Ylikerroin.com
Suomen suurin vedonlyöntisivusto
Tänään on 16.01.2018, 16:32

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia



Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 144 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2, 3, 4, 5, 6
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.05.2008, 18:02 
Status: JäsenLiittynyt: 25.07.2004, 11:46Viestit: 2040
Pisteitä: 0
...Georgia, Tanska,XXX. Noita en ole pelannut, mutta katsotaan mitä asiantuntijat sanoo.
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.05.2008, 19:06 
Status: JäsenLiittynyt: 01.02.2003, 01:02Viestit: 275Paikkakunta: Suomi
Pisteitä: 4
BBC:n tekemän erittäin suppean kyselyn mukaan Ruotsi voittaisi euroviisut varsin selvästi. Kysely tehtiin ennen semifinaaleita ja siihen osallistui 43 "asiantuntijaa", yksi jokaisesta osallistujamaasta. Asiantuntijat arvioivat jokaisen kappaleen, minkä seurauksena esimerkiksi Espanjan ja Iso-Britannian sijoitus ei todellisuudessa ole mahdollista (maiden edustajat ovat varmasti 25 joukossa). Teräsbetonin sijoituksen asiantuntijat arvioivat melko tavalla alakanttiin.

Linkkejä;

http://www.yle.fi/uutiset/pop/oikea/id91314.html

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/7400508.stm
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.05.2008, 19:28 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 24.01.2004, 19:33Viestit: 2063Paikkakunta: Tietäjä 2017
Pisteitä: 586
Georgia näyttäisi olevan myötatuulessa eli kertoimet jatkoonpääsystä putoamaan päin:
Expekt päivittänyt kyllä vaihtoehdon peräti 1,5 :een,Unibet 1,68:een.Paffilla ja Nordicbetillä vielä 1,8.
Betfairilla Georgian jatkoonpääsyä voi myydä kertoimella 1,74.
Vaikuttava laulu sokean laulajattaren esittämänä julistaa rauhan sanomaa Tsetsenian kupeesta olematta kuitenkaan pateettinen tai syyttelevä. Kyllä,kyllä laittaisin jatkoon,kunkas asiantuntijat?
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.05.2008, 19:45 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 25.02.2003, 18:55Viestit: 11557Paikkakunta: Eura
Pisteitä: 6210
Kassa: +29.24 yks. Palautus%: 103.49% Panosten ka: 0.34 yks. Vetoja: 2474
Pakko sanoa, että tämä kakkossemi on paljon hankalampi ennustaa kuin ensimmäinen, ja potentiaalisia jatkoonpääseviä on selvästi enemmän mitä ensimmäisessä, lisäksi ns. varmoja jatkajia on vähemmän. Eli periaatteessa heittoja voi olla runsaasti sijoilla 5.-15.

Ainoastaan Ukraina vaikuttaa aivan varmalta jatkajalta (Turkki/Ruotsi myös melko varmalla pohjalla). Vastaavasti Liettua/Kypros lienevät ulkona jatkosta. Tarkempaa analyysiä sitten huomenna, pitää vielä seurailla uutisia pukuharjoituksista.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.05.2008, 19:47 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 24.01.2004, 19:33Viestit: 2063Paikkakunta: Tietäjä 2017
Pisteitä: 586
Kuten Georgiaan niin sama näkyisi pätevän myös Albaniaan eli jatkoon pääsyn kertomet laskusuunnassa.
Paf maksaa Albanian jatkoon pääsystä vielä 1,85
Nordicbet 1,75,Expekt 1,65, Unibet 1,55.

Tämä ei kuitenkaan maistu yhtä hyvin kuin Georgia.Kisa tulee olemaan tiukkaa viimeisistä finaalipaikoista
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.05.2008, 19:50 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 24.01.2004, 19:33Viestit: 2063Paikkakunta: Tietäjä 2017
Pisteitä: 586
JussiQ kirjoitti:
Ainoastaan Ukraina vaikuttaa aivan varmalta jatkajalta (Turkki/Ruotsi myös melko varmalla pohjalla). Vastaavasti Liettua/Kypros lienevät ulkona jatkosta. Tarkempaa analyysiä sitten huomenna, pitää vielä seurailla uutisia pukuharjoituksista.


