelissä tai hävittyään ensimmäisen jne, Bostonilla esimerkiksi taisi jossakin vaiheessa olla putki päällä jolloin hävisivät usein vieraissa sarjan avausottelun ja sitten puskivat takaisin. Syöttäjällä tietenkin vanhat pelit kotona pääosassa, mutta joukkueet kokenevat yleensä sellaista vaihtoa kausien välissä ettei kotietua voi ottaa joukkuekohtaisesti ainakaan kaikissa tapauksissa suoraan edelliseltä kaudelta, luulen. Lisäksi NBA:ssa on ainakin paljon koti- ja vieraspelien eduissa paljon vaikutusta valmentajalla, en kovinkaan isona yllätyksenä pitäisi jos MLB:ssä joillakin valmentajilla toistuisi tiettyjä kaavoja, jolloin laittavat heikompia avauskokoonpanon miehiä pelaamaan tai milloin vaativat tietyissä tilanteissa joukkueelta voittoa. Ei tietenkään missään mielessä samassa mittakaavassa vaikutusta kuin NBA:ssa.

Ei kovinkaan merkityksellisestä siitä alustasta ja sen vaihdosta niin en tiedä onko sattumaa, mutta yhdistettynä turffi joukkueet voittivat kotonaan edellisellä kaudella 58%:ia peleistään kun taas vieraissa meni 41%:sti. Varmaan jonkin verran nostattanee myös juoksuarvoja, Torontossahan juoksut taisivat lisääntyä kun vaihtoivat 2005 grassin turffiin.

Noista päivä ja iltapeleistä löytyy varmaan isompia eroja stadionkohtaisesti, joskus luin, en muista mikä stadioni oli kyseessä, mutta vedonlyönnillisessä mielessä joku stadioni päivällä suosii overia ja illalla underia, jossakin toisessa taisi olla päinvastoin niin kokonaiskeskiarvolla ei välttämättä saa parasta kuvaa, jotkut varmasti parin kauden sattumaakin, mutta itse uskon vahvasti jos joukkue tottuu voittamaan päiväpelejä ja vastassa joukkue, joka on tottunut häviämään päiväpelejä niin jo pelkästään tämä vaikuttaa jollakin tasolla, hermoista ehkä jollakin tapaa kiinni. Jälkikäteen ajateltuna ehkä syöttäjänkin D/N-tilastoissa jollakin tapaa heijastuu noita arvoja mitä sanoit eli jos palloa ei näe yhtä tarkasti kuin ennen niin sitten tulee merkitystä syöttötyypille, onko fastballi vai kierrepallo ja kuinka kova.

Tuolla taitaa kanssa olla merkitystä onko syöttäjä voittava vai häviävä. Aina välillä törmää tapauksiin, joissa syöttäjällä on ihan kelpo tulokset, mutta ei saa juoksutukea ja voittotilasto on rutkasti negatiivinen kun se toisella saman joukkueen syöttäjällä melkein samoilla tilastoilla on rutkasti positiivinen. Kelasin, että olisiko kyse vaan sattumista vai tottuuko joukkue siihen jos tietyn syöttäjän kanssa menee pelejä heikosti, että totutan jo häviämään tämän kanssa vai peluuttaako valmentaja syöttäjää aina paikassa jolloin joukkueelta ei löydy suurta motivaatiota vai peluuttaako ryhmä rämää ykköslyöjien kustannuksella vai onko syöttäjässä jotakin mikä ei motivoi pelaajia lyömään normaalilla tasolla.
0

_________________
"Time to party raise a glass - Tell everybody to kiss my ass"
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.03.2007, 16:42 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Lainaa:
7. Wundergroundissa on aika hyvin kaikki tarvittavat sääolosuhteet, mutta onko olemassa sivustoa, johon olisi koottu sääennustukset päivän peleihin?


Muistaakseni http://www.goldsheet.com/mlb_weather.php sivulle oli koottu jostain sääpalveluista otetut ennusteet pelipäivälle, vastaavia sivuja oli muitakin.

Lainaa:
8. Voiko MLB:ssä puhua letdowneista ennen tai jälkeen otteluiden, joissa pelataan tärkeitä vastustajia vastaan?

