Ylikerroin.com
Suomen suurin vedonlyöntisivusto
Tänään on 17.12.2017, 11:04

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia



Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 24 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 06.06.2010, 20:56 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 26.01.2006, 22:51Viestit: 1271
Pisteitä: 52
Kassa: -13.18 yks. Palautus%: 83.52% Panosten ka: 4.44 yks. Vetoja: 18
Toivottavasti muiltakin tulee mahdollisimman paljon rankingeja vertailuun. Tämä tulee muuttumaan vielä ennen kisoja ja erittäin paljon kisojen aikana.
En aio käyttää älyttömästi aikaa pohtimiseen onko esim. Nigeria parempi kuin kamerun, vaan jos maat jossain vaiheessa kohtaavat niin olen nähnyt niiltä useamman ottelun ja ranking on muuttunut siitä paljonkin. Enemmänkin keskityn lohkon sisäisiin peleihin ja yksittäisiin otteluihin.

Linkki viime mm-kisojen alkurankingeihin viewtopic.php?f=1&t=15045&hilit=mm+kisat+2006

Espanja A++
Brasilia A+
Italia A
Saksa A--
Hollanti A--
Englanti A--
Portugali B
Ranska B-
Argentiina B-

Serbia C++
Tanska C
Norsunluurannikko C
Sveitsi C
Meksiko C
Chile C-
Kamerun C--
Nigeria C--
Paraguay C--
Australia C--

Ghana D++
Slovenia D++
USA D++
Kreikka D++

Slovakia D++
Algeria D++
Uruguay D+
Etelä-Afrikka D
Japani D

Etelä-Korea E++
Honduras E++
Pohjois-Korea E--
Uusi-Seelanti E--

Itselle hankalia ainakin ovat: USA, Honduras, Slovenia ja Slovakia
0

_________________
seuranta
Päivitetty 7.11.10
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 07.06.2010, 01:38 
Status: JäsenLiittynyt: 14.06.2003, 10:39Viestit: 10392Paikkakunta: Vantaa
Pisteitä: 2771
Kassa: +356.49 yks. Palautus%: 122.31% Panosten ka: 1.62 yks. Vetoja: 984
Multa ei rankkeja tule, kun en kunnon sellaisia osaa näihin tehdä. Koparit kuitenkin ihmettelee miksi esim. Sveitsi noin komeasti Uruguayita ylempänä. Ja Algeriakin yläpuolella. En usko, ikuna. Kaikenlaiset rankit toki kiinnostavat, joten ei kun lisää eetteriin.
0

_________________
Twitter: https://twitter.com/herovedonlyonti/
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 07.06.2010, 10:35 
Status: JäsenLiittynyt: 14.01.2004, 15:48Viestit: 3545Paikkakunta: Fin/Ita
Pisteitä: 4427
Kassa: +107.21 yks. Palautus%: 100.97% Panosten ka: 6.85 yks. Vetoja: 1618
Pontus kirjoitti:
Espanja A++
Brasilia A+
Italia A
Saksa A--
Hollanti A--
Englanti A--
Portugali B
Ranska B-
Argentiina B-

Italia pistää tästä silmään.

------------------Buffon

Zambrotta--Cannavaro-- Bonucci--Chiellini

----------De Rossi---Montolivo/Marchisio

-----Iaquinta----Pirlo/Marchisio---Di Natale

-------------------Gilardino

Maalivahtipeli kunnossa. Top2.

Puolustuslinja lienee jotakin tuollaista. Zambrotta saatetaan parin paskan pelin jälkeen heittää pois, jolloin Maggio olisi hyvä vaihtoeto (parempi?) oikealle. Chiellini olisi "normaalisti" toppari, mutta Bonucci on pelannut sen verran hyvin & Cannavarolla joku hemmetin kausikortti avaukseen, niin eiköhän tuo ole aika lähellä. Chiellini siis ihan ykkönen linjassa ja sitten aika sama mitä tuonne työntää. Oma toive olisi Maggio-Bonucci-Chiellini-Criscito, mutta kai se kokemus määrää ed. kauden suoritusten sijasta.

Keskikentän pohjalla De Rossi omassa roolissaan maailman parhaita. Alkulohkon pari ekaa matsii vieressä pelaa luultavasti Montolivo ja Pirlon kuntoutuessa Marchisio. Periaatteessa kunnossa.

Laidoilla pelaavat työmies-Iaquinta ja Serie A:n maalipörssin voittanut Udinesen Di Natale. Keskellä pari ekaa matsia Marchisio, jonka jälkeen menestyksen kannalta elintärkeä Pirlo ottaa paikan ja Marchisio siirtyy alemmaksi. Camoranesia ja Quagliarellaa voisi tarjoilla varamiehiksi laidoille. Ykkösvaihtoehto kärkeen on Gilardino.

Periaatteessa paketti ihan ok, mutta ei kuitenkaan. Puolustus ei ole perinteisessä "Italia-kunnossa", ja kun hyökkäyskään ei täysin vakuuta, niin vaikea nähdä todellista menestystä tulevan. Tottin ja Del Pieron kaltaisten luovien pelaajien puuttuminen näkyy väistämättä karulla tavalla keskikentän ja hyökkäyksen välillä, ellei Pirlo pelaa sitten aivan uskomattoman hyvin. Kunhan siis ensin koittaa päästä kuntoon.

==> Italia tulee valitettavasti kaatumaan pariin puolustuksen virheeseen, joita ei normaalisti maalta olla nähty, sekä maalinteko ongelmiin, mikä johtuu luovien pelaajien puutteesta.

Itse en kisoja sen kummemmin arvioi. Matsit kyllä aion katsoa ja muutamaa maata seurata tarkemmin. KOHTA MENNÄÄN!!!
0

_________________
Twitter
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 07.06.2010, 16:02 
Status: JäsenLiittynyt: 15.05.2010, 12:22Viestit: 414Paikkakunta: Helsinki
Pisteitä: 368
Kassa: -73.48 yks. Palautus%: 92.71% Panosten ka: 4.44 yks. Vetoja: 227
Vertailuksi oma alustava ranking:

A
Brasilia
Espanja
Hollanti
Saksa
Argentiina
Englanti
B
Portugali
Italia
Ranska
Chile
Serbia
Norsunluurannikko
C
Tanska
Uruguay
Paraguay
USA
Mexico
Kamerun
Ghana
Nigeria
Kreikka
D
Australia
Japani
Sveitsi
Etelä-Afrikka
Slovenia
Etelä-Korea
Slovakia
Algeria
Honduras
Uusi-Seelanti
Pohjois-Korea

Paljon täysiä kysymysmerkkejä, mutta täydennetään viimeistään kisojen aikana, jos ei ennen kisoja saa kaivettua käsiin riittävää määrää informaatiota.
0

_________________
https://twitter.com/Zpr81
Seurannan panostus x/10 yks.
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 07.06.2010, 16:02 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 26.01.2006, 22:51Viestit: 1271
Pisteitä: 52
Kassa: -13.18 yks. Palautus%: 83.52% Panosten ka: 4.44 yks. Vetoja: 18
Henkka kirjoitti:
Multa ei rankkeja tule, kun en kunnon sellaisia osaa näihin tehdä. Koparit kuitenkin ihmettelee miksi esim. Sveitsi noin komeasti Uruguayita ylempänä. Ja Algeriakin yläpuolella. En usko, ikuna. Kaikenlaiset rankit toki kiinnostavat, joten ei kun lisää eetteriin.


hienoa henkka ja aapo, joku sentään katsoi mitä tänne kirjoitin. :)
Uruguayn kanssa kävi ihan selvä virhe, jäi yksi plussa merkki puuttumaan. Vois olla hyvinkin C-- mutta katsotaan, minulla tuo etelä-amerikan karsinta kuitenkin hieman painaa.

Kirjoitellaan sitten jotain sveitsistä kun se tuossa mainittiin.
- Huippuvalmentaja valmentaja Hitzfeld
- Miten esim. saksa on pelaajamateriaaliltaan selvästi parempi kuin sveitsi, tietysti heillä on sellainen voittamisen kulttuuri jota ei saa kuin 50v jatkuvalla menestyksellä, mutta jos pelaajia käydään läpi ei Sveitsi niin paljon huonompi ole kuin saksa.
- Sveitsi on tehnyt nousua euroopan keskikastiin jo muutaman vuoden, joukkueen runko on edelleen kohtuu nuori, mutta tottunut voittamaan nuorten tasolla.
- luulen että muilla tuo sveitsi on hieman alempana, mutta kerrankos sitä väärässä ollaan.

Hyviä huomioita aapolta, Italialla en sinänsä näe että mikään olisi "rikki", huippuvalmentaja ja pelaajat ehkä Zambrottaa ja Cannavaroa lukuun ottamatta vielä uransa huipulla tai tulossa sinne. Lisäksi joukkueessa kuitenkin hieman vaihtuvuutta jotta menestyskin saattaa kiinnostaa.
0

_________________
seuranta
Päivitetty 7.11.10
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 07.06.2010, 21:21 
Status: JäsenLiittynyt: 14.01.2004, 15:48Viestit: 3545Paikkakunta: Fin/Ita
Pisteitä: 4427
Kassa: +107.21 yks. Palautus%: 100.97% Panosten ka: 6.85 yks. Vetoja: 1618
Pontus kirjoitti:
Hyviä huomioita aapolta, Italialla en sinänsä näe että mikään olisi "rikki", huippuvalmentaja ja pelaajat ehkä Zambrottaa ja Cannavaroa lukuun ottamatta vielä uransa huipulla tai tulossa sinne. Lisäksi joukkueessa kuitenkin hieman vaihtuvuutta jotta menestyskin saattaa kiinnostaa.