Likenisikö hyviä linkkejä harjoitusten seuraamiseksi?
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.05.2008, 19:56 
Status: JäsenLiittynyt: 05.10.2007, 23:11Viestit: 73
Pisteitä: 0
IHAN KÄSITTÄMÄTÖNTÄ MITEN SUOMALAISET PELAA... teräsbetonin voittajakerroin veikalla tällähetkellä 1,7 ja esim betfairissa 48.. miten tää on mahdollista :D vaikka kai toi tulee tasottuun..
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 21.05.2008, 21:29 
Status: JäsenLiittynyt: 25.01.2003, 10:58Viestit: 237Paikkakunta: Jyväskylä
Pisteitä: 0
Jep, vaikeampaa on kuin ekan semin osalta.

Millä perusteilla Turkin kerroin on hilattu niin pieneksi? Pelkät siirtolaisäänet vievät eteenpäin?

1. Ukraina
2. Ruotsi, Makedonia, Bulgaria
3. Portugali, Turkki, Islanti, Unkari, Sveitsi, Georgia
4. Albania, Latvia, Kroatia, Malta
5. Valko-Venäjä, Tanska, Liettua, Kypros, Tsekki

Ensimmäiset neljä maata ovat näkemykseni mukaan suht' varmoja tapauksia. Seuraavat kymmenen (!) jakavat loput kuusi paikkaa keskenään - ehkä Kroatia ja Malta ovat vielä 4. ryhmästä muita hivenen perässä.

Wildcard-maat löytyvät joukosta Georgia, Unkari ja Portugali. Suurin varauksin myös Kypros mahdollinen.

Lisäksi finaalissa jo olevista h2h-vedoissa ihmetyttää (Unibet):
* GBR vs. GER -> 1 -> 3.45!

Näkemäni live-esityksen perusteella Saksan leidit vetivät biisin komeasti nuotin vierestä. Ok, brittienkin veto on lattea. Biisit lähtöarvoltaan samaa tasoa, tuskin naapuriapukaan on merkittävästi eriliainen. Joten: mistä on saatu revittyä näin suuri ero? Onko tietoa viime harjoituksista ovatko neidot oppineet laulamaan :)
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 12:03 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 14.01.2003, 12:22Viestit: 1314
Pisteitä: 203
Toka semi:

MaaVoitto-tnPisteOATop10-tn
Ukraine30,7%13598,2%
Sweden19%12094,6%
Turkey13,4%11393,6%
Bulgaria7,6%9585,2%
Iceland5%8475,7%
Switzerland4%7970,2%
Albania3,6%7768,5%
Croatia2,8%6857,1%
FYR Macedonia2,7%6857,2%
Denmark2,7%6248,7%
Georgia2,6%7061,5%
Portugal1,9%6046,9%
Hungary1,3%5236,7%
Cyprus1,3%4326,3%
Belarus1,3%4225,4%
Czechia0,5%2812,2%
Malta0,5%2711,8%
Latvia0,4%2610,9%
Lithuania0,4%2913,5%


Jotain ajatuksia:

Todella vaikea tämä semi. Varsinkin peräpäässä on täydellisiä kysymysmerkkejä, joita voisi mielentilan mukaan sijoitella minne vain.

En ymmärrä, miksi Portugali on tällä hetkellä niin kuuma. Olen todella kovasti yrittänyt ymmärtää biisiä, mutta ei aukea sitten millään.

Latvia on mielestäni väärässä kilpailussa. Potentiaaliset äänestäjät eli 8-13 vuotiaat vuotiaat lapset ovat yhdentoista jälkeen jo nukkumassa. Pitäisi olla vielä enemmän Vengaboys-meininkiä, että kolahtaisi vanhempiin.

FYR Macedonian päädyin sijoittamaan rankingin alapäähän. Biisi olisi ehkä ollut parempi alkuperäiskielellä. Englanninkielisenä kuullostaa melko juntilta.

