Eurooppa Liiga 2020-21

Eurooppa Liiga 2020-21

Eurooppa-liiga (UEFA Europa League) on Euroopan toiseksi merkittävin seurajoukkueiden kansainvälinen jalkapalloturnaus Mestarien liigan jälkeen. Eurooppa-liigan voittaja kohtaa Mestarien liigan voittajan UEFA Super Cupissa. Suomalaisjoukkueista KuPS oli lähimpänä Eurooppa liigan lohkovaihetta, sillä se joukkue eteni CFR Clujia vastaan taistelemaan lohkovaihepaikasta raivattuaan tieltään Slovan Bratislavan ja Suduvan. Kolmen edelliskauden Romanian mestari ja myös kolme kertaa Mestarien liigan lohkovaiheeseen edennyt Cluj oli kotinurmellaan kuitenkin vielä Kupion Palloseuralle liian kova pala ja se vei ottelun nimiinsä luvuin 3-1 ja tienasi jo lohkovaihepaikastaan noin 3 miljoonaa euroa.

Eurooppa Liiga 2020-21 - lohkot ja joukkueet

A-lohko

AS Roma
TsSKA Sofia
CFR Cluj
Young Boys

B-lohko

Arsenal
Rapid Vienna
Dundalk
Molde

C-lohko

Nice
Slavia Praha
Leverkusen
Beer Sheva

D-lohko

St. Liège
Lech
Benfica
Rangers

E-lohko

PSV
Omonia
PAOK
Granada

F-lohko

Real Sociedad
Napoli
Alkmaar
Rijeka

G-lohko

Leicester
AEK
Braga
Zorja

H-lohko

Lille
Sparta Praha
AC Milan
Celtic

I-lohko

Villarreal
Maccabi Tel Aviv
Sivasspor
Karabah

J-lohko

Tottenham
LASK
Royal Antwerp
Ludogorets

K-lohko

Wolfsberger
Feyenoord
Dinamo Zagreb
TsSKA Moskova

L-lohko

Liberec
Gent
Hoffenheim
Crvena Zvezda

Eurooppa liigan otteluohjelma 2020-21

Torstai 22.10.2020

Klo 19:55 CSKA-Sofia – CFR Cluj
Klo 19:55 Young Boys – AS Roma
Klo 19:55 Dundalk – Molde
Klo 19:55 Rapid Wien – Arsenal
Klo 19:55 Bayern Leverkusen – Nice
Klo 19:55 H. Beer-Sheva – Slavia Praha
Klo 19:55 Standard Liege – Glasgow Rangers
Klo 19:55 Lech – Benfica
Klo 19:55 PSV – Granada
Klo 19:55 PAOK – Omonoia
Klo 19:55 Napoli – AZ Alkmaar
Klo 19:55 Rijeka – Real Sociedad
Klo 22:00 Braga – AEK
Klo 22:00 Leicester – Zorya Luhansk
Klo 22:00 Sparta Praha – LOSC
Klo 22:00 Celtic – AC Milan
Klo 22:00 M. Tel-Aviv – Qarabağ
Klo 22:00 Villareal – Sivasspor
Klo 22:00 Tottenham – LASK
Klo 22:00 Ludogrets – Antwerp
Klo 22:00 Wolfsberg – CSKA Moskova
Klo 22:00 Dinamo Zagreb – Feynoord
Klo 22:00 Liberec – Gent
Klo 22:00 Hoffenheim – Crvena zvezda

Torstai 29.10.2020

Klo 19:55 Zorya Luhansk – Braga
Klo 19:55 AEK – Leicester
Klo 19:55 AC Milan – Sparta Praha
Klo 19:55 LOSC – Celtic
Klo 19:55 Sivasspor – M. Tel-Aviv
Klo 19:55 Qarabağ – Villareal
Klo 19:55 Antwerp – Tottenham
Klo 19:55 LASK – Ludogrets
Klo 19:55 Feynoord – Wolfsberg
Klo 19:55 CSKA Moskova – Dinamo Zagreb
Klo 19:55 Crvena zvezda – Liberec
Klo 19:55 Gent – Hoffenheim
Klo 22:00 AS Roma – CSKA-Sofia
Klo 22:00 CFR Cluj – Young Boys
Klo 22:00 Arsenal – Dundalk
Klo 22:00 Molde – Rapid Wien
Klo 22:00 Slavia Praha – Bayern Leverkusen
Klo 22:00 Nice – H. Beer-Sheva
Klo 22:00 Benfica – Standard Liege
Klo 22:00 Glasgow Rangers – Lech
Klo 22:00 Omonoia – PSV
Klo 22:00 Granada – PAOK
Klo 22:00 Real Sociedad – Napoli
Klo 22:00 AZ Alkmaar – Rijeka

Torstai 05.11.2020

Klo 19:55 AS Roma – CFR Cluj
Klo 19:55 Rapid Wien – Dundalk
Klo 19:55 H. Beer-Sheva – Bayern Leverkusen
Klo 19:55 Slavia Praha – Nice
Klo 19:55 Lech – Standard Liege
Klo 19:55 Benfica – Glasgow Rangers
Klo 19:55 PAOK – PSV
Klo 19:55 Omonoia – Granada
Klo 19:55 Rijeka – Napoli
Klo 19:55 Real Sociedad – AZ Alkmaar
Klo 19:55 Sivasspor – Qarabağ
Klo 19:55 Ludogrets – Tottenham
Klo 22:00 Young Boys – CSKA-Sofia
Klo 22:00 Arsenal – Molde
Klo 22:00 Leicester – Braga
Klo 22:00 Zorya Luhansk – AEK
Klo 22:00 Celtic – Sparta Praha
Klo 22:00 AC Milan – LOSC
Klo 22:00 Villareal – M. Tel-Aviv
Klo 22:00 Antwerp – LASK
Klo 22:00 Dinamo Zagreb – Wolfesberg
Klo 22:00 Feynoord – CSKA Moskova
Klo 22:00 Hoffenheim – Liberec
Klo 22:00 Crvena zvezda – Gent

