Olympialaiset 2018 ohjelma & aikataulut

Olympialaiset 2018 ohjelma & aikataulut

Updated on Ma, 26/02/2018 - 14:50

Comments: 1

Talviolympialaiset 2018 - Pyeongchang

XXIII talviolympialaiset järjestetään 9.–25. helmikuuta 2018 Etelä-Korean Pyeongchangissa. Kisojen aikataulut ja ohjelma löytyvät tästä jutusta. Tarkemmat TV-lähetykset klikkaamalla tästä: Eurosport 2 (mm. jääkiekko), TV5 ja Kutonen. Kisat näkyvät Suomessa myös YLE:n kanavilla.

Etelä-Korea on aikaisemmin hakenut talviolympialaisia vuosille 2010 ja 2014. Olympialaiset ovat ensimmäiset talviolympialaiset Etelä-Koreassa, mutta toiset olympialaiset kaiken kaikkiaan, sillä maan pääkaupungissa Soulissa järjestettiin vuonna 1988 kesäolympialaiset.

Testaa ilman talletusta Kalevala Kasino - saat 20 ilmaiskierrosta, joiden voitot saat pitää puhtaana käteen!

Olympialaiset 2018 -Lajit ja päivämäärät

Pyeongchangin vuoden 2018 talviolympialaisissa jaetaan 102 kultamitalia seuraavissