Ylikerroin.com
Suomen suurin vedonlyöntisivusto
Tänään on 13.12.2017, 15:50

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia



Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 2 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: NFL 2013 - kausilöpinää
ViestiLähetetty: 02.05.2013, 12:19 
Status: JäsenLiittynyt: 31.05.2003, 11:28Viestit: 700
Pisteitä: 2132
Kassa: +44.84 yks. Palautus%: 102.67% Panosten ka: 2.94 yks. Vetoja: 572
Josko aloittais hyvissä ajoin NFL-löpinät lähes perinteiseksi muodostuneella katsauksella edelliskauden voittoihin ja fumble-tuureihin (aiempien kausien topiceissa selitetty tarkemmin mitä taulukko tarkoittaa).

JengiVoitotPFPA"Pythagorean wins"Fumble-korjatut PythatEro (voitot - fumblekorjatut pyth)
Arizona_Cardinals52503574,85,11-0,11
Atlanta_Falcons1341929911,010,362,64
Baltimore_Ravens103983449,48,571,43
Buffalo_Bills63444355,86,76-0,76
Carolina_Panthers73573637,87,59-0,59
Chicago_Bears1037527710,89,330,67
Cincinnati_Bengals103913209,99,190,81
Cleveland_Browns53023686,25,60-0,60
Dallas_Cowboys83764007,47,530,47
Denver_Broncos1348128912,312,680,32
Detroit_Lions43724376,57,59-3,59
Green_Bay_Packers1143333610,310,610,39
Houston_Texans1241633110,19,042,96
Indianapolis_Colts113573877,27,953,05
Jacksonville_Jaguars22554443,43,16-1,16
Kansas_City_Chiefs22114252,63,86-1,86
Miami_Dolphins72883177,18,11-1,11
Minnesota_Vikings103793488,88,691,31
New_England_Patriots1255733112,411,500,50
New_Orleans_Saints74614548,17,55-0,55
New_York_Giants942934410,09,22-0,22
New_York_Jets62813755,46,19-0,19
Oakland_Raiders42904434,34,53-0,53
Philadelphia_Eagles42804444,06,03-2,03
Pittsburgh_Steelers83363148,69,38-1,38
San_Diego_Chargers73503508,07,61-0,61
San_Francisco_49ers11,539727311,311,050,45
Seattle_Seahawks1141224512,411,99-0,99
St_Louis_Rams7,52993486,67,140,36
Tampa_Bay_Buccaneers73893947,97,65-0,65
Tennessee_Titans63304714,85,600,40
Washington_Redskins104363889,18,691,31


Taulukossa siis jengien voittosaldot, tehdyt ja päästetyt pisteet sekä näistä (ja fumble-tuureista) lasketut "odotetut" voittomäärät (pythagorean). Eli esimerkiksi Indianapolis voitti 11 peliä, mutta 7-8 voittoa olisi ollut oikeampi tulos ja vastaavasti Detroit voitti 4 peliä, mutta 7-8 voittoa olisi ollut oikeampi tulos.

Taulukosta ei kannata hirveän pitkälle meneviä johtopäätöksiä tehdä (monessa joukkueessa tapahtunut isoja muutoksia), mutta saipahan tällä verukkeella kausitopicin avattua...

Nyt kun draft on takana ja suurin osa free agenteistakin on löytänyt kotinsa, niin ajattelin kirjoitella joistain mielenkiintoisista / ideajoukkueista pientä analyysiä. Laitelkaahan muutkin lajia seuraavat omia ajatuksia, jos kerkiätte... Sana vapaa :D
8
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: NFL 2013 - kausilöpinää
ViestiLähetetty: 10.05.2013, 15:56 
Status: JäsenLiittynyt: 31.05.2003, 11:28Viestit: 700
Pisteitä: 2132
Kassa: +44.84 yks. Palautus%: 102.67% Panosten ka: 2.94 yks. Vetoja: 572
Kirjoitetaas nyt alkuun vähän omasta mielestäni ensi kauden kovimmasta joukkueesta:

SEATTLE SEAHAWKS
2012 W/L/T: 11/5/0

Seattlen rookie QB Wilson nousi liigan parhaimmistoon jo ensimmäisellä kaudellaan. Alkukaudesta joukkueen pelikirjaa yksinkertaistettiin, mutta loppukaudesta Seattlen hyökkäys oli liigan paras. Nyt offseasonilla ei tapahtunut juurikaan poistumaa, mutta vahvistuksia tuli sekä suoraan draftissa että välillisesti (Percy Harvin -treidi). Hyökkäyksen linja on ehkä heikoin osa-alue, mutta yleensä jatkuvuus on positiivinen asia linjapelissä. Linja oli liigan keskitasoa 2012, eikä draftissa tai muuten tullut isoja muutoksia, joten 2013 voitaneen odottaa suht samankaltaista tai hieman parempaa suoritusta. Percy Harvin tuo lisäulottuvuuden Seattlen hyökkäykseen ja tekee vastustajien puolustusten koordinaattorien työstä haastavaa (yhdistettynä mm. Wilsonin run-optioniin). Harvin on erityislaatuinen pelaaja ja yksi liigan parhaista receivereistä, joten tämä oli mielestäni erinomainen hankinta. Lisäksi draftissa joukkue hankki Chris Harperin, joten receiver-osasto on kohtuu kovassa tikissä. Marshawn Lynch on kova luu, mutta joukkueen johto (PCJS) hommasi vakuutukseksi draftista muutaman running backin lisää. TE Zach Miller on ok, mutta kokonaisuutena osasto hieman kysymysmerkki.

Puolustuksessa tapahtui myös muutoksia offseasonilla. Tärkeä Chris Clemons teloi polvensa kauden lopussa, joten PCJS hankki vakuutukseksi Michael Bennettin ja Cliff Avrilin. Draftissa vahvistettiin vielä linjaa vähän lisää, joten tämä osasto pitäisi olla kunnossa ja kestää loukkaantumisiakin. Linebacker-osastolla on 2 kovaa, Wagner ja Wright, mutta sen jälkeen tasaisempaa. Seattle ryösti Minnesotasta Harvinin lisäksi myös Antoine Winfieldin, joka on erinomainen juoksupuolustaja ja helpottaa siis myös LB-osastoa tältä osin. Lisäksi corner-kaksikko Sherman-Browner on liigan parhaimmistoa omilla paikoillaan. Safety-osastolla Thomas-Chancellor on kova luu.

Seattle on nuori joukkue, jota rakennetaan pitkän aikavälin menestyksen ehdoilla. Monen mielestä Harvinista maksettiin liikaa, mutta pitää muistaa, että hän on vielä nuori (s. 1988, samoin kuin Russell Wilson). Jos Harvin pysyy terveenä, niin hän on loistohankinta.

Vedonlyöntimielessä Seattle on pienimuotoinen hype-jengi tälle kaudelle, joten mitään isoa valueta ei varmaan petsikohteena löydy. Divisioona on kokonaisuutena kova, eikä edes playoff-paikka ole kirkossa kuulutettu. Rankkaan kuitenkin Seattlen vähän 49ersien edelle ja pidän Seahawkseja divisioonan voittajasuosikkina nro 1.
4
Ylös
  Profiili Seuranta
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 2 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Hyppää:  


Powered by phpBB © 2008 phpBB Group | Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
subSilver+ theme by Canver Software, sponsor Sanal Modifiye