Siinä ja siinä, on pari tilannetta jossa joukkue tuntuu pelaavan ottelusarjassa odotettua paremmin tai huonommin mutta erot ovat noissa niin pieniä että erot voivat johtua satunnaisuudesta. Esimerkiksi ottelusarja divarin ulkopuolista joukkuetta vastaan kahden divarisarjan välissä on joukkueelle ~2% odotettua heikompi tai vastaavasti divarin ulkopuolinen sarjan kahden divarisarjan jälkeen näyttää olevan pienen letdownin paikka

En tiedä voiko näitä letdowneiksi laskea mutta coast to coastia edeltävä peli on huono samoin kuin iltapeli ennen päiväpeliä. Loppukaudesta on luonollisesti tilanteita joissa postseasonista taisteleva joukkue kohtaa jos luovuttaneen joukkueen mutta nämä nyt ovat ilmiselviä tapauksia.

Lainaa:
MarkusM:lle kiitokset kun jaksaa nähdä vaivaa kysymysten eteen, mutta nytten kun päästiin säähän ja tuomareihin niin paljonko antaisit näille arvoa? Itse oon seuraavanlaiset käsitykset muodostanut. Tuomareilla vaikuttaa olevan selvästi eroa syöttöalueissaan ja jotkut tuomarit vaikuttavat aika selkeiltä overi tai underi tuomareilta, mutta edellisellä kaudella katselin pikkaisen näiden pohjalta pelejä eikä mitenkään ihmeellisesti mennyt, ennemminkin hyvä jos on tuollainen vetoa tukemassa. Jostakin luin, että joku isomman vihjepuljun MLB-vihjaaja olisi useamman kuin yhden vuoden jälkeen jättänyt syöttötuomarin arvioimisen kokonaan pois kokonaisuutena niin merkityksettömänä asiana ja itse en ajatellut ottaa syöttötuomaria ollenkaan huomioon, mutta perustavanlaatuisena ajatuksena ei ole pahaksi katsoa minkälainen historia tietyllä syöttäjällä on tietyn tuomarin kanssa.

Itse en ota tuomareita huomioon vielä perusvedoissa ainoastaan syöttäjien SO arvioissa. Pitkään on pitänyt selvittää löytyykö tuomareista tapauksia jotka suosivat selvästi tietyn tyyppisiä syöttäjiä(veteraaneja, power vs finesse jne.) tai joiden peleissä olisi normaalista poikkeava kotietu. Ennen tuon selvittämistä en uskalla ottaa kantaa asiaan ja selvityksen lopputuloksia ei kannata odotella tämän vuoden aikan :)

Lainaa:
Säästä jos jätetään itsestäänselvyydet pois mitkä jokainen ottaa huomioon tai ainakin pitäisi, kuten kova tuuli Cubsien kotiareenalla eteen tai taakse, tietenkin syöttäjäriippuvainenkin onko flyball tai groundball syöttäjä. Vedonlyöntiyhtiöillä varmaan kaikki säätekijät aika hyvin hallussa, mutta tuskin voivat arvioihin ottaa kaikkea mukaan. En oikeastaan osaa sanoa paljonko sää vaikuttaa kokonaisuutena, mutta pakkohan ilman tiheydellä ja liikkeellä on tuollaisessa lajissa oltava vaikutusta, näkeehän sen jo Coloradosta. Katolliset hallit ja kupolit helponpi arvioida. Kumminkin jos alkaa ottamaan säätekijöitä huomioon niin pitää varmaankin syöttäjän syöttötyypit olla aika hyvin hallussa. Yhdistelmätkin toimivat eri tavalla, korkea kosteusprosentti yhdistettynä helteeseen on jo aika kova yhdistelmä juoksuille, epävarmaa kuinka suuri osuus tuosta menee aloitussyöttäjän nopeampaan väsymiseen, mutta jos tuohon lisää korkean barometrisen ilmanpaineen niin päästään taas vähempien juoksujen puolelle. Jos jättää tuulen omaan arvoonsa niin kuulostaako 15-20%:ia liian suurelta täysin overia tukevien olosuhteiden (+syöttäjien) ja täysin underia tukevien olosuhteiden (+syöttäjien) välille?

Imo 15% kuulostaa todella suurelta sääkorjauksen jos tuulta ei oteta huomioon, toki lämpötila nostaa juoksumääriä mutta osa lämpötilakorjauksesta on kai mukana jo park factoreissa.