En itsekään näe, että siellä on mitään pahasti vialla, mutta ei vain täysin vakuuta. Lippi saa varmasti taktisesti paljon irti joukkueesta ja jos vanhuksetkin saavat vielä kerran nostettua oikeasti tasoaan, niin miksipä ei. Isojen pelien ratkaisijoita ei vain oikein ole..

Ei siellä ettei puutteita olisi muillakin.. paitsi Espanjalla :?
0

_________________
Twitter
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 07.06.2010, 22:15 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 19.01.2003, 18:32Viestit: 3597Paikkakunta: Norge
Pisteitä: 3170
Kassa: +0.00 yks. Palautus%: - Panosten ka: - Vetoja: 0
Pontus kirjoitti:
Kirjoitellaan sitten jotain sveitsistä kun se tuossa mainittiin.
- Huippuvalmentaja valmentaja Hitzfeld
- Miten esim. saksa on pelaajamateriaaliltaan selvästi parempi kuin sveitsi, tietysti heillä on sellainen voittamisen kulttuuri jota ei saa kuin 50v jatkuvalla menestyksellä, mutta jos pelaajia käydään läpi ei Sveitsi niin paljon huonompi ole kuin saksa.
- Sveitsi on tehnyt nousua euroopan keskikastiin jo muutaman vuoden, joukkueen runko on edelleen kohtuu nuori, mutta tottunut voittamaan nuorten tasolla.
- luulen että muilla tuo sveitsi on hieman alempana, mutta kerrankos sitä väärässä ollaan.

Hyviä huomioita aapolta, Italialla en sinänsä näe että mikään olisi "rikki", huippuvalmentaja ja pelaajat ehkä Zambrottaa ja Cannavaroa lukuun ottamatta vielä uransa huipulla tai tulossa sinne. Lisäksi joukkueessa kuitenkin hieman vaihtuvuutta jotta menestyskin saattaa kiinnostaa.

Pari ajatusta tuosta Sveitsistä, kun en voi oikeastaan allekirjoittaa mitään kohtaa noista, eli olen kyllä Henkan koparien linjoilla:

- Hitzfeld on huippuvalmentaja verrattuna kehen? Antti Muuriseen ehkä, mutta onko Hitzfeld oikeasti tällä hetkellä samalla tasolla MM-kisoissa maailman huippujen kanssa? Tai oikeastaan pitäisi verrata sitä, saako Sveitsi etua valmentajasta vrt muihin about saman tasoisiin maihin - mielestäni ei. Seurajoukkueuralta on toki taskussa 2x UCL-pyttyä, mutta viimeisimmästäkin on kulunut jo 10 vuotta, ja käytännössä Hitzfeld ei ole koskaan valmentanut mitään Euroopan huippuseuroista tai maajoukkueista (viimeiset 20 vuotta Dortmund -> Bayern -> Sveitsi 2008 alk). Hitzfeld on Saksalainen joka on voittanut Saksalaisilla jengeillä about sen mitä voi seurajoukkueessa voittaa, mutta 61v iästä huolimatta ensi kertaa MM-kisatasolla.
- Sveitsin nousu Euroopan keskikastiin on mielestäni myös hieman kyseenalaista, mikä tähän on todellinen mittari? Viimeisimmät kisat olivat 2006 EM-karkelot, jolloin käkikellot eivät päässeet edes lohkostaan kisaisäntinä jatkoon. Seurajoukkuetasolla Sveitsiläisjoukkueet eivät mielestäni ole millään tavoin lähentyneet kärkeä
- Kolmantena tuon nuoruus-pointti: Sveitsin nuorisotuotantoa on muutettu paljon viime vuosina, ja tästä on ollut esim. Urheilulehdessä taannoin hyvä ja pitkä artikkeli. Mutta mitä tekemistä tällä joukkueella on Sveitsin nuorisoryhmien kanssa? Päin vastoin - kyseessä on Hitzfeldin kasaama kokenut joukkue, ja käytännössä lähes identtinen avauskokoonpano, joka oli EM2006 kisoissakin. Hyvä nuorisotuotanto ei ole mielestäni mikään meriitti joukkueen rankingissa ennen kuin nämä nuoret ikäluokat materialisoituvat kentälle. Sveitsin kokoonpanossa olevat esim. alle U23 ikäiset pelaajat ovat aikamoinen harvinaisuus, jos vertaa vaikka Saksaan tai Espanjaan.
- Neljäntenä pointtina; Sveitsin puolustuksen tuki parissa viime kisoissa ollut Senderos on pelannut täysin katastrofikauden, ja istunut penkillä oikeastaan koko vuoden ilman mitään pelikokemusta. On todella paha miinus.