Maltan likalla on lihaksikkaat reidet, mutta biisi sopii paremmin jäähalliin pelikatkomusaksi.

Unkarilla on ihan hyvä balladi, mutta finaaliin on jo päässyt parempia ehdokkaita, jonka luulisin vähentävän äänestysintoa.

Belarus on liian juustoa. Jos tällä pääsee finaaliin, niin heikosti menee.

Tsekki on suuri kysymysmerkki: biisi on periaatteessa ihan tarttuva, mutta persoonallisuudesta puuttuu 99%.

Erittäin epävarmat fiilarit joka toisesta osallistujasta, joten en aio kusta kaikkia semi 1:n voittoja tähän.


VEDOT:

Sweden to qualify YES, PAF (1.150), 1.00%
Turkey to qualify YES, PAF (1.170), 1.00%
Iceland to qualify YES, Expekt (1.700), 1.00%
Switzerland to qualify YES, Expekt (2.050), 0.50%
Albania to qualify YES, PAF (1.850), 0.25%
FYR Macedonia to qualify NO, Expekt (2.550), 0.25%
Georgia to qualify YES, PAF (1.800), 0.25%
Portugal to qualify NO, Expekt (2.250), 0.25%
Hungary to qualify NO, Expekt (2.300), 0.25%
Belarus to qualify NO, PAF (1.650), 0.50%
Malta to qualify NO, PAF (1.550), 0.50%
Latvia to qualify NO, PAF (2.100), 2.00%

Sormet ristiin, ettei kuse pahasti.
0

_________________
Seuranta
Vedonlyöntityökaluja
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 12:32 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 24.01.2004, 19:33Viestit: 2063Paikkakunta: Tietäjä 2017
Pisteitä: 586
Hieman kertoimet poukkoilee vedonvälittäjillä,ovat ilmeisen tarkkana erilaisten asiaan vaikuttavien huhujen kanssa.Valko-Venäjä on yksi tälläinen poukkoilija.Nordicbet maksaa läpäpääsystä 2,30 ja Unibet ei vaihtoehdosta 1,95.Pieni pakkovoitto tilanne siis.
Tuo Valko-Venäjän läpipääsyn kerroin siis alkanut jostain syystä pudota...

Tuosta Latviasta olen edelläkirjoittaneiden kanssa samaa mieltä.
Ihmeellinen merirosvohömpötys ja discohumppa/jumppa.Siinäkin alkanut välittäjillä hieman pokka repeämään,kun vielä eilen sai kertoimen 2,25 siitä että ei pääse läpi,nyt alkaneet kertoimet tipahtelemaan.

Ps. Ihan mahdottomat nuo Unibetin sivut...hidasta touhu on ja saa lyödä samaa vetoa monta kertaa ennenkuin menee läpi
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 12:43 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 22.02.2005, 11:08Viestit: 749Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 87
Kassa: -97.36 yks. Palautus%: 92.89% Panosten ka: 4.24 yks. Vetoja: 323
Fairilla myydään Islantia jo kahden kertoimilla. Myös V-Venäjää pääsee myymään 2.1-2.2-kertoimilla ja Victor Chandler tarjoaa 1.8x V-Venäjän putoamisesta.

Oliverin arvioilla näitä pääsee lyömään isosti, mutta hieman arveluttaa tuo kertoimien nousu. Aikalailla samoilla linjoilla noiden arvioiden kanssa olen, ehkä Maltaa lukuunottamatta. Tosi vahva laulaja ja menevä biisi, jollain tavalla asiallisimmin pilke silmäkulmassa jos tämän huumoribiisiksi laskee. Nykyiset kertoimet eivät tosin enää riitä peliin.

Aika radikaali tuo Latvia-arvio, mutta siinä olen sama mieltä, että yli kahden kertoimilla pääsee pelaamaan piraattien tippumista.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 12:57 
Status: JäsenLiittynyt: 19.03.2004, 09:42Viestit: 437
Pisteitä: 0
Näitä kahta kerrointa on tällä hetkellä hieman vaikea ymmärtää eli peliä sisään...