Jos nopeasti jaan mlb pelit lämpötilan mukaan kolmeen luokkaan(Matala, keski ja korkea) ja huomioin park factoryn niin lämpimien ja kylmien pelien välillä on noin 4% eroa juoksumäärissä, tässäkin on tosin liikaa muuttujia jotta tuohon tulokseen voisi suoraan luottaa. Vastaavalla jaolla aloittaja syöttää 5,95 ip/g matalissa lämpötiloissa ja 5,83 ip/g lämpimässä.


Lainaa:
Tuolla taitaa kanssa olla merkitystä onko syöttäjä voittava vai häviävä. Aina välillä törmää tapauksiin, joissa syöttäjällä on ihan kelpo tulokset, mutta ei saa juoksutukea ja voittotilasto on rutkasti negatiivinen kun se toisella saman joukkueen syöttäjällä melkein samoilla tilastoilla on rutkasti positiivinen. Kelasin, että olisiko kyse vaan sattumista vai tottuuko joukkue siihen jos tietyn syöttäjän kanssa menee pelejä heikosti, että totutan jo häviämään tämän kanssa vai peluuttaako valmentaja syöttäjää aina paikassa jolloin joukkueelta ei löydy suurta motivaatiota vai peluuttaako ryhmä rämää ykköslyöjien kustannuksella vai onko syöttäjässä jotakin mikä ei motivoi pelaajia lyömään normaalilla tasolla.

Syöttäjien run support on paria poikkeusta lukuunottamatta täysin sattumaa eikä voi olettaa että samalla tai edellisilllä kausilla vähemmän run supportia saaneet syöttäjät jatkaisivat samalla linjalla. Selvä personal catcher asetelma voi vaikuttaa aika paljonkin jos aloittajan ja backupin välillä on iso ero ja toiseksi NL:ssa on pari syöttäjää jotka ovat selvästi keskivertoa parempi/huonompia lyöjiä.

On puhuttu että managerilla olisi tapana laittaa parhaat mahdolliset kenttäpelaajat esimerkiksi peliin jossa syöttäjän on extreme gb verrattuna strikeout syöttäjään mutta oikeasti tuollaisia siirtoja ei paljoa tehdä, kyllä lineup rakentuu pääasiassa aina samoista aloittajista, L/R platoon ja loukkaantumisen huomioiden.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 25.03.2007, 21:31 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Lainaa:
a) Mahdolliset muutokset stadioneihin

Minulle ei ole ainakaan jäänyt mieleen yhtään sellaista muutosta mikä vaikuttaisi peliin stadionilla. Mutta toisaalta noista muutoksista ei useinkaan isosti uutisoida joten jotain on saattanut mennä ohi.

Epäsuorasti stadioniin vaikuttava muutos on Coloradossa missä virallisten/epävirallisten tietojen mukaan aikovat vähentää viimekaudella eri medioissa hehkutettua humidorin käyttöä, tämä pitäisi lisätä juoksuja viimekauteen verrattuna ja nostaa Coorsin parkfactoryn takaisin 2004-2005 tasolle.

Lainaa:
b) Sääntö muutokset/tulkinnat

http://mlb.mlb.com/news/article.jsp?ymd=20070216&content_id=1804831&vkey=news_mlb&fext=.jsp&c_id=mlb
Tuossa kai kaikki viralliset sääntömuutokset.
Oikeaa vaikutusta ei pitäisi olla, kahta ensimmäistä sääntöä(Time between pitches ja Batter's box presence) ei tulla oikeasti valvomaan ja pallon fixaajia ei nykyliigassa montaa ole.

Lainaa:
c) Mikä muu voisi vaikuttaa arvioihin verrattuna viime kauteen?

Mutulla sanoisin että aloittavien syöttäjien taso on parantunut viimekauden alkuun verrattuna, 2006 nousi monta varsin hyvää aloittavaa syöttäjää minoreista ja nyt ovat joukkueiden rotaatioissa mukana heti kauden alusta. Hyvistä aloittajista ainoastaan Liriano on varmasti poissa kauden.

Lainaa:
Eräs mitä myös olen miettinyt on pre-seasonin ja alkukauden tuloksien painottaminen. Eli esimerkiksi että kuinka paljon painoarvoa kannattaa antaa alkukauden tilastoille vai onko niin etteivät pelaajat merkittävästi kehity/taannu talven aikana?

