Yleisurheilu, Timanttiliiga 2020

Yleisurheilu, Timanttiliiga 2020

Timanttiliiga 2020 sisältää yhteensä 14 tapahtumaa sekä finaalin. Timanttiliigassa kilpaillaan 12 lajissa sekä naisten, että miesten puolella. Lajien vähennykseen on päädytty, jotta yksi tapahtuma saataisiin läpi 90 minuutissa.

Timanttiliigan kokonaisvoitosta käydään seuraavissa lajeissa: 100m, 100m aidat, 110m aidat, 400m, 400m aidat, 800m, 1500m, 3000m, keihäänheitto, kuulantyöntö, pituushyppy, korkeushyppy ja seiväshyppy.

Lisäksi satunnaisesti mukana olevia lajeja, joissa ei jaeta pisteitä ovat: 200m, 3000m esteet, kiekonheitot, kolmiloikka.

Timanttiliigan osakilpailut ja kilpailtavat lajit:

17.4. Doha

Miehet: 400m, 3000m esteet, 400m aidat, korkeushyppy, kuula, keihäs
Naiset: 200m, 400m, 800m, 3000m, pituushyppy, seiväshyppy

9.5. Taohua

Miehet: 100m, 200m, 3000m, 110m aidat, pituuhyppy, seiväshyppy
Naiset: 400m, 3000m esteet, 400m aidat, korkeushyppy, kuulantyöntö, keihäs

16.5. Shanghai

Miehet: 100m, 800m, 110m aidat, seiväshyppy, pituuhyppy, kuulantyöntö
Naiset: 100m, 400m, 1500m, 3000m esteet, 400m aidat, keihäs

24.5. Tukholma

Miehet: 200m, 400m, 1500m, seiväshyppy, pituushyppy, kiekko
Naiset: 100m, 3000m, 3000m esteet, 100m aidat, korkeushyppy, kuulantyöntö

28.5. Rooma

Miehet: 100m, 400m, 3000m, 3000m esteet, korkeushyppy, kuulantyöntö
Naiset: 200m, 1500m, 100m aidat, seiväshyppy, pituushyppy, keihäs

31.5. Rabat

Miehet: 200m, 1500m, 3000m esteet, 400m aidat, pituushyppy, keihäs
Naiset: 400m, 800m, 1500m, 100m aidat, seiväshyppy, kuulantyöntö

7.6. Eugene

Miehet: 100m, 1500m, 3000m, 110m aidat, seiväshyppy, kolmiloikka, kuulantyöntö
Naiset: 200m, 800m, 1500m, 400m aidat, korkeushyppy, keihäs

11.6. Oslo

Miehet: 400m, 1500m, 3000m, 400m aidat, korkeushyppy, keihäs
Naiset: 200m, 100m aidat, 800m, 3000m esteet, pituushyppy, kuulantyöntö

13.6. Pariisi

Miehet: 100m, 800m, 110m aidat, 3000m esteet, korkeushyppy, seiväshyppy
Naiset: 200m, 800m, 3000m, kolmiloikka, kuulantyöntö, keihäs

4.-5.7. Lontoo

Miehet: 400m, 800m, 3000m, 400m aidat, pituushyppy, kuulantyöntö
Naiset: 100m, 1500m, 100m aidat, seiväshyppy, pituushyppy, keihäs

10.7. Monaco

Miehet: 800m, 1500m, 110m aidat, korkeushyppy, pituushyppy
Naiset: 100m, 400m, 3000m, 100m aidat, 400m aidat, seiväshyppy, kiekko

16.8. Gateshead

Miehet: 200m, 800m, 3000m, 110m aidat, kuulantyöntö, keihäs
Naiset: 100m, 1500m, 400m aidat, 3000m, korkeushyppy, pituushyppy

20.8 Lausanne

Miehet: 200m, 800m, 400m aidat, seiväshyppy, pituushyppy, keihäs
Naiset: 100m, 400m, 3000m esteet, 400m aidat, korkeushyppy, kuulantyöntö

4.9. Bryssel

Miehet: 100m, 400m, 1500m, 400m aidat, 3000m esteet, keihäs
Naiset: 200m, 800m, 3000m, 100m aidat, pituushyppy, seiväshyppy, korkeushyppy

11.9. Zürich, Finaali

Miehet: 100m, 400m, 800m, 1500m, 3000m, 110m aidat, 400m aidat, korkeushyppy, seiväshyppy, pituushyppy, kuulantyöntö, keihäs
Naiset: 100m, 400m, 800m, 1500m, 3000m, 100m aidat, 400m aidat, korkeushyppy, seiväshyppy, pituushyppy, kuulatyöntö, keihäs