Yleisurheilun MM-kilpailut 2019

Yleisurheilun MM-kilpailut 2019

päivitetty: Tiistai, 10.09.2019, 14:12

27.9 - 6.10 Yleisurheilun MM 2019 – kilpailujen ohjelma, aikataulut ja suomalaiset

Yleisurheilun MM-kisat 2019 käydään Dohassa 27.9 6.10 välisenä aikana. Mitaleja on jaossa yhteensä 25 eri lajissa sekä naisten että miesten puolella.Vedonlyöntimielessä MM-kilpailut tarjoavat taas osaaville pelaajille hyviä mahdollisuuksia tehdä hyvää tiliä. Kilpailuja tullaan myös seuraamaan tarkasti Ylikertoimen keskustelualueella, josta löydät päivittäin monia tuottavia vedonlyöntivihjeitä MM-kilpailuihin.


Suomen joukkue yleisurheilun MM-kilpailuihin:

Naiset:

50 km kävely: Tiia Kuikka
3 000 m estejuoksu: Camilla Richardsson
100 m aitajuoksu: Nooralotta Neziri, Annimari Korte, Reetta Hurske
7-ottelu: Maria Huntington
Maraton: Alisa Vainio ja Anne-Mari Hyryläinen
Korkeushyppy: Ella Junnila
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä
Pituushyppy: Taika Koilahti
Seiväshyppy: Wilma Murto

Miehet:

3000 m estejuoksu: Topi Raitanen
50 km kävely: Veli-Matti Partanen, Jarkko Kinnunen
Kolmiloikka: Simo Lipsanen
Keihäänheitto: Oliver Helander, Antti Ruuskanen, Lassi Etelätalo

MM-kilpailujen ohjelma

Päivä 1: 27. syyskuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset
16:30    M    Pituus, karsinta    
16:35    N    100 metriä, karsinta    
16:40    N    Moukari, karsintaryhmä A    
17:10    N    800 metriä, alkuerät    
17:30    N    Seiväshyppy, karsinta    
18:05    M    100 metriä, alkuerät    
18:10    N    Moukari, karsintaryhmä B    
18:40    N    Korkeushyppy, karsinta    Junnila
19:00    N    3000 metrin esteet, alkuerät    Richardsson
19:25    M    Kolmiloikka, karsinta    Lipsanen
19:55    M    5000 metriä, alkuerät    
20:30    M    400 metriä aidat, alkuerät    
23:59    N    Maraton, finaali    Vainio, Hyryläinen

Päivä 2: 28. syyskuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset
16:15    M    Kiekko, karsintaryhmä A    
16:30    N    100 metriä, alkuerät    
17:05    M    800 metriä, alkuerät    
17:30    M    Seiväs, karsinta    
17:45    M    Kiekko, karsintaryhmä B    
18:05    M    400 metriä aidat, semifinaali    
18:45    M    100 metriä, semifinaali    
19:15    N    800 metriä, semifinaali    
19:25    N    Moukari, finaali    
20:00    M/N    4x400 metriä, alkuerät    
20:40    M    Pituushyppy, finaali    
21:10    N    10 000 metriä, finaali    
22:15    M    100 metriä, finaali    
23:30    M    50 km kävely, finaali    Partanen, Kinnunen
23:30    N    50 km kävely, finaali    Kuikka

Päivä 3: 29. syyskuuta

Aika     Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset

20:05    M    200 metriä, alkuerät    
20:40    N    Seiväshyppy, finaali    
21:20    N    100 metriä, semifinaali    
21:45    M    Kolmiloikka, finaali    Lipsanen?
21:55    M    800 metriä, semifinaali    
22:35    M/N    4x400 metriä, finaali    
23:20    N    100 metriä, finaali    
23:30    N    20 km kävely, finaali    

Päivä 4: 30. syyskuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset
16:30    N    Keihäänheitto, karsintaryhmä A    
17:05    N    200 metriä, alkuerät    
18:00    N    Keihäänheitto, karsintaryhmä B    
18:20    N    400 metriä, alkuerät    
20:05    M    110 metriä aidat, alkuerät    
20:30    N    Korkeushyppy, finaali    Junnila?
20:50    M    200 metriä, semifinaali    
21:20    M    5000 metriä, finaali    
21:25    M    Kiekonheitto, finaali    
21:50    N    3000 metriä esteet, finaali    Richardsson?
22:10    N    800 metriä, finaali    
22:40    M    400 metriä aidat, finaali    