Portugali NO 2,625 @ Ladbrokes
Valko-Venäjä NO 1,95 @ Unibet
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 13:21 
Status: JäsenLiittynyt: 13.07.2004, 08:16Viestit: 16
Pisteitä: 0
Unibet:

Euroviisut 2008 - Ruotsin paras ystävä
Mikä maa saa 12 pistettä finaalissa?
Norja 1,85
Mikä tahansa muu maa 2,50
Suomi 7,50
Bosnia 10,00
Tanska 12,00
Turkki 15,00

Jos antoivat Hanna Pakarallekin 12 pistettä, niin pitäisi nytkin olla mahdollista...
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 13:40 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 25.02.2003, 18:55Viestit: 11557Paikkakunta: Eura
Pisteitä: 6210
Kassa: +29.24 yks. Palautus%: 103.49% Panosten ka: 0.34 yks. Vetoja: 2474
Pistetääs nämä omat piste-ennusteet nyt, kun kertoimet olivat jo yön/aamun aikana aika lailla tippuneet omissa valinnoissa. Jatkovedot vihreällä, ja putoamiset punaisella.

1. Ukraine 149
2. Sweden 133
3. Turkey 96
4. Bulgaria 89
5. Hungary 88
6. FYR Macedonia 87
7. Portugal 75

8. Croatia 68
9. Iceland 61

10. Georgia 58
11. Albania 56
12. Malta 52
13. Belarus 51
14. Switzerland 49
15. Denmark 47
16. Latvia 40
17. Cyprus 33
18. Lithuania 24
19. Czech.Rep. 20

Kuten pistearvioista näkyy niin muitakin potentiaalisia pelikohteita olisi. Georgia, Albania tai jopa Sveitsi ovat mahdollisia jury-valintoja, joten niitä vastaan pelaaminen hieman epäilyttää. Albaniaa hieman pelasin 2,2-tason kertoimilla, mutta nykyisillä odottaisin. Sveitsi harkinnassa, Georgia melko varmasti no play, Tanskan kanssa odotan myös.

Jatkovedoista Unkari ja Portugali ovat siitä hyviä, että uskon niiden olevan erittäin korkealla juryjen pisteissä myös. Näin ollen jos toinen jostain syystä pullahtaisi (todennäköisimmin Portugali) yhdeksän ulkopuolelle, niin jury voisi hyvinkin nostaa sen takaisin finaaliin. Portugali on myös saanut viisupaikalla uskomattoman vastaanoton, vaikka en itse tuota täysin ymmärräkään, niin ei oikein pysty olemaan vastaankaan.

FYROMiin uskon lähinnä vahvan naapurituen takia, kappalekin mielestäni ihan hyvä.

Kaiken kaikkiaan tämä semi tosiaan hankalampi mitä ensimmäinen, joten pidän panokset kokonaisuutena pienempänä mitä ekaan.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 13:43 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 22.02.2005, 11:08Viestit: 749Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 87
Kassa: -97.36 yks. Palautus%: 92.89% Panosten ka: 4.24 yks. Vetoja: 323
rip kirby kirjoitti:
Unibet:

Euroviisut 2008 - Ruotsin paras ystävä
Mikä maa saa 12 pistettä finaalissa?
Norja 1,85
Mikä tahansa muu maa 2,50
Suomi 7,50
Bosnia 10,00
Tanska 12,00
Turkki 15,00

Jos antoivat Hanna Pakarallekin 12 pistettä, niin pitäisi nytkin olla mahdollista...


Tuossa on kyllä ideaa. Kahtena viime vuonna tuo on toteutunut, joten miksei tänäkin vuonna. Oma ykkössuosikkini tähän on ehkä kuitenkin Norja. Bet24:lla kertoimet Norja 2.2x, Suomi 3.2x. Myös Islanti saattaa olla yksi Ruotsin täysien pisteiden tavoittelija (15.0x), joskin maan täytyy päästä ensin finaaliin.