Monista keskikastin joukkueista voi kaivaa jotain hyviä pointteja tai Euroopan huippusarjojen (esim Valioliigan) tasolla hyvin pärjääviä pelaajia, taktisia pointteja, materiaalin vaihtoehtoja jne mutta Sveitsi on kyllä jengi, josta ei monta positiivista asiaa voi löytää. Sveitsillä on lisäksi sellainen ongelma, että lohkon viimeisellä kierroksella Chile saa vastaansa Espanjan, joka on varsin suurella todennäköisyydellä varmistanut jatkopaikan, ja vaihtaa käytännössä koko avauskokoonpanon. Näin ollen Chile saa mahdollisesti vielä apuja jatkopaikan suhteen ja Sveitsi lähtee laulukuoroon - jos ei jo sitä ennen häviä Chilelle 2. kierroksella.

Mitä Italiaan tulee, niin saapasmaa oli jo Euro 2006 -karkeloissa täysin jaloissa, eikä tuosta ole kyllä tapahtunut mitään positiivista kehitystä. Vähän vielä hitaampaa peliä luvassa.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 07.06.2010, 22:42 
Status: JäsenLiittynyt: 07.04.2003, 16:26Viestit: 1466Paikkakunta: 65.767 24.400
Pisteitä: 499
Kassa: +1.93 yks. Palautus%: 127.57% Panosten ka: 1.00 yks. Vetoja: 7
Neo kirjoitti:
Sveitsillä on lisäksi sellainen ongelma, että lohkon viimeisellä kierroksella Chile saa vastaansa Espanjan, joka on varsin suurella todennäköisyydellä varmistanut jatkopaikan, ja vaihtaa käytännössä koko avauskokoonpanon. Näin ollen Chile saa mahdollisesti vielä apuja jatkopaikan suhteen ja Sveitsi lähtee laulukuoroon - jos ei jo sitä ennen häviä Chilelle 2. kierroksella.


Chile-Espanja peliä edeltävän Portugali-Brasilia ottelun lopputulos vaikuttanee myös hieman tuohon Espanjan motivaatioon lohkosijoitusta silmälläpitäen.
0

_________________
Nauroivat kun kerroin ryhtyväni koomikoksi. Eivätpä naura enää.
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 08.06.2010, 16:15 
Status: JäsenLiittynyt: 10.02.2005, 14:18Viestit: 407
Pisteitä: 12
Muutamia huomioita.

Arvoturnausten alkulohkoissa kun pelataan vain 3 ottelua, niin yksittäisten satunnaistekijöiden osuus korostuu.
Tasaisessa lohkossa, jossa pelataan paljon ristiin, kahdella voitolla ja tappiolla ei välttämättä pääsekään jatkoon.

Arvoturnauksissa on usein käynyt niin, että joku tai jotkut A-kategorian joukkueista pettävät, eli pelaavat odotuksia huonommin, kun taas joku tai jotkut B-C tai jopa D-kategorian joukkueet pelaavat odotuksia paremmin ( Esimerkkeinä Kreikan EM-voitto 2004, 2002 MM-kisojen pronssipelinä Etelä-Korea-Turkki)

Mikä maa on tämän turnauksen "Kreikka"? Se joka "haistaa" tai "tietää" sen, voi netota hyvin.



Ja muistutettakoon mitä Rudi Völler Veikkaajan MM-liitteen haastattelussa totesi, niin voittaja ei aina välttämättä ole arvoturnauksen paras maa pelillisesti, pelijärjestelmästä johtuen.
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 08.06.2010, 20:32 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 09.05.2008, 09:44Viestit: 1547Paikkakunta: Suomi
Pisteitä: 2
Itse olen pelannut Serbiaa joka muodossa, jopa mestaruuteen asti. Alkulohkossa yli 3.5 p jne...
0

_________________
Minun mielestäni otan HARKITTUJA riskejä, se on vallan muuta kuin hätiköintiä (NHL,SM-liiga&Premier League,Championship ja VEIKKAUSLIIGA)
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 01:31 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 20.08.2008, 15:45Viestit: 1493Paikkakunta: Tre
Pisteitä: 730
Kassa: +95.53 yks. Palautus%: 104.62% Panosten ka: 2.88 yks. Vetoja: 718
Tässä meikän tän hetkiset arvaukset:

Espanja A+
Brasilia A
Englanti A
Hollanti A-
Saksa A-

Argentiina B
Italia B
Ranska B-
Portugali B-

Serbia C+
Chile C
Meksiko C
Uruguay C
Tanska C
Norsunluurannikko C-
Ghana C-
Paraguay C-
USA C-
Sveitsi C-