Preseason tilastoille voi antaa painoarvoa yksittäisten pelaajien tapauksessa esimerkiksi jos miettii miten pelaaja on palautunut loukkaantumisen jälkeen tai miten rookie pärjää mlb tasolla mutta joukkueiden vakiopelaajien tapauksessa ST tilastot eivät merkitse mitään.

Jos loukkantumisia ei lasketa niin pelaajien taitotaso ei imo muutu kuin harvoin, ikääntyminen toki vaikuttaa positiivisesti(alle 28) tai negatiivisesti(yli 31) ja joukkueen vaihdokset saattavat siirtää pelaajan paremmin sopivaan ympäristöön.

Kun pelaajien offseasoniin liittyviä uutisia lukee niin kannattaa pitää aika tiheä suodatin päällä, uutisten perusteella lähes jokainen pelaaja on löytänyt uuden harjoittelumuodon, syötön, lisää voimaa tai kestävyyttä joka auttaa juuri tämän kauden olemaan uran paras.

Lainaa:
Eräs uskomus myös lienee että kokeneimmat pelaajat eivät ole aivan parhaimmillaan kauden alkaessa.

En oikein pidä tuosta uskomuksesta, tuota ei ole todistettu ainakaan lyöjien tapauksessa. On ehkä olemassa jokunen syöttäjä joilla vaikuttaa olevan selvästi vääristynyt 1st/2nd half jako mutta itse en ainakaan noteeraa noita koska historian perusteella eivät ole luotettavia kaudesta toiseen.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 29.03.2007, 10:53 
Status: JäsenLiittynyt: 10.12.2003, 15:41Viestit: 2536
Pisteitä: 215
Kassa: -73.99 yks. Palautus%: 97.85% Panosten ka: 1.70 yks. Vetoja: 2030
Taas pitää pyytää Markukselta tilastoapua.

Kävin parin viime kauden tulokset läpi ja otteluiden juoksumäärien jakaumat ei oikein käy yksiin omien arvioiden kanssa. Luulen, että koska yhdellä lyönnillä pystyy saamaan useamman kuin yhden juoksun, ei juoksujakauma vastaa poissonia kovinkaan hyvin, vaikka juoksuoa olisikin oikein. Esim. 0-3 juoksua tulee n. 8-9% otteluista, mikä on paljon korkeampi tn, kuin juoksukeskiarvojen perusteella voisi olettaa.

Joten jos saat ulos tietokannoista ulos prosentit, millä joukkue tekee yhdessä vuoroparissa 0 juoksua, 1 juoksun, 2 juoksua jne. Vaikka vuoropareittain. Tämä jakauma varmaan vaihtelee stadioneittenkin mukaan, mutta jos jonkinlaisen käsityksen saisi.

Toinen asia on se, että jatkovuoropareihin menee liian harva ottelu minun laskemiini verrattuna, joten onko niin, että johtoasemassa pelaava joukkue pystyy taktikoimaan, kun taas tappioasemassa olevalla ei ole paljoakaan taktisia aseita parantaa juoksupeliään. Vai mikäköhän voisi olla taustalla?

Kiitos kaikesta avusta. Toivottavasti näistä nyt on joillekin muillekin apua, vaikka vähän ihmeellisiä kysymyksiä onkin.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 29.03.2007, 21:50 
Status: JäsenLiittynyt: 16.05.2004, 11:04Viestit: 526
Pisteitä: 0
power kirjoitti:
Kävin parin viime kauden tulokset läpi ja otteluiden juoksumäärien jakaumat ei oikein käy yksiin omien arvioiden kanssa. Luulen, että koska yhdellä lyönnillä pystyy saamaan useamman kuin yhden juoksun, ei juoksujakauma vastaa poissonia kovinkaan hyvin, vaikka juoksuoa olisikin oikein. Esim. 0-3 juoksua tulee n. 8-9% otteluista, mikä on paljon korkeampi tn, kuin juoksukeskiarvojen perusteella voisi olettaa.

Ollaan Markukselle varmaan jo vähintäänkin kaljat pystyssä jos satuttaisiin tapaamaan oikeassa elämässä. Itse en tuohon kysymykseen pysty suoraan vastaamaan, mutta siitähän ne juoksut riippuvat miten joukkue täyttää pesiä ja kuinka pelaajat pystyvät varastamaan pesiä, tulee taas lauottua itsestäänselvyyksiä. www.tangotiger.net sivustolta löytyy tutustumisen arvoista tavaraa. Kyseessä on ymmärrykseni mukaan saman henkilön kotisivu kuin "the book" kirjan kirjoittaja, jota Markus suositteli edellisen vuoden baseballketjussa. Ei varmaan mikään huono idea hankkia kyseistä kirjaa, sillä vaikuttaa olevan aika kehuttu.