Tässä pari galluppia, tosin vain ensimmäisestä semistä läpimenneiden osalta:

http://www.expressen.se/1.1168732/vilke ... Popup=true
http://wwwc.aftonbladet.se/vss/special/ ... 13,00.html
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 13:57 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 14.01.2003, 12:22Viestit: 1314
Pisteitä: 203
scepa kirjoitti:
Fairilla myydään Islantia jo kahden kertoimilla. Myös V-Venäjää pääsee myymään 2.1-2.2-kertoimilla ja Victor Chandler tarjoaa 1.8x V-Venäjän putoamisesta.

Oliverin arvioilla näitä pääsee lyömään isosti, mutta hieman arveluttaa tuo kertoimien nousu. Aikalailla samoilla linjoilla noiden arvioiden kanssa olen, ehkä Maltaa lukuunottamatta. Tosi vahva laulaja ja menevä biisi, jollain tavalla asiallisimmin pilke silmäkulmassa jos tämän huumoribiisiksi laskee. Nykyiset kertoimet eivät tosin enää riitä peliin.

Aika radikaali tuo Latvia-arvio, mutta siinä olen sama mieltä, että yli kahden kertoimilla pääsee pelaamaan piraattien tippumista.


Juu, ei todellakaan kannata ainakaan kellyllä vetää noiden meikeläisen kannanottojen mukaan :) Prosentit olen laskenut alusta loppuun katsomatta välillä tarjolla olevia kertoimia, eli en ole syyllistynyt arvioiden kaunisteluun, johon kieltämättä olisi suuri kiusaus jonkinlaisen uskottavuuden säilyttämiseksi :lol:

Tossa taisi tulla tehtyä yksi mokakin. Budjetoin Albanialle Serbiasta melko paljon pisteitä, mutta siellähän onkin Kosovo julistautunut itsenäiseksi ja sen mukana meni valtava määrä albaanien ääniä. En tiedä, voivatko kosovolaiset äänestää nyt vai eivät, mutta jos eivät voi, niin Albaanien jatkoonpääsyä pitäisi laskea noin 4 %-yksikköä. Onko kellään parempaa tietoa?
0

_________________
Seuranta
Vedonlyöntityökaluja
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 14:16 
Status: JäsenLiittynyt: 17.11.2003, 13:33Viestit: 414Paikkakunta: Hki
Pisteitä: 35
Portugalin biisistä ja miksi se on niin hyvin otettu Serbiassa vastaan:

Biisi on kovin "balkanilainen" tunnelmaltaan. Mutta ehkä oleellisempi tieto tässä on, että biisin on tehnyt balkanilainen Andrej Babić. Eli pientä "kotiinpäin vetämistä" tuossa vastaanotossa on.
0

_________________
"voin huoletta savukkeeni sammuttaa, kyllä helvetistä tulta saa..."
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 14:27 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 24.01.2004, 19:33Viestit: 2063Paikkakunta: Tietäjä 2017
Pisteitä: 586
Oliver kirjoitti:
Tossa taisi tulla tehtyä yksi mokakin. Budjetoin Albanialle Serbiasta melko paljon pisteitä, mutta siellähän onkin Kosovo julistautunut itsenäiseksi ja sen mukana meni valtava määrä albaanien ääniä. En tiedä, voivatko kosovolaiset äänestää nyt vai eivät, mutta jos eivät voi, niin Albaanien jatkoonpääsyä pitäisi laskea noin 4 %-yksikköä. Onko kellään parempaa tietoa?


Kosovo julistautui itsenäiseksi tämän vuoden helmikuussa ja maan itsenäisyyden status on kiistanlainen.
Olisivatko tässä tilanteessa jo perustaneet oman Serbiasta erillisen puhelinverkon? Hieman epäilen..mutta joku ehkä tietää paremmin..
Kiintoisa pointti kuitenkin...