Torstai 26.11.2020

Klo 19:55 CSKA-Sofia – Young Boys
Klo 19:55 Molde – Arsenal
Klo 19:55 Braga – Leicester
Klo 19:55 AEK – Zorya Luhansk
Klo 19:55 Sparta Praha – Celtic
Klo 19:55 LOSC – AC Milan
Klo 19:55 M. Tel-Aviv – Villareal
Klo 19:55 Qarabağ – Sivasspor
Klo 19:55 LASK – Antwerp
Klo 19:55 Wolfsberg – Dinamo Zagreb
Klo 19:55 CSKA Moskova – Feynoord
Klo 19:55 Liberec – Hoffenheim
Klo 19:55 Gent – Crvena zvezda
Klo 22:00 CFR Cluj – AS Roma
Klo 22:00 Dundalk – Rapid Wien
Klo 22:00 Bayern Leverkusen – H. Beer-Sheva
Klo 22:00 Nice – Slavia Praha
Klo 22:00 Standard Liege – Lech
Klo 22:00 Glasgow Rangers – Benfica
Klo 22:00 PSV – PAOK
Klo 22:00 Granada – Omonoia
Klo 22:00 Napoli – Rijeka
Klo 22:00 AZ Alkmaar – Real Sociedad
Klo 22:00 Tottenham – Ludogrets

Torstai 03.12.2020

Klo 19:55 AEK – Braga
Klo 19:55 Zorya Luhansk – Leicester
Klo 19:55 LOSC - Sparta Praha
Klo 19:55 AC Milan – Celtic
Klo 19:55 Qarabağ – M. Tel-Aviv
Klo 19:55 Sivasspor – Villareal
Klo 19:55 LASK – Tottenham
Klo 19:55 Antwerp – Ludogrets
Klo 19:55 CSKA Moskova – Wolfsberg
Klo 19:55 Feynoord – Dinamo Zagreb
Klo 19:55 Gent – Liberec
Klo 19:55 Crvena zvezda – Hoffenheim
Klo 22:00 CFR Cluj – CSKA-Sofia
Klo 22:00 AS Roma – Young Boys
Klo 22:00 Molde – Dundalk
Klo 22:00 Arsenal – Rapid Wien
Klo 22:00 Nice – Bayern Leverkusen
Klo 22:00 Slavia Praha – H. Beer-Sheva
Klo 22:00 Glasgow Rangers – Standard Liege
Klo 22:00 Benfica – Lech
Klo 22:00 Granada – PSV
Klo 22:00 Omonoia – PAOK
Klo 22:00 AZ Alkmaar – Napoli
Klo 22:00 Real Sociedad – Rijeka

Torstai 10.12.2020

Klo 19:55 CSKA-Sofia – AS Roma
Klo 19:55 Young Boys – CFR Cluj
Klo 19:55 Dundalk – Arsenal
Klo 19:55 Rapid Wien – Molde
Klo 19:55 Bayern Leverkusen – Slavia Praha
Klo 19:55 H. Beer-Sheva – Nice
Klo 19:55 Standard Liege – Benfica
Klo 19:55 Lech – Glasgow Rangers
Klo 19:55 PSV – Omonoia
Klo 19:55 PAOK – Granada
Klo 19:55 Napoli – Real Sociedad
Klo 19:55 Rijeka – AZ Alkmaar
Klo 22:00 Braga – Zorya Luhansk
Klo 22:00 Leicester – AEK
Klo 22:00 Sparta Praha – AC Milan
Klo 22:00 Celtic – LOSC
Klo 22:00 M. Tel-Aviv – Sivasspor
Klo 22:00 Villareal – Qarabağ
Klo 22:00 Tottenham – Antwerp
Klo 22:00 Ludogorets – LASK
Klo 22:00 Wolfsberg – Feynoord
Klo 22:00 Dinamo Zagreb – CSKA Moskova
Klo 22:00 Liberec – Crvena zvezda
Klo 22:00 Hoffenheim – Gent

Eurooppa liiga 2020-21 - voittajakertoimet

Kertoimet Coolbet:

Tottenham Hotspur 8,0
Arsenal 9,5
AC Milan 12,0
Napoli 15,0
Leicester City 17,0
Bayer 04 Leverkusen 17,0
AS Roma 18,0
Villarreal 20,0
Real Sociedad 25,0
SL Benfica 25,0
1899 Hoffenheim 35,0
Lille OSC 40,0
Granada CF 40,0
OGC Nice 50,0
Celtic 55,0
Rangers 65,0
PSV Eindhoven 70,0
SC Braga 70,0
PFC CSKA Moscow 70,0
Feyenoord 75,0
LASK Linz 100
KAA Gent 125
AZ Alkmaar 125
Standard de Liège 125
AEK Athens 150
SK Slavia Praha 200
Dinamo Zagreb 200
CFR Cluj 200
PAOK 200
Crvena Zvezda 200
BSC Young Boys 200
SK Rapid Wien 250
FC Slovan Liberec 250
Maccabi Tel Aviv 250
PFC Ludogorets 250
Molde 300
FK Qarabag 300
Lech Poznan 300
Royal Antwerp 300
Sivasspor 350
Wolfsberger AC 500
AC Sparta Praha 500
CSKA Sofia 750
Dundalk 1000
HNK Rijeka 1000
AC Omonia Nicosia 1000
Zorya Luhansk 1000
Hapoel Be'er Sheva 1000