Päivä 5: 1. lokakuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset

16:30    M    Moukari, karsintaryhmä A    
16:35    M    400 metriä, alkuerät    
16:50    M    Korkeushyppy, karsinta    
17:30    N    400 metriä aidat, alkuerät    
18:00    M    Moukari, karsintaryhmä B    
18:15    M    3000 metriä esteet, alkuerät    Raitanen
20:05    M    Seiväshyppy, finaali    
20:50    N    400 metriä, semifinaali    
21:20    N    Keihäänheitto, finaali    
21:35    N    200 metriä, semifinaali    
22:10    M    800 metriä, finaali    
22:40    M    200 metriä, finaali    

Päivä 6: 2. lokakuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset

16:35    M    100 metriä, kymmenottelu    
16:45    N    Kuula, karsinta    
17:05    N    100 metriä aidat, seitsenottelu    Huntington
17:30    M    Pituushyppy, 10-ottelu    
17:35    N    1500 metriä, alkuerät    
18:00    N    Kiekonheitto, karsintaryhmä A    
18:15    N    Korkeushyppy, seitsenottelu    Huntington
18:25    N    5000 metriä, alkuerät    
18:50    M    Kuulantyöntö, 10-ottelu    
19:25    N    Kiekonheitto, karsintaryhmä B    
20:05    M    110 metriä aidat, semifinaali    
20:30    N    Kuulantyöntö, seitsenottelu    Huntington
20:35    M    400 metriä, semifinaali    
20:40    M    Korkeushyppy, 10-ottelu    
21:05    N    400 metriä aidat, semifinaali    
21:40    M    Moukarinheitto, finaali    
21:50    N    200 metriä, seitsenottelu    Huntington
22:35    N    200 metriä, finaali    
22:55    M    110 metriä aidat, finaali    
23:15    M    400 metriä, 10-ottelu    

Päivä 7: 3. lokakuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset

16:35    M    110 metriä aidat, kymmenottelu    
16:40    N    Kolmiloikka, karsinta    Mäkelä
17:30    M    Kiekonheitto, 10-ottelu ryhmä A    
18:15    N    Pituus, seitsenottelu    Huntington
18:35    M    Kiekonheitto, 10-ottelu ryhmä B    
19:05    M    Seiväshyppy, 10-ottelu ryhmä A    
19:20    M    Kuulantyöntö, karsinta    
20:05    M    Seiväshyppy, 10-ottelu, ryhmä B    
20:10    N    Keihäänheitto, seitsenottelu    Huntington
22:00    M    1500 metriä, alkuerät    
22:05    M    Keihäänheitto, 10-ottelu ryhmä A    
22:35    N    Kuulantyöntö, finaali    
23:00    N    1500 metriä, semifinaali    
23:10    M    Keihäänheitto, 10-ottelu ryhmä B    
23:50    N    400 metriä, finaali    
00:05    N    800 metriä, seitsenottelu    Huntington
00:15    M    1500 metriä, 10-ottelu    

Päivä 8: 4. lokakuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset

20:10    M    1500 metriä, semifinaali    
20:15    M    Korkeushyppy, finaali    
20:40    N    4x100 metriä, alkuerät    
21:00    N    Kiekonheitto, finaali    
21:05    M    4x100 metriä, alkuerät    
21:30    N    400 metriä aidat, finaali    
21:45    M    3000 metriä esteet, finaali    Raitanen?
22:20    M    400 metriä, finaali    
23:30    M    20 km kävely, finaali    

Päivä 9: 5. lokakuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset

16:30    M    Keihäänheitto, karsintaryhmä A    Ruuskanen, Helander, Etelätalo
17:15    N    100 metriä aidat, alkuerät    Neziri, Korte, Hurske
17:50    N    Pituushyppy, karsinta    
18:00    M    Keihäänheitto, karsintaryhmä B    Ruuskanen, Helander, Etelätalo
19:55    N    4x400 metriä, alkuerät    
20:05    M    Kuulantyöntö, finaali    
20:25    M    4x400 metriä, alkuerät    
20:35    N    Kolmiloikka, finaali    Mäkelä?
20:55    N    1500 metriä, finaali    
21:25    N    5000 metriä, finaali    
22:05    N    4x100 metriä, finaali    
22:15    M    4x100 metriä, finaali    
23:59    M    Maraton, finaali    

Päivä 10: 6. lokakuuta

Aika    Sukupuoli    Laji ja kilpailu    Suomalaiset

19:05    N    100 metriä aidat, semifinaali    Neziri, Korte, Hurske?
19:15    N    Pituushyppy, finaali    
19:40    M    1500 metriä, finaali    
19:55    M    Keihäänheitto, finaali    Ruuskanen, Helander, Etelätalo?
20:00    M    10 000 metriä, finaali    
20:50    N    100 metriä aidat, finaali    Neziri, Korte, Hurske?
21:15    N    4x400 metriä, finaali    
21:30    M    4x400 metriä, finaali