Jääkiekon MM-kisat 2020

Jääkiekon MM-kisat 2020

Vuoden 2020 jääkiekon MM-kisat pelataan Sveitsin Lausannessa ja Zürichissä 8.-24.5.2020. Sveitsi oli ainoa vuoden mm-kisoja hakenut maa.

Lohkojako

A-lohko (Lausanne)

Iso-Britannia
Kanada
Ruotsi
Saksa
Slovakia
Tanska
Tshekki
Valko-Venäjä

B-lohko (Zürich)

Italia
Kazakstan
Latvia
Norja
Suomi
Sveitsi
USA
Venäjä

Jääkiekon MM-kisat: otteluohjelma

ALKUSARJA:

Perjantai 8.5.

17:20 Kanada – Saksa
17:20 Suomi – USA (MTV, C More)
21:20 Ruotsi – Tshekki
21:20 Venäjä – Sveitsi

Lauantai 9.5.

13:20 Saksa – Iso-Britannia
13:20 Italia – USA
17:20 Slovakia – Tanska
17:20 Latvia – Norja
21:20 Valko-Venäjä – Tshekki
21:20 Sveitsi – Kazakstan

Sunnuntai 10.5.

13:20 Iso-Britannia – Slovakia
13:20 Venäjä – Norja
17:20 Kanada – Tanska
17:20 Kazakstan – Latvia
21:20 Ruotsi – Valko-Venäjä
21:20 Suomi – Italia (MTV, C More)

Maanantai 11.5.

17:20 Tshekki – Kanada
17:20 USA – Venäjä
21:20 Saksa – Ruotsi
21:20 Sveitsi – Suomi (MTV, C More)

Tiistai 12.5.

17:20 Iso-Britannia – Tanska
17:20 Kazakstan – Norja
21:20 Valko-Venäjä – Slovakia
21:20 Italia – Latvia

Keskiviikko 13.5.

17:20 Tshekki – Iso-Britannia
17:20 USA – Kazakstan
21:20 Kanada – Valko-Venäjä
21:20 Venäjä – Italia

Torstai 14.5.

17:20 Tanska – Saksa
17:20 Norja – Sveitsi
21:20 Ruotsi – Slovakia
21:20 Suomi – Latvia (MTV, C More)

Perjantai 15.5.

17:20 Saksa – Valko-Venäjä
17:20 Kazakstan – Venäjä
21:20 Iso-Britannia – Kanada
21:20 Sveitsi – Italia

Lauantai 16.5.

13:20 Tanska – Valko-Venäjä
13:20 Latvia – USA
17:20 Kanada – Ruotsi
17:20 Norja – Italia
21:20 Slovakia – Tshekki
21:20 Venäjä – Suomi (MTV, C More)

Sunnuntai 17.5.

17:20 Ruotsi – Iso-Britannia
17:20 Suomi – Kazakstan (MTV, C More)
21:20 Saksa – Slovakia
21:20 Sveitsi – Latvia

Maanantai 18.5.

17:20 Valko-Venäjä – Iso-Britannia
17:20 Italia – Kazakstan
21:20 Tshekki – Tanska
21:20 USA – Norja

Tiistai 19.5.

13:20 Slovakia – Kanada
13:20 Latvia – Venäjä
17:20 Tshekki – Saksa
17:20 Norja – Suomi (MTV, C More)
21:20 Tanska – Ruotsi
21:20 USA – Sveitsi

Pudotuspelit:

Torstai 21.5.

15:20 Puolivälierä 1
17:20 Puolivälierä 2
19:20 Puolivälierä 3
21:20 Puolivälierä 4

Lauantai 23.5.

15:20 Välierä 1 (MTV, C More)
19:20 Välierä 2 (MTV, C More)

Sunnuntai 24.5.

16:20 Pronssiottelu (MTV, C More)
21:20 Loppuottelu (MTV, C More)