Ylikerroin.com
Suomen suurin vedonlyöntisivusto
Tänään on 12.12.2017, 10:01

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia



Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 5 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: NFL 2011-2012
ViestiLähetetty: 30.08.2011, 10:22 
Status: JäsenLiittynyt: 31.05.2003, 11:28Viestit: 700
Pisteitä: 2132
Kassa: +44.84 yks. Palautus%: 102.67% Panosten ka: 2.94 yks. Vetoja: 572
Laitetaas varsteks aloitukseksi jo lähes perinteiseksi muodostunut katsaus edelliskauden voittomääriin ja fumble-tuureihin :D

JengiVoitot 2010PFPA"Pythagorean wins"FumbletFumblepinnatFumble-korjatut PythatPina 2011 linePinnacle SB kerroinEro (voitot - fumblekorjatut pyth)
New England1451831312.38480.811.811.56.212.2
Green Bay1038824012.1-1392.6512.211.57.12-2.2
Pittsburgh1237523212.15351.7511.71115.150.3
Atlanta1341428811.21409.3511.210.519.391.8
San Diego944132210.9-9482.8511.61012.45-2.6
Baltimore1235727010.6-2366.310.81119.441.2
New Orleans1138430710.17351.459.31017.811.7
NY Jets113673049.811315.858.41010.922.6
Chicago113342869.55310.758.88.533.592.2
Philadelphia104393779.4-1443.659.510.59.160.5
NY Giants103943479.26366.18.59.524.831.5
Kansas City103663269.13352.058.7846.171.3
Indianapolis104353889.13421.058.8na19.251.2
Oakland84103718.92400.78.7759.52-0.7
Tampa Bay103413188.7-4359.69.2838.480.8
Tennessee63563398.5-6383.99.2na74.1-3.2
Detroit63623697.86334.17.17.539.04-1.1
Houston63904277.1-1394.657.3na29.42-1.3
Dallas63944367-1398.657.2922.44-1.2
San Francisco63053466.8-1309.657855.03-1
St. Louis72893286.86261.15.97.554.741.1
Jacksonville83534196.4-7385.557.2671.870.8
Miami72733336.2-2282.36.5867.330.5
Cleveland52713326.1-2280.36.46.599.45-1.4
Cincinnati43223956.1-4340.66.65.5122.39-2.6
Minnesota6281348602816749.720
Washington63023775.91297.355.86.5113.40.2
Seattle73104075.5-1314.655.66.5102.151.4
Denver43444715.2-7376.555.9699.92-1.9
Arizona52894344.4-3302.954.86.579.560.2
Buffalo42834254.4-7315.555.35181.53-1.3
Carolina21964082.4-4214.62.94.5156.21-0.9


Selitykset noille sarakkeille löytyy muutaman kauden takaisesta previkasta.

Jotain havaintoja noista:

Epäonnekkaita joukkueita kaudella 2010 olivat Tennessee, Cincinnati, San Diego ja Green Bay (korjattujen pythagoras-voittojen ja toteutuneiden voittojen ero >2).

Onnekkaita joukkueita kaudella 2010 olivat NY Jets, New England ja Chicago (sama logiikka; korjattujen pythagoras-voittojen ja toteutuneiden voittojen ero >2).

Edellämainituista omissa papereissa yliarvostusta nauttivat kauden aikana todennäköisesti NY Jets ja mahdollisesti Chicago (pinan kertoimet toisaalta aika realistisella tasolla). Aliarvostettuja ei noista epäonnekkaista liene kuin Cincinnati, muutoin kertoimet aika hyvin vastaavat mun näkemystä noiden joukkueiden voimasuhteista tulevalla kaudella,

Kokonaisuutena kausi on aika vaikea arvioitava lockoutin takia (itsellä myös ollut tänä vuonna selvästi normaalia vähemmän aikaa valmistautua kauteen). Muutokset pelisysteemeissä ja/tai koordinaattori&valmennus-osastoilla ovat vaikeita ennakoitavia, koska joukkueilla on ollut selvästi normaalia vähemmän aikaa ajaa uusia kuvioita sisään.

Kausipetseinä laitoin Pinnaclelle Pittsburgh over 11 wins 2,54 X ja Cleveland over 6,5 wins 1,61 X. Molemmilla perusteluna tämän kauden helpompi otteluohjelma (=NFC west) sekä viime kautta paremmat jengit... Pittsburghin joukkue ei sinänsä ole älyttömästi vahvistunut, mutta Big Ben pelaa (jos ei loukkaannu) koko kauden, kun taas viime kaudella mies oli pelikiellossa kauden alussa. Clevelandissä on tapahtunut valmennusosastolla aika paljon muutoksia, mutta uskoisin että parempaan suuntaan.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: NFL 2011-2012
ViestiLähetetty: 06.09.2011, 11:44 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 26.08.2003, 11:29Viestit: 1411Paikkakunta: Esbå
Pisteitä: 1077
Kassa: +23.44 yks. Palautus%: 100.66% Panosten ka: 3.34 yks. Vetoja: 1058
Täällä taas perinteinen loppupaniikki päällä, että saa rankingit valmiiksi ennen sunnuntaita. Totalsien osalta mielenkiintoista nähdä uuden kickoff-säännön vaikutus. Jonkun verran tuo varmastikin pistekeskiarvoa tiputtaa, kun keskimääräinen lähtöasema heikkenee ja arvelen kickoff-palautus TD:n olevan tällä kaudella todella harvinainen näky. Kysymys onkin lähinnä että kuinka paljon pistekeskiarvo tippuu.