Kun nyt tulin tähän asiaan sotkeutuneeksi , niin tälläistä sain selville :

Kosovossa on oma teleoperaattori , joka käyttää Monacon (!) suuntanumeroa kansainvälisissä puheluissa .Näistä puhelimista soitettuja puheluita ei sitten varmaan rekisteröidä äänestyksessä.
Serbian puhelinyhtiö Telenor kattaa kuitenkin suurimman osan Kosovon alueesta ja vaikka se on laiton(?) , niin on halvempien puheluidensa johdosta laajalti käytetty.Näistä puhelimista luulisi siis voivan äänestää.
Lisäksi siellä on vielä muitakin mahdollisuuksia kuten paljon käytetyt prepaid liittymät joita myyvät paitsi paikallinen yhtiö niin myös laiton (?) Mobtel ( Tämä siis ilmeisesti taas liitoksissa Serbiaan).
Yhteenvetona voisi siis sanoa,että äänestäminen on mahdollista monista kodeista Kosovossa,mutta ei kaikista.
Tässä vielä linkki englanninkieliseen tekstiin jossa asiaa selvitetään :
http://www.inyourpocket.com/kosovo/pristina/mail__phones/category/59419-.html
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 19:05 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 25.02.2003, 18:55Viestit: 11557Paikkakunta: Eura
Pisteitä: 6210
Kassa: +29.24 yks. Palautus%: 103.49% Panosten ka: 0.34 yks. Vetoja: 2474
Hyvää tutkimusta Lorimeriltä. Itsellä oli merkattu Albanialle vain 2p Serbiasta juuri tämän Kosovon-takia, mutta ehkä siihen voisi hieman lisätä, jos jossain määrin on tuo äänestäminen edelleen mahdollista Kosovostakin.

Noista aiemmista rajatapauksista Georgian jätin jo väliin, ja Sveitsin tai Tanskan lay-kertoimet eivät oikein tunnu riittäviltä epävarmuustekijöihin verraten. Valko-Venäjästä en oikein osaa sanoa tarkkaan vieläkään, mutta ehkä sen jatkopaikkaa voisi pienellä kaupata.
0
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 19:08 
Avatar
Status: JäsenLiittynyt: 31.01.2003, 18:58Viestit: 3840Paikkakunta: Tampere
Pisteitä: 14639
Kassa: +58.65 yks. Palautus%: 101.26% Panosten ka: 2.95 yks. Vetoja: 1585
1.Islanti
Huono esiintymispaikka, ihan menevä viisu joka ansaitsisi jatkopaikan. Ei ole järin harjoituksissa vakuuttanut joten heikko show yhdistettynä esiintymispaikkaan vähentävät jatkoonpääsyn mahdollisuutta.

2.Ruotsi
Perinteistä Ruotsi meininkiä, menevä viisu tuulikoneen kera. Saa hyvät pisteet länsimaista, mutta jotta olisi aivan kärkimaita finaalissa jää kaipaamaan itämaiden pisteitä. Varma finalisti.

3.Turkki
Hyvä rokkiviisu joka erilaisuutensa ja kaveriäänien vuoksi pääsee varmasti jatkoon. Lisäksi hyvät pyrot ja hyvät reaktiot yleisöltä hallissa. Varma finalisti.

4.Ukraina
Hyvä kappale, vahva esitys, hyvä show, kaunis esiintyjä, hyvät kaveripisteet. Semifinaalin suurin voittajaehdokas ja luultavasti Venäjän pahin uhka finaalissa.

5.Liettua
Täysin mitäänsanomaton kappale ja esitys. Ei finaaliin

6.Albania
Keskinkertaista kaikin puolin, saa kohtalaiset kaveripisteet joiden turvin on varmasti lähellä jatkoonpääsyä, mutta omissa arvioissani viimeisistä jatkoonpääsypaikoista niin tasainen vääntö, että hyvin vaikea sanoa meneekö jatkoon.

7.Sveitsi
Kappaleena ansaitsisi päästä jatkoon, mutta surkeat suorituksen harjoituksissa ja vähäiset kaveripisteet vähentävät uskoa jatkopaikkaan. Jatkopaikka epätodennäköinen.

8.Tsekki
Ei toivoa jatkopaikkaan.