Kamerun D+
Etelä-Afrikka D+
Nigeria D
Australia D
Slovakia D
Slovenia D
Kreikka D
Etelä-Korea D-
Algeria D-

Honduras E+
Japani E
Uusi-Seelanti E-
Pohjois-Korea E-
0

_________________
Panostus x/10, missä 10 yksikköä = 3 % kassasta.
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 02:09 
Status: JäsenLiittynyt: 14.06.2003, 10:39Viestit: 10392Paikkakunta: Vantaa
Pisteitä: 2771
Kassa: +356.49 yks. Palautus%: 122.31% Panosten ka: 1.62 yks. Vetoja: 984
Spursin rankinki tuntus ainakin omiin kopereihin olevan "siellä päin", ihan kokonaisuudesakin. Neljä eurooppalaista vieraalla mantereella TOP5 ei silti skulaa. Britit tai Saksa alas, ja argut ylös?
0

_________________
Twitter: https://twitter.com/herovedonlyonti/
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 11:29 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 09.05.2008, 09:44Viestit: 1547Paikkakunta: Suomi
Pisteitä: 2
Espanja A+
Brasilia A
Englanti A-

Argentiina B+
Hollanti B+
Saksa B
Italia B
Serbia B-

Ranska C+
Portugali C+
Norsunluurannikko C
Ghana C
Chile C
Meksiko C-
USA C-
Uruguay C-
Tanska C-
Paraguay C-
Nigeria C-

Kamerun D+
Etelä-Afrikka D+
Sveitsi D
Slovakia D
Slovenia D
Kreikka D
Etelä-Korea D
Australia D-
Algeria D-

Japani E+
Honduras E
Pohjois-Korea E-
Uusi-Seelanti E-
0

_________________
Minun mielestäni otan HARKITTUJA riskejä, se on vallan muuta kuin hätiköintiä (NHL,SM-liiga&Premier League,Championship ja VEIKKAUSLIIGA)
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 12:24 
Status: JäsenLiittynyt: 26.11.2004, 14:41Viestit: 898
Pisteitä: 59
Loukkaantumisten runtelema Saksa ei TOP vitoseen millään, laittaisin B kategoriaan, sen
verran nuori joukkue on ja Klosekin ollut kaukana parhaastaan.
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 13:02 
Status: JäsenLiittynyt: 06.09.2004, 22:30Viestit: 1238
Pisteitä: 29
Neon rankki olis kyllä kiinnostava nähdä. Laita nyt kehiin, jooko.... 8--) :wink:
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 16:25 
Status: JäsenLiittynyt: 01.08.2003, 23:47Viestit: 5078
Pisteitä: 3787
Kassa: +210.16 yks. Palautus%: 104.56% Panosten ka: 1.57 yks. Vetoja: 2938
Tein pienen testin ja rankkasin joukkueet nopeasti MuTulla ja katsoin sen jälkeen, miten paljon omien ELO-pohjaisten voimalukujeni antama ranking eroaa MuTu-rankkauksesta. Alla tulokset. (Etelä-Afrikan suuri nousu ELO-lukuihin perustuvassa rankkauksessa johtuu siitä, että lisäsin E-Afrikalle 150 pistettä kotiedusta. Sen sijaan MuTu-rankkauksessa en huomioinut kotietua millään tavalla. Tämä tietenkin sotkee muitakin sijoituksia hieman.)

Yleisesti ottaen näyttää siltä, että Espanja ja Brasilia ovat selvästi vahvimmat joukkueet. Vastaavasti häntäpäässä heikoimpina erottuvat Pohjois-Korea ja Uusi-Seelanti. Siinä välissä on 28 joukkuetta, joiden rankkauksissa voi olla suuriakin eroja arvioiden tekijästä toiseen riippuen siitä, miten kukin painottaa eri tekijöitä.

MUTU-sijaMaaLohkoELO-pisteetELO-rankingEro
1EspanjaH215910
2BrasiliaG210320
3HollantiE202030
4ArgentiinaB19955-1
5SaksaD19086-1
6EnglantiC199842
7ItaliaF18849-2
8RanskaA181015-7
9PortugaliG184511-2
10TanskaE173421-11
11ChileH189974
12NorsunluurannikkoG180916-4
13SerbiaD1836121
14UruguayA188886
15USAC177619-4
16KamerunE170724-8
17SloveniaC168629-12
18ParaguayF1813144
19AustraliaD1808172
20JapaniE170525-5
21SlovakiaF165630-9
22MeksikoA18601012
23NigeriaB1771203
24SveitsiH168927-3
25GhanaD170426-1
26Etelä-AfrikkaA18171313
27Etelä-KoreaB1783189
28KreikkaB1725226
29AlgeriaC1688281
30HondurasH1711237
31Pohjois-KoreaG1579310
32Uusi-SeelantiF1573320
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 19:46 
Status: JäsenLiittynyt: 14.01.2004, 15:48Viestit: 3545Paikkakunta: Fin/Ita
Pisteitä: 4427
Kassa: +107.21 yks. Palautus%: 100.97% Panosten ka: 6.85 yks. Vetoja: 1618
Henkka kirjoitti:
Spursin rankinki tuntus ainakin omiin kopereihin olevan "siellä päin", ihan kokonaisuudesakin. Neljä eurooppalaista vieraalla mantereella TOP5 ei silti skulaa. Britit tai Saksa alas, ja argut ylös?