Tuossa millä todennäköisyydellä keskimäärin mistäkin tilanteesta tehdään juoksu: http://www.tangotiger.net/lwtsrobo.html

The chance of winning the game with a 1 run score differential in the 7th or later innings, with all outs and base situations. Mathematically generated: http://www.tangotiger.net/welist.html

Noista vuoropareista luin jostakin, koetin löytää, mutta en löytänyt kun en sitä kauhean merkityksellisenä pitänyt. Siinä vaiheessa kun aloitussyöttäjä alkaa väsymään jossakin viidennen ja kuudennen vuoroparin kohdilla oli pieni juoksujen nousu, samoin ensimmäisessä vuoroparissa jos en väärin muista, aloituksessa ei käsi välttämättä ole lämmennyt tarpeeksi ja viimeinen vuoropari oli pienempi jo pelkästään kotijoukkueen vuoron väliinjäämisen vuoksi, tämän voittaessa ottelun ja näillä jälkipään syöttäjillä taisi olla pikkaisen pienempi juoksukeskiarvo, mutta en mene vannomaan.

Johtavan joukkueen taktikoinnista sen verran, että aika hyvinhän pystyy laittamaan juuri sopivan syöttäjän tilanteeseen ja tietenkin häviöllä oleva joukkuekin pystyy vaihtamaan lyöjää ja kyllähän johtavalla joukkueella usein on laittaa sellainen syöttäjä sulkemaan peli, ettei häviöllä oleva joukkue pääse juhlimaan eli en mahdottomana pitäisi kun etu on kumminkin aika vahvasti syöttäjällä. Jonkun verran pelejä seuranneena heitäisin mutuna, tuskin totta, että kun/jos viimeinen syöttäjä päästää yhden juoksun, jolla toinen joukkue tasoittaa pelin niin sieltä hyvin usein tulee toinenkin juoksu eli kaikki syöttäjät eivät pystyisi kokoamaan hermojaan samalla tavalla epäonnistuneen suorituksen jälkeen, mutta tämän voisi melkein pistää kategoriaan: tilanteet, jotka jäävät mieleen.

EDIT: http://www.baseball-reference.com/pi/ <---tuolta team inning summary niin löytyy 1957-2006 vuosilta mm. joukkuekohtaisesti paljonko ovat tehneet ja päästäneet juoksuja per/syöttövuoro.
0

_________________
"Time to party raise a glass - Tell everybody to kiss my ass"
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 30.03.2007, 09:50 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Lainaa:
Joten jos saat ulos tietokannoista ulos prosentit, millä joukkue tekee yhdessä vuoroparissa 0 juoksua, 1 juoksun, 2 juoksua jne. Vaikka vuoropareittain. Tämä jakauma varmaan vaihtelee stadioneittenkin mukaan, mutta jos jonkinlaisen käsityksen saisi.

Saattoi olla että sait alla olevista Maverickin linkeistä jo tarvittavan tiedot mutta tälläiset datat otin kannasta 2000-2006 välillä:
VuoroJuoksuja%Kotijoukkue
1070,230
1115,400
127,930
133,600
141,680
150,840
1>=60,320
1066,901
1116,401
128,491
134,631
142,091
150,871
1>=60,611
2073,230
2115,640
226,230
232,810
241,140
250,560
2>=60,390
2072,031
2115,401
226,651
233,191
241,511
250,661
2>=60,561
3072,240
3114,690
326,630
333,630
341,660
350,650
3>=60,490
3070,171
3114,921
327,701
333,711
341,851
350,981
3>=60,661
4070,090
4116,020
427,570
433,650
441,450
450,740
4>=60,490
4069,141
4116,401
427,831
433,591
441,701
450,771
4>=60,561
5071,530
5115,230
527,120
533,400
541,510
550,730
5>=60,480
5069,631
5115,651
527,811
533,731
541,871
550,781
5>=60,541
6070,370
6115,810
627,440
633,380
641,680
650,750
6>=60,560
6068,981
6116,171
627,581
633,951
641,871
650,821
6>=60,631
7072,160
7115,000
726,830
733,290
741,530
750,670
7>=60,520
7070,521
7115,521
727,351
733,741
741,641
750,741
7>=60,511
8073,020
8114,630
826,690
833,020
841,490
850,680
8>=60,480
8071,671
8114,851
826,961
833,511
841,731
850,741
8>=60,541
9073,820
9114,450
926,580
932,830
941,360
950,560
9>=60,400
9073,571
9116,631
926,031
932,311
940,931
950,351
9>=60,191