9.Valko-Venäjä
Keskinkertainen kappale joka kuitenkin kerää kaveripisteitä. Sama tilanne, kun Albanialla, että taistelee varmasti viimeisistä jatkoonmenopaikoista jossa on hyvin tasaista.

10.Latvia

Ei uponnut Irkkuhömppäkään katsojiin niin miksi sitten tällainen lastenlaulu. Kaveripisteitä tulee jonkunverran, mutta en usko niiden pelkästään enkä näe kenenkään muiden tälläistä roskaa äänestävän.

11.Kroatia

Sympaattinen esitys ja ihan hyvä kappalekkin joka saa hyvin naapuripisteitä, mutta niiden lisäksi on vaikea sanoa uppoaako tämä muihin. Riippuu paljon illan esityksestä, että saako aiheutettua katsojiin fiilikset, että onpa hyvä meininki papoilla ja muistakin maista sympatiapisteitä vai vajoaako keskinkertaisten esitysten joukkoon joita kukaan ei muista.

12.Bulgaria
Hyvä omaperäinen paketti, hyvät reaktiot yleisöltä hallissa ja kaveripisteitäkin tiedossa. Varma finalisti.

13.Tanska
Tyhjänpäiväinen kappale jossa kylläkin ihan hyvä meininki, mutta tuskin tämä riittää, kun löytyy tänään parempiakin meneviä viisuja.

14.Georgia
Kohtalainen kappale, hyvä esitys ja kaveripisteitä. Uskoisin riittävän finaalipaikkaan. Tälle kappaleelle myös jury-valinta mahdollinen.

15.Unkari
Kaunis kappale tyylikkäällä ja yksinkertaisella esityksellä jonka luulisi viimeistään jury-valinnan saavan ellei yleisöäänillä mene.

16.Malta
Malta saa aina hyvin kaveripisteitäkin, mutta tänä vuonna puuttuu Maltalle tyypillinen kaunis balladi vaan tilalle kökkö Vodka-viisu joka vissiin kertoo jostain vakoojasta…..sepä mielenkiintoista. Pienet mahdollisuudet jatkoon kaveripisteillä ja muutenkin vaikea sanoo miten tälläinen kappale uppoaa äänestäjiin.

17.Kypros

Ei tällaisella hutulla jatkoon mennä, kun Kreikan varmat 12p jää uupumaan.

18.Macedonia
Itse en kappaleesta pidä, mutta hyvin mahdollinen jatkoonmeniä, kun erilaisuutta ja hyvät kaveripisteet ja hallissakin saanut hyvät reaktiot.

19.Portugali
Itse en kappaleen järjetöntä suosiota ja hypeä ymmärrä, mutta koska hallissa kaikki rakastaa, palstoilla ja blogeissa saa jatkuvaa hehkutusta osakseen niin onhan tämä jatkossa.

Vedot:
Portugali "Yes" 1.6 (PAF) 3/5
Unkari "Yes" 1.75 (PAF) 2/5
Latvia "No" 1.85 (PAF) 1.5/5
Semin voittaja Ukraina 2.6 (PAF) 3/5
* Kaikki yli 2:n kertoimet minusta hyvin maistuvia.
0

_________________
http://www.ylikerroin.com/fi/sukkelan_blogi
https://twitter.com/#!/SSukkela
Ylös
  Profiili Seuranta
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 20:56 
Status: JäsenLiittynyt: 25.01.2003, 10:58Viestit: 237Paikkakunta: Jyväskylä
Pisteitä: 0
Omat pelit:
Makedonia (jatkoon) Unibet, 1.5
Valko-Venäjä (ei jatkoon) Unibet, 1.77
Portugali (ei jatkoon) Expekt, 2.55
Sveitsi (ei jatkoon), Unibet, 1.57

Makedonian kerroin on siinä ja siinä onko pelattava vai ei. Kertosäe ja naapurit pelastavat, mutta ei ihmeellinen biisi.

Valko-Venäjän kerroin on käsittämättömän korkea. En tajua miksi, joten luultavasti semifinaalin tulosten jälkeen tajuan .)