Kyllähän se noin menee miten Henkka kertoo. Jos rankingin tekisin, kärki näyttäisi aika tarkkaan tältä:

1. Espanja
2. Brasilia
3. Englanti
3. Hollanti
3. Argentiina
6. Saksa
6. Italia
6. Ranska
7. Portugali

Espanja ihan ylikylä: on Pujolin pelkoo ja Villaa, Torresit istuu penkillä. Kaverit pelailleet yhdessä jo vuosia jne. Noh ei ihan, mutta jokainen tajuaa pointin. Kisojen tiukin matsi Espanjan osalta on alkulohkon vika :wink:

Brassit maailman helpoin rankata kakkoseksi.

Englanti myös helppo. Perusteluiksi riittää Capello ja Rooneyn nouseminen todelliseksi staraksi, jota on pitkään kaivattu. Hollanti kuuluu ilman muuta myös heti kärjen taakse, samoin Argentiina, kai. Riittääkö Maradona? Itse en ihmettelisi, vaikka joukkueella olisi suuria vaikeuksia jo alkulohkossa. Kaiken natsatessa mahdollisuudet toki pitkälle, mutta kannattaa pitää ison kysymysmerkin alla.

Saksa on paska, mutta Saksa on Saksa, eli paha tiputtaa kauhean alaskaan. Italia käyty jo aikasemmin läpi, eli ei pitäisi olla saumoja kovin pitkälle, maksimissaan yhden ison tiputtaa..? Ranskasta ei oikein tuntumaa, mutta Ribery, Anelka, Malouda, Gourcuff, Evra, Gallas, Abidal.. Kertokaa joku mikä tässä joukkueessa mättää niin pahasti, että kuuluu vain jonnekin B:n pohjalle? Toki edellä on kovia, mutta mm. Saksan ja Italian taakseko??

Portugalilla on Crisu, ei muuta, kun Nani(kin) meni ja teloi olkapäänsä. Ei jatkoon.

Jatkakaa.
0

_________________
Twitter
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 20:05 
Status: JäsenLiittynyt: 26.04.2004, 09:43Viestit: 2803
Pisteitä: 1312
Kassa: +28.94 yks. Palautus%: 106.65% Panosten ka: 0.34 yks. Vetoja: 1289
Noh hyvinhän te ootte yrittäneet. Tässä tulee nyt se oikea, totuudenmukainen ja vedenpitävä ranking. :)

A
1.Espanja
2.Brasilia
3.Argentiina

B
4.Hollanti
5.Englanti
6.Italia
7.Saksa
8.Ranska

C
9.Portugali
10.Serbia
11.Meksiko
12.Chile
13.Paraguay
14.Norsunluurannikko
15.USA
16.Kamerun
17.Tanska
18.Nigeria
19.Uruguay

D
20.Ghana
21.Etelä-Afrikka
22.Sveitsi
23.Kreikka
24.Slovakia
25.Etelä-Korea
26.Slovenia
27.Australia

E
28.Algeria
29.Japani
30.Honduras
31.Uusi-Seelanti
32.Pohjois-Korea
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 20:09 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 20.08.2008, 15:45Viestit: 1493Paikkakunta: Tre
Pisteitä: 730
Kassa: +95.53 yks. Palautus%: 104.62% Panosten ka: 2.88 yks. Vetoja: 718
mutanen_aapo kirjoitti:
Riittääkö Maradona?

.....

Saksa on paska, mutta Saksa on Saksa

.......

Kertokaa joku mikä tässä joukkueessa mättää niin pahasti, että kuuluu vain jonnekin B:n pohjalle? Toki edellä on kovia, mutta mm. Saksan ja Italian taakseko??


Argentiinan "alhaista" rankkia perustelen tuolla ensimmäisellä kysymykselläsi. Pelaajavalinnat ihmetyttävät ja taktisella tasolla Argentiina antaa siimaa mielettömästi muille huippujoukkueille. Eikä "Pikkunoita" Veron enää vain riitä pelintekijäksi näissä karkeloissa, voi olla että tipahtaa nopeasti penkillekin...