Lainaa:
Toinen asia on se, että jatkovuoropareihin menee liian harva ottelu minun laskemiini verrattuna, joten onko niin, että johtoasemassa pelaava joukkue pystyy taktikoimaan, kun taas tappioasemassa olevalla ei ole paljoakaan taktisia aseita parantaa juoksupeliään. Vai mikäköhän voisi olla taustalla?

Johdossa oleva joukkue pistää lähes aina viimeisiin vuoroihin parhaat vaihtosyöttäjät peliin kun taas tappiolla oleva joukkue ei voi tehdä paljoa juoksumahdollisuuksien parantamiseksi.

Näiden joukkueen tn voittaa kun johtavat 1 juoksulla tyylisiä tilanteita on helppo miettiä juuri noiden TangoTigerin taulukoiden avulla tai sitten vaan katsomassa tilastoista eritasoisten closerien saves/blow saves lukemia.

Lainaa:
näillä jälkipään syöttäjillä taisi olla pikkaisen pienempi juoksukeskiarvo, mutta en mene vannomaan

Jep, vaihtosyöttäjillä on jokusen prosentin parempi era kun aloittajilla ja kuten sanottu niin viimeisten vuorojen specialistit ovat liigan tehokkaimpia syöttäjiä joita osaa vastaan lyöminen voi olla lähes mahdotonta.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 11.04.2007, 21:45 
Status: JäsenLiittynyt: 23.03.2003, 16:54Viestit: 2187Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 76
Kassa: -109.66 yks. Palautus%: 95.74% Panosten ka: 14.63 yks. Vetoja: 176
Vastataan tähän yleisketjuun, jotta juttu pysyisi paremmin muistissa.

Samalla muistiin linkit kahteen otteluketjuun jossa yleistä keskustelua:
http://www.ylikerroin.com/forum/viewtopic.php?t=19448
http://www.ylikerroin.com/forum/viewtopic.php?t=19438

Lainaa:
Please. Minulla olisi ainakin tarvetta yhdelle hieman aloittelijoille suunnatulla kirjalla, jossa käytäisiin pelin kulku ja säännöt kohtuu yksityiskohtaisesti läpi. Esim. mitkä vuoroparit aloittajat syöttää ja kuinka muita syöttäjiä otteluissa käytetään. Myös eri taktiikat ja pelipaikat sun muut nippelitiedot on aika hukassa.

Tuollaista yleiskirjaa ei minulta löydy mutta kuvittelisin että Baseball For Dummies voisi olla hyvä yleisteos pelin perusteista, toki saman tiedon saa lukemalla wikipediaa ja muita webin lähteitä. Yksi hyvä tapa mitä itse olen suositellut lajiin sisälle pääsemiseksi on otteluiden katsominen, 3-4 katsotun pelin jälkeen hommasta ymmärtää jo varmaan ihan eri tavalla.

Lainaa:
Tuokin pitää varmaan hankkia. Amazonissa(UK) näyttäisi olevan 2007-edition, jossa on 256 sivua. Olisikohan tuossa jotain uutta 2006-versioon nähden? Lisäksi näyttäisi löytyvän "The Book", mutta ilmestyy vasta toukokuun lopussa?

En ole tarkistanut mutta eiköhän 07 versiossa ole uutena ainakin päivitetyt stadioni ja tuomari tiedot. Book pitäisi olla myynnissä ainakin TangoTigerin omilla sivulla ellei sitten painos ole loppunut, tuolta aikanaan itsekkin tilasin kirjan.

Mutta lukemiini kirjoihin liittyen joita suosittelisin:

TheBook
Täällä jo monessa tilanteessa mainittu, varsin syvällistä tilastoanalyysiä mutta samalla todella laadukasta, useita kirjan oppeja on helppo hyödyntää myös omissa arvioissa.