Portugalin kerroin oli liian korkea, että olisin voinut vastustaa kiusausta. Hypetetty on ja laulu kunnossa, mutta on sitä hyvillä biiseillä ennenkin pudottu. Naapurituki vähäistä. Wildcardilla ehkä jatkoon...

Etenkin viimeinen kirpaisee sydäntä (pidän biisistä), mutta arvelen, että laulajan suoritus ei riitä (tällaista arvelua ollut) ja naapurituki on tosiaan olematonta ja wildcardista tappelee liian moni muukin. Käännän takkini tämän osalta.

EDIT: Jokavuotinen semifinaalitulosten vuotaminen alkanut: nyt Teräsbetoni on "voittanut" ekan semifinaalin -> YLEn uutinen. Sen kun näkisi...
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 21:35 
Status: JäsenLiittynyt: 21.02.2008, 16:49Viestit: 91
Pisteitä: 0
Huerzo kirjoitti:
EDIT: Jokavuotinen semifinaalitulosten vuotaminen alkanut: nyt Teräsbetoni on "voittanut" ekan semifinaalin -> YLEn uutinen. Sen kun näkisi...


Niin mutta miksei? Teräsbetonilla ainoa hevibiisi ja saa näin ollen aika hyvin tuen taakseen. Ja jos löytyy vielä ääniä niiltä jotka ovat kyllästyneet euroviisujen p*skamusamassaan (anteeksi faneille!) niin ei siinä hirveän kaukana olla Lordin äänisaaliista? Tietty sillon se oli ihan uutta eikä veisu ole aivan Lordin vedon veroinen.. Mutta kyllä mä voisin uskoa että Suomi taistelisi sijoista 1-6 mutulla 50% tn:llä.

Mutta kaipaisin vähän vasta-argumenttejä miksei pärjäisi?
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 21:36 
Status: JäsenLiittynyt: 05.10.2007, 23:11Viestit: 73
Pisteitä: 0
scepa kirjoitti:
rip kirby kirjoitti:
Unibet:

Euroviisut 2008 - Ruotsin paras ystävä
Mikä maa saa 12 pistettä finaalissa?
Norja 1,85
Mikä tahansa muu maa 2,50
Suomi 7,50
Bosnia 10,00
Tanska 12,00
Turkki 15,00

Jos antoivat Hanna Pakarallekin 12 pistettä, niin pitäisi nytkin olla mahdollista...


Tuossa on kyllä ideaa. Kahtena viime vuonna tuo on toteutunut, joten miksei tänäkin vuonna. Oma ykkössuosikkini tähän on ehkä kuitenkin Norja. Bet24:lla kertoimet Norja 2.2x, Suomi 3.2x. Myös Islanti saattaa olla yksi Ruotsin täysien pisteiden tavoittelija (15.0x), joskin maan täytyy päästä ensin finaaliin.

Tässä pari galluppia, tosin vain ensimmäisestä semistä läpimenneiden osalta:

http://www.expressen.se/1.1168732/vilke ... Popup=true
http://wwwc.aftonbladet.se/vss/special/ ... 13,00.html

Kiitos näistä gallupeista! löytyiskö muista maista kuin Ruotsista?
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 22:13 
Status: JäsenLiittynyt: 21.02.2008, 16:49Viestit: 91
Pisteitä: 0
Pikkusivuraiteille veto:

Jos lyön Betfairilla vetoa viisujen voittajasta vaikka kertoimella 500 niin miksi tulee ilmoitus että "Warning odds are greater than 99"? Mitä tarkoittaa miksi varoitetaan?
0
Ylös
  Profiili
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: 22.05.2008, 22:19 
Status: JäsenLiittynyt: 15.05.2008, 21:15Viestit: 1
Pisteitä: 0
Varoitus on luultavsti siksi jotta et löisi vetoa vahingossa liian epätodenäköiseen kohteeseen.
0
Ylös
  Profiili
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 144 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2, 3, 4, 5, 6

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: arvain, Hemmo, k1mk ja 11 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Hyppää:  


Powered by phpBB © 2008 phpBB Group | Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
subSilver+ theme by Canver Software, sponsor Sanal Modifiye