Mitä toiseen kommenttiin tulee, Saksa ei todellakaan ole paska. Kasassa on yksi kisojen teknisesti vahvimmista keskikentistä. Joukkue on mielenkiintoinen sekoitus kokemusta ja nuoruutta. Suurin kysymysmerkki itselleni on, miten Saksan nuoret pystyvät kantamaan vastuuta. Kykyjä on, mutta kestääkö pää? Ja tosiaan. Saksa on Saksa. Toki itsellänikin melko selkeästi Espanjaa, Brasseja ja Englantia heikompi.

Ranskalla sama ongelma kuin Argentiinalla: valmennuksen osalta häviää capelloille, lipeille ja delbosqueille valtavasti. Toiseksi, Ranskan keskuspuolustuksessa on ollut suuria ongelmia. Abidal ja Gallas ei tunnu pelaavan hyvin yhteen. Henry ei ole enää sama Henry kuin vielä pari kautta sitten ja Ribery onkin joukkueen ainut todellinen tähtipelaaja. Harkkamatsit on olleet suorastaan surkeita.
0

_________________
Panostus x/10, missä 10 yksikköä = 3 % kassasta.
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 20:42 
Status: JäsenLiittynyt: 14.01.2004, 15:48Viestit: 3545Paikkakunta: Fin/Ita
Pisteitä: 4427
Kassa: +107.21 yks. Palautus%: 100.97% Panosten ka: 6.85 yks. Vetoja: 1618
Spurs77 kirjoitti:
mutanen_aapo kirjoitti:
Riittääkö Maradona?

.....

Saksa on paska, mutta Saksa on Saksa

.......

Kertokaa joku mikä tässä joukkueessa mättää niin pahasti, että kuuluu vain jonnekin B:n pohjalle? Toki edellä on kovia, mutta mm. Saksan ja Italian taakseko??


Argentiinan "alhaista" rankkia perustelen tuolla ensimmäisellä kysymykselläsi. Pelaajavalinnat ihmetyttävät ja taktisella tasolla Argentiina antaa siimaa mielettömästi muille huippujoukkueille. Eikä "Pikkunoita" Veron enää vain riitä pelintekijäksi näissä karkeloissa, voi olla että tipahtaa nopeasti penkillekin...

Mitä toiseen kommenttiin tulee, Saksa ei todellakaan ole paska. Kasassa on yksi kisojen teknisesti vahvimmista keskikentistä. Joukkue on mielenkiintoinen sekoitus kokemusta ja nuoruutta. Suurin kysymysmerkki itselleni on, miten Saksan nuoret pystyvät kantamaan vastuuta. Kykyjä on, mutta kestääkö pää? Ja tosiaan. Saksa on Saksa. Toki itsellänikin melko selkeästi Espanjaa, Brasseja ja Englantia heikompi.

Ranskalla sama ongelma kuin Argentiinalla: valmennuksen osalta häviää capelloille, lipeille ja delbosqueille valtavasti. Toiseksi, Ranskan keskuspuolustuksessa on ollut suuria ongelmia. Abidal ja Gallas ei tunnu pelaavan hyvin yhteen. Henry ei ole enää sama Henry kuin vielä pari kautta sitten ja Ribery onkin joukkueen ainut todellinen tähtipelaaja. Harkkamatsit on olleet suorastaan surkeita.

Ekan komppaan täysin. Potentiaali tosiaan vaikka voittamaan olemassa, mutta kysymysmerkkejä riittää.

Ei kai Saksalla nyt oikeasti ole asiaa top5:een? Kickerikin tarjoilee vissiin Klosea ja Podolskia kärkeen ja tuo nyt riittää jo yksin perusteluksi jättää maa selvästi kärjen taakse. Keskikentän taso kieltämättä ihan kova.

Mitä Henryyn tulee, niin eipä mies välttämättä mahdu edes avaukseen.. Jos joukkue saa nuo puolustuspään ajoittaiset sekoilut kuntoon, niin kai tässä olis aika yllätysvalmis joukkue..?

Toki oikeasti kisoissa vain kaksi vaihtoehtoa:
Joko :heart:
Tai :heart:
0

_________________
Twitter
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 21:45 
Status: JäsenLiittynyt: 04.02.2004, 16:17Viestit: 703
Pisteitä: 51
Harjoitusmatsien perusteella:

+++Argentiina
Huikean nopeat hyökkäyksiin lähdöt ja pelaajat tuntuvat olevan huippuvireessä oikeaan aikaan