Betting Baseball 2006 edition, Michael Murray
Samoin jo monta kertaa buffattu kirja, huomattavasti edellistä helpompi lukea ja ymmärtää ja suositeltava myös aloittelijoille.

Curveball, Jim Albert
Yksi sabermetrics ideologian perusteoksia, melko kevyttä lukemista mutta tuosta pitäisi saada hyvin tuntumaa miten beissitilastoja kannattaa tutkia.

Baseball Between the Numbers, Baseball Prospectus
Toinen perusteos, mielestäni tosin vähemmän sisältöä kuin edellisessä. Jos joku sisällysluettelon mukaisista tutkimuksista ei erityisesti kiinnostaa niin kirjan voi jättää myös väliin.

Baseball Forecaster, Ron Shandler
Baseball hq:n vuosittaiset projektiot tarjoava kirja, eri tahojen ennustuksista voi olla eri mieltä mutta hq tarjoaa paljon hyödyllisiä näkemyksiä pelaajien todellisen suoritustason tarkkailemiseen ja arvioimiseen. Jokaisessa kirjassa on mukana aina projektioiden lisäksi myös selvitystä hq:n käyttämistä kehittyneistä tilastoista, osa näistä on hyvin hyödynnettävissä myös vedonlyönnissä. Esimerkiksi itse olen todennut pqs tilaston parhaaksi tavaksi arvioida aloittavan syöttäjän lyhyen aikavälin kuntoa.

Baseball Prospectus 2007
BP:n vuosittaiset pelaaja-arviot sisältäen reilusti kommenteja ja muuta sekalaista tietoa. Mukavaa iltalukemista ja ostamisen arvoinen pecota arvioiden vuoksi mutta muuten kirja ei tarjoa mitään erikoista.

The Hardball Times Baseball Annual
Sisältää hyvät kuvaukset edelliskauden tapahtumista ja kasan sekalaisia tutkimuksia, tämäkin mukavaa lukemista jos baseball erityisesti kiinnostaa mutta todellinen arvo on aika pieni.

The Bill James Handbook
Jamesin vuosittainen tilastokirja, itselle kirjan tilastot olivat melko turhia paitsi hyvin yhteen kootut manageritilastot vuosien varrelta.

The Fielding Bible
Pelkestään kenttäpeliin ja BIS:n kehittämiin kenttäpelitilastoihin keskittyvä kirja, suosittelen jos aihe kiinnostaa mutta ei varmasti tärkein kirja jos vasta opettelemassa perusjuttuja.

Betting the Bases, Mike Lee
Selvästi vanhentunut teos, kirjaan aikanaan kerätty useita voitollisia trendeja mutta mielestäni näistä vain jokunen toimii enää nykypäivänä, kirja on toisaalta kevyttä luettavaa ja siitä pitäisi saada hyviä ideoita vedonlyöntiä ajatellen.

Baseball Hacks
Jo aikaisemmin mainittu käytännön tason tilastotietojen käsittelyyn keskittyvä kirja, voi suositella ainakin kaikille kooderinörteille.

En viitsi lähteä listaamaan Sickelsin tai Baseball American laadukkaita prospect kirjoja, noihin voi lähteä tutustumaan sitten kun homma alkaa todella todella kiinnostamaan, samoin esimerkiksi Physics of Baseball on loistava kirja mutta sen löytää kyllä jos tuollainen sisältö kiinnostaa. Uutta The Baseball Economistia on kehuttu mutta vielä en ole tuota lukenut, samoin Robert Rossin Betting to win on baseball on kehuttu mutta tämä tuntuu olevan loppu koko maailmankaikkeudesta(Jos näette tämän oikeasti myynnissä joissain niin ilmoittakaa!).


Yhteenvetona voisi sanoa että tuon Baseball For Dummiesin jälkeen voisi Betting Baseball 2006/2007 ja Curveball tyyppisillä kirjoilla lähteä liikkeelle ja sitten vähän sen mukaan mikä kiinnostaa ja kuinka syvällistä tietoa pystyy sulattamaan.
0

_________________
Seurantoja: MLB11PS & MLB10PS & MLB10 & MLB09PS & Muut
Ylös
  Profiili Seuranta
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 23 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Hyppää:  


Powered by phpBB © 2008 phpBB Group | Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
subSilver+ theme by Canver Software, sponsor Sanal Modifiye