Tässä asiaa jonkinverran pohdiskeleva artikkeli:

http://www.covers.com/articles/articles ... Art=229800

Pre-seasonilla n. 40% kickoffeista mennyt touchbackiksi, mutta tuolla on ollut tapauksia, että kickoffeja on palautettu 5-9 yds syvältä endzonelta tai potkuja on jätetty tahallaan lyhyeksi, jotta myös spessuille on saatu treeniä. Näin ollen coversin artikkelissa spekuloitu 50% touchbackeja voi olla hyvinkin todellista ainakin alkukaudesta, kun kelit ovat pääsääntöisesti vielä hyviä.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: NFL 2011-2012
ViestiLähetetty: 06.09.2011, 19:19 
Status: JäsenLiittynyt: 05.06.2003, 14:38Viestit: 29
Pisteitä: 42
Veikkauksella kiinteät kertoimet Super Bowliin...

New England: 7
Green Bay: 8
Philadelphia: 9
San Diego: 11
Pittsburgh: 13
New Orleans: 14
Atlanta: 14
NY Jets: 16
Baltimore: 18
Dallas: 20
Houston: 20
Indianapolis: 30
Detroit: 30
NY Giants: 35
Tampa Bay: 40
Chicago: 50
St. Louis: 50
Kansas City: 70
Arizona: 70
Minnesota: 80
Oakland: 100
San Francisco: 100
Miami: 100
Jacksonville: 120
Tennessee: 140
Washington: 150
Denver: 150
Seattle: 200
Cleveland: 200
Buffalo: 200
Cincinnati: 300
Carolina: 300
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko: Re: NFL 2011-2012
ViestiLähetetty: 07.09.2011, 19:35 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 26.08.2003, 11:29Viestit: 1411Paikkakunta: Esbå
Pisteitä: 1077
Kassa: +23.44 yks. Palautus%: 100.66% Panosten ka: 3.34 yks. Vetoja: 1058
Jos Ladille saa jotain sisään, niin voi käydä poimimassa Arizonan divisioonavoiton kertoimella 4,33. Mun arvio tolle pyörii 30% kieppeillä. Rams on myös mun rankeissa divisioonan paras, mutta Cards ei ole pahasti perässä, kun Kolbin nyt pitäisi kuitenkin olla aikamoinen upgrade viime kauden qb-sekoilun jälkeen. Cardsilla etuna myös Ramsia helpompi ohjelma, kun kahdessa pelissä, joissa ohjelmat eroavat Cards kohtaa Panthersin ja Vikingsin, kun taas Ramsille tulee vastaan Packers ja Saints.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: NFL 2011-2012
ViestiLähetetty: 01.11.2011, 16:49 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 26.08.2003, 11:29Viestit: 1411Paikkakunta: Esbå
Pisteitä: 1077
Kassa: +23.44 yks. Palautus%: 100.66% Panosten ka: 3.34 yks. Vetoja: 1058
NFC East Winner Philadelphia 2,40 Pinnacle > 45%

Eaglesin dream teamin peli näytti sunnuntain Dallas-matsissa viimein siltä kuin mestarisuosikkeihin kuuluvan joukkueen pelin kuuluu. Täksi kaudeksi uudistetut hyökkäyksen linja ja puolustuksen takakenttä vaikuttavat viimein saavan yhteispeliä kuntoon. Juoksupuolustus vaikuttaa edelleen heikolta kohdalta, mikä tulee varmastikin aiheuttamaan ongelmia peleissä, joissa vastustaja pääsee alussa johtoon.

Divisioonaa johtaa tällä hetkellä Giants viidellä voitolla. Muut ovat tasoissa kolmessa voitossa. Giantsin alkukauden ohjelma on ollut todella helppo, kun vastustajista ainoa kovempi on ollut juuri Philadelphia, jonka peli oli silloin vielä pahasti sekaisin. Loppukauden ohjelma Giantsilla on oikeinkin hankala, kun ainoa helpompi vastus viimeisessä yhdeksässä pelissä on Washington. Eaglesin loppuohjelmassa on jäljellä neljä selkeästi heikompaa vastusta (ARI, SEA, MIA, WSH) ja kun joukkue on materiaaliltaan Giantsia parempi, pidän sitä suosikkina nousemaan divisioonan voittoon.

Myös Eaglesin mestaruutta voi käydä napsimassa Ladbrokesilta kertoimella 15, jos ladille peliä saa.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 5 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: mekuro ja 5 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Hyppää:  


Powered by phpBB © 2008 phpBB Group | Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
subSilver+ theme by Canver Software, sponsor Sanal Modifiye