-Brassit
Tehokkuutta löytyy mutta pelaajat eivät vaikuta olevan ihan huippuvireessä. Puollustajat olivat koko ajan 1 vastaan 1 tilanteissa kun keskikenttäpelaajat eivät jaksaneet auttaa.
-Saksa
Tehotonta
--Ranska
Peli tosi karmeaa katsottavaa kuin hidastetusta filmistä (hirveesti 0-0 pelejä luvassa)
---Etelä-Afrikka
6-7 rp viimeiseen 3 harjoitusotteluun kertoo kaiken. Äärimmäisen tehoton joukkue! Reilussa kilpailussa maalinteko lähes mahdotonta. Harjoitusotteluiden tulokset vääristää todellisuutta tosi rankasti. Ekan matsin Uzpekki tuomari hiukan pelottaa mutta aika hyvillä mielen voi Meksikoa pelata.
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 21:52 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 16.03.2004, 18:33Viestit: 4655
Pisteitä: 2278
Kassa: +28.59 yks. Palautus%: 105.82% Panosten ka: 1.38 yks. Vetoja: 355
byte kirjoitti:
Harjoitusmatsien perusteella:

+++Argentiina
Huikean nopeat hyökkäyksiin lähdöt ja pelaajat tuntuvat olevan huippuvireessä oikeaan aikaan

-Brassit
Tehokkuutta löytyy mutta pelaajat eivät vaikuta olevan ihan huippuvireessä. Puollustajat olivat koko ajan 1 vastaan 1 tilanteissa kun keskikenttäpelaajat eivät jaksaneet auttaa.
-Saksa
Tehotonta
--Ranska
Peli tosi karmeaa katsottavaa kuin hidastetusta filmistä (hirveesti 0-0 pelejä luvassa)
---Etelä-Afrikka
6-7 rp viimeiseen 3 harjoitusotteluun kertoo kaiken. Äärimmäisen tehoton joukkue! Reilussa kilpailussa maalinteko lähes mahdotonta. Harjoitusotteluiden tulokset vääristää todellisuutta tosi rankasti. Ekan matsin Uzpekki tuomari hiukan pelottaa mutta aika hyvillä mielen voi Meksikoa pelata.


Muuten samaa mieltä, mutta itse uskon Brassien puolustukseen, ja jopa keskikentän apuihin. 1:nen tai 2:nen.

Sit taas Maradona voi yksinään pilata Argentiinan saumat. Eiköhän ne karsintaottelut ole luotettavimmat näytöt, kun pelataan tosissaan.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 10.06.2010, 21:53 
Status: JäsenLiittynyt: 19.04.2004, 14:23Viestit: 505
Pisteitä: 29
Tässä mun ranking.

A
1. Brasilia
2. Espanja

B
3. Englanti
4. Argentiina
5. Saksa
6. Hollanti
7. Ranska
8. Italia

C
9. Portugali
10. Mexico
11. Chile
12. Paraguay
13. Tanska
14. Serbia
15. USA
16. Norsunluurannikko
17. Ghana
18. Uruguay
19. Kamerun
20. Nigeria
21. Kreikka
22. Slovakia
23. Sveitsi

D
24. Etelä-Afrikka
25. Algeria
26. Etelä-Korea
27. Australia
28. Slovenia
29. Japani

E
30. Honduras
31. P-Korea
32. Uusi-Seelanti
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko: Re: WC 2010 Rankingit
ViestiLähetetty: 20.06.2010, 21:28 
Status: JäsenLiittynyt: 10.07.2004, 11:26Viestit: 70Paikkakunta: Matkalla;..
Pisteitä: 0
Toljaan toisella silmällä Brassien ilottelua ja mieleeni tuli *HLVTIN* hauska juttu. En tiedä kuuluuko aihe / asia varsinaisesti Ranking -ketjuun, mutta parempaakaan en löytänyt ja uutta ketjua viitsi mokoman asian vuoksi aloittaa. Asiaan:

Siispä, JOS kaikki menee oikein hienosti Eurooppalaisen futiksen kannalta =)) / **tuiksi (esim. Italian tasurit + Ranskan sotkut + Serbien voitto Saksasta + 2. tasapelikone Englanti + ikuinen alisuorittaja Epsania & Decon loukkaantumisen myötä Portugali sössii pelinsä..) niin saadaan lohkovaiheen jälkeen maita pelattavaksi, joiden kertoimien kanssa bookkereilla saattaa tulla HIENOJA virheitä. Mikäs sen hauskempaa =))

Vahingoniloinen EN ole, mutta jatkopelejä ajatellen tekisi melkoisen mediamylläkän ja tuulettaisi kunnolla Unionia, jos KAIKKI em. joukkueet jäisivät lohkovaiheisiinsa = sinne minne kuuluvatkin =)).

Oranssipaidat ykköseksi, Tanska pronssille ja Hyvää alkavaa Juhansviikkoa kaikille ylikertoimen lukijoille !! -Mesta
0
Ylös
  Profiili
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 24 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Hyppää:  


Powered by phpBB © 2008 phpBB Group | Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
subSilver+ theme by Canver Software, sponsor Sanal Modifiye