Ylikerroin.com
Suomen suurin vedonlyöntisivusto
Tänään on 13.12.2017, 13:50

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia



Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 5 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: NFL 2014 - kausilöpinää
ViestiLähetetty: 25.08.2014, 22:19 
Status: JäsenLiittynyt: 31.05.2003, 11:28Viestit: 700
Pisteitä: 2132
Kassa: +44.84 yks. Palautus%: 102.67% Panosten ka: 2.94 yks. Vetoja: 572
Hiljaista näyttää olevan NFL-rintamalla täällä, mutta josko tässä kohta aktivoiduttaisiin kun kausi lähestyy.

Kun en muuta keksinyt nyt topicin avaamiseen, niin laitetaan taas tämä fumble-tuuri-taulukko :)


JengiVoitotPFPA"Pythagorean wins"Fumble-korjatut PythatEro (voitot - fumblekorjatut pyth)
Seattle_Seahawks1341723112,812,620,38
Denver_Broncos1360639911,711,781,22
San_Francisco_49ers1240627211,511,360,64
Cincinnati_Bengals1143030511,111,000,00
Carolina_Panthers1236624111,710,931,07
Kansas_City_Chiefs1143030511,110,530,47
New_Orleans_Saints1141430410,810,410,59
New_England_Patriots1244433810,510,221,78
San_Diego_Chargers93963489,29,43-0,43
Arizona_Cardinals103793249,59,360,64
Detroit_Lions73953768,59,31-2,31
Philadelphia_Eagles104423829,48,971,03
Indianapolis_Colts113913369,48,362,64
Pittsburgh_Steelers83793708,28,23-0,23
Miami_Dolphins83173357,57,610,39
Dallas_Cowboys84394328,27,420,58
Buffalo_Bills63393886,77,35-1,35
Chicago_Bears84454787,37,320,68
Green_Bay_Packers84174287,87,320,68
St_Louis_Rams73483647,66,920,08
Baltimore_Ravens83203527,16,691,31
Tennessee_Titans73623817,56,500,50
Minnesota_Vikings53914806,16,30-1,30
New_York_Jets82903875,45,902,10
Atlanta_Falcons43534435,95,66-1,66
Cleveland_Browns43084065,55,47-1,47
New_York_Giants72943835,65,441,56
Washington_Redskins33344784,85,34-2,34
Tampa_Bay_Buccaneers42883895,34,72-0,72
Houston_Texans22764284,24,67-2,67
Oakland_Raiders43224534,94,35-0,35
Jacksonville_Jaguars42474493,12,681,32


Tuossa siis viime kauden pisteiden ja fumble-tuurien perusteella laitettu jengit "parhausjärjestykseen". Oikeanpuoleisesta sarakkeesta näkee paljonko jengin voittojen määrä poikkesi siitä, mitä olisi "kuulunut" normaalisti piste-eronsa ja fumble-tuuriensa perusteella.
21
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: NFL 2014 - kausilöpinää
ViestiLähetetty: 26.08.2014, 10:29 
Status: JäsenLiittynyt: 31.05.2003, 11:28Viestit: 700
Pisteitä: 2132
Kassa: +44.84 yks. Palautus%: 102.67% Panosten ka: 2.94 yks. Vetoja: 572
Ajattelin kirjailla muutamia ajatuksia 5 joukkueesta, jotka joko heikentyvät / vahvistuvat täksi kaudeksi. Aloitetaan mahdollisista heikentyjistä:

Heikentyvät / taantuvat:

San_Francisco_49ers
Carolina_Panthers
Kansas_City_Chiefs
Dallas_Cowboys
Arizona_Cardinals

49erseilla on kova joukkue, mutta erityisesti hyökkäyspeli on yskinyt preseasonilla. Yleensä preseason-esityksillä ei ole itselleni juurikaan painoarvoa, mutta olen tänä vuonna yrittänyt katsella noita pelien alkuja (ykköskokoonpanot molemmilla kehissä) ja arvioida sitä, miten valmiilta jengit ovat näyttäneet. Omaan silmään 49ers ei ole vakuuttanut sillä tavalla, mitä Super Bowl-kandidaatilta odottaisi. Hyökkäyksen linja on ollut huono (Boone holdoutissa ja muut vetäneet alakanttiin), mutta saattavat toki parantaa Boonen palatessa ja oikeiden pelien alkaessa.

Carolina oli viime kaudella oma ideajengi, ja pärjäsikin kivasti. Tälle kaudelle tilanne on kuitenkin vähän nihkeämpi, koska hyökkäyksessä on paljon kysymysmerkkejä. Koko WR-osasto meni uusiksi ja QB Newton on kärsinyt loukkaantumisista (nilkkaleikkaus + preseasonin kylkivamma). Hyökkäyksen linja on myös kyseenalainen. Sen sijaan puolustus on edelleen kova, erityisesti front7.

Kansas Cityn viime kausi meni vähän yläkanttiin osittain paremman tuurin, helpomman ohjelman, mutta myös parantaneen joukkueen ansiosta. Täksi kaudeksi otteluohjelma hankaloituu ja muutenkin on odotettavissa pientä tuurien normalisoitumista (2013 turnover-margin +19). KC on muuten malliesimerkki tuurien merkityksestä NFL:ssä. 2012 joukkueen TO-marginaali oli liigan huonoin, -22 ja viime kaudella toiseksi paras +19. Tuohon päälle vielä loukkaantumistuurien kääntyminen, helppo otteluohjelma ja uusi valmennusjohto, niin 2 voiton joukkue olikin 11 voiton joukkue...

Dallasilla on ollut erittäin huonoa tuuria loukkaantumisten kanssa ja sama meno jatkui nyt offseasonilla (mm. Sean Lee). Joukkuetta ei ole rakennettu kovinkaan järkevästi, joten syvyyttä ei tahdo oikein löytyä. Lisäksi puolustuksen linjasta Ware lähti Denveriin, joten puolustus on iso kysymysmerkki täksi kaudeksi. Hyökkäyspäässä joukkueella on ok aseet, mutta en usko Dallasin riittävyyteen tällä kaudella(kaan).

Arizona tuli mukaan listalle, vaikken näe mitään katastrofikautta heille. Joukkue pelaa kuitenkin kovassa divisioonassa ja menetti preseasonilla erittäin tärkeän Darnell Dockettin koko kaudeksi. Myös linebackerit ovat heikentyneet, joten yksi viime kauden parhaista puolustuksista voi olla tänä vuonna lujilla. Arizonalla on itse asiassa melko hyvä hyökkäyskalusto, joten joukkue on edelleen melko hyvä. Mikäli Carson Palmer pelaa hyvän kauden, voi Arizona olla jopa yllättävänkin hyvä. En kuitenkaan usko 10 voiton kauteen tänä vuonna, mutta tässä on joukkue, jota pitää seurata tarkalla silmällä.

Näiden lisäksi Indy on taas tälläkin kaudella todennäköinen ohipelikohde, mutta koska divisioona on niin huono, niin ei mitään kausivetoja sen osalta.
13
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: NFL 2014 - kausilöpinää
ViestiLähetetty: 27.08.2014, 20:01 
Status: JäsenLiittynyt: 31.05.2003, 11:28Viestit: 700
Pisteitä: 2132
Kassa: +44.84 yks. Palautus%: 102.67% Panosten ka: 2.94 yks. Vetoja: 572
Vahvistuvat / parantavat:

Tampa_Bay_Buccaneers
Minnesota_Vikings
Green_Bay_Packers
Chicago_Bears
Houston_Texans


Tampa Bay on mun rankeissa parantanut monella sektorilla (valmennus, hyökkäys), mutta QB-tilanne on vähän kysymysmerkki. Hyökkäyksen linja pantiin kunnolla uusiksi, kun Tampa hommasi vielä Patsien Pro Bowl guardin Logan Mankinsin tällä viikolla. Puolustus tulee olemaan edelleen hyvä huikean Gerald McCoyn johdolla. Mun papruissa Tampa on jopa divioonansa kakkossuosikki (kertoimissa 4. suosikki). Tähän tullee myös avauskierrokselle petsi, mutta harmittavasti kohde on nyt offline (Carolinan qb-tilanteen takia)...

Minnesotassa tapahtui offseasonilla myös. Valmennusjohto meni uusiksi ja uskon, että tässä tapauksessa vaihdoksen merkitys on erittäin suuri. En juuri arvostanut aiempaa valmennusta ja nyt puikkoihin tulee todella arvostettu Mike Zimmer Cincinnatista. Hyökkäystä koordinoi Norv Turner ja uskon, että tällä kaudella osataan paremmin hyödyntää joukkueen aseita ja vahvuuksia. Puolustus on vähän kyssäri edelleen, mutta Zimmer saa varmaan siihenkin vähän enemmän tolkkua. Mielenkiintoista nähdä, koska ykköskiekan picki Bridgewater hyppää puikkoihin.

Green Bayn Aaron Rodgers oli poissa viime kaudella muutaman pelin ja tasonpudotus QB-paikalla oli melkoinen. Jos Rodgers pysyy terveenä, on GB taas erittäin kova jengi. Puolustus koki takaiskun kun B.J. Raji loukkasi hauiksensa ja on koko kauden poissa. Muutoin joukkueessa ei tapahtunut mitään älyttömiä muutoksia, mutta odotan paria voittoa enemmän kuin 2013.

Chicagon perinteikäs puolustuspeli oli katastrofaalista viime kaudella. Sen sijaan uusi valmentaja Trestman sai loihdittua hyökkäyksen yhdeksi liigan parhaista. Puolustuksessa tapahtuikin muutoksia, mutta se on edelleen isoin kysymysmerkki ja mahdollinen este Chicagon menestykselle. Uskon kuitenkin puolustuksen parantavan vähän ja kun hyökkäys pysyy liigan eliitissä, joten Chicagoltakin odotan paria voittoa viime kautta enemmän.

Houstonin viime kausi meni täysin penkin alle (14 perättäistä tappiota kauden lopuksi). Valmennusjohto vaihtui ja samoin QB. Lisäksi draftin ykköspick Clowney tuli vahvistamaan puolustuksen linjaa, josta löytyi ennestään liigan dominoivin linjamies J.J. Watt. Houston oli tavallaan "vuoden 2012 KC", eli kaikki meni pieleen myös tuurien osalta (turnover difference liigan heikoin -19). Täksi kaudeksi tuurit tasaantunevat ja helppo otteluohjelma (ja kehno divisioona) antavat joukkueelle mahdollisuudet nostaa voittosaldoaan reilustikin.
13
Ylös
  Profiili Seuranta
 
27.08.2014 23:16 <skasi> Peukkuja sataa muttei muuta. Hienoa, että näiden vihjetägi
27.08.2014 23:16 <skasi> viestien seasta löytyy tällaisiakin asiantuntevia helmiä, ty
 Viestin otsikko: Re: NFL 2014 - kausilöpinää
ViestiLähetetty: 28.08.2014, 18:11 
Status: JäsenLiittynyt: 31.05.2003, 11:28Viestit: 700
Pisteitä: 2132
Kassa: +44.84 yks. Palautus%: 102.67% Panosten ka: 2.94 yks. Vetoja: 572
5.9.2014 03:30 - NFL Season Bets
PELIAIKA PÄÄTTYNYT
Team To win Super BowlPhiladelphia Eagleskerroin 26.98 (Pinnacle)panos 2 yks.raja 15.385arvio 6.5%Arvio "hihasta", maistuu oikein hyvin
Huti: -2.00 yks.


5.9.2014 03:30 - NFL Season Bets
PELIAIKA PÄÄTTYNYT
Team To win Super BowlNew Orleans Saintskerroin 14.45 (Pinnacle)panos 1 yks.raja 12.500arvio 8%Arvio "hihasta", maistuu kohtuu hyvin
Huti: -1.00 yks.


Laitetaan nyt varsin pari pitkäaikaista vetoa tageihin. Mun papruissa 2 jengiä on selkeästi muita edellä ja todennäköisimmät mestarit (SEA ja DEN). Noiden jälkeen tulee suht tasavahva second tier (NO, GB, NE, SF & PHI). Näistä NE ehkä todennäköisin menestyjä, mutta Philadelphialla on noista selkeästi isoin kerroin. Hieman epävarmuutta on siitä, että pystyykö NFL:n puolustuksen koordinaattorit kräkkäämään Chip Kellyn. Monet tuntuvat uskovan siihen, mutta itse pidän Kellyä niin velhona (ja joukkuetta kovana), että uskon Phillyn mahdollisuuksiin mennä vaikka sitten loppuun asti. NO taas olisi erityisesti kotiedun turvin vahva ehdokas Super Bowliin. Joukkue on toki Seattlea kehnompi, mutta ohjelma on vähän helpompi eli mahdollisuudet kotietuun ovat kuitenkin ihan kohtuulliset.
6
Ylös
  Profiili Seuranta
 
30.08.2014 12:09 <Fat Mike> Pinalla tippunut tuo Philly. Muualla vielä 26 ja pinallakin
30.08.2014 12:10 <Fat Mike> selvästi parempi nyt tuo 14.91 NFC-konferenssin voitosta
31.12.2014 11:36 <Henkka> Jaa, nää jo vittuina :(
 Viestin otsikko: Re: NFL 2014 - kausilöpinää
ViestiLähetetty: 05.09.2014, 00:41 
Status: JäsenLiittynyt: 22.01.2008, 19:18Viestit: 1430
Pisteitä: 236
Kassa: -28.41 yks. Palautus%: 99.12% Panosten ka: 1.37 yks. Vetoja: 2364
Laitanpa näytille oman näkemykseni minkälaiset tilastot "pitäisi" olla runkosarjan lopussa.
Pääosin ollaan melko lähellä bookkereiden linjoja, mutta joukossa on myös muutama melko reipas irtiotto.

AFC EAST
Bills 5-11
Dolphins 8-8
Patriots 11-5
Jets 6-10

AFC NORTH
Ravens 7-9
Brows 9-7
Bengals 9-7
Steelers 9-7

AFC South
Texans 9-7
Colts 10-6
Titans 4-12
Jaguars 5-11

AFC West
Broncos 13-3
Chiefs 8-8
Raiders 3-13
Chargers 8-8

NFC EAST
Cowboys 6-10
Giants 5-11
Eagles 9-6
Redskins 8-8

NFC NORTH
Bears 10-6
Lions 6-10
Packers 10-6
Vikings 6-10

NFC WEST
Cardinals 8-8
49ers 9-7
Seahawks 11-5
Rams 6-10

NFC SOUTH
Falcons 8-8
Panthers 8-8
Saints 11-5
Buccaneers 9-7
1
Ylös
  Profiili Seuranta
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 5 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Hyppää:  


Powered by phpBB © 2008 phpBB Group | Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
subSilver+ theme by Canver Software, sponsor Sanal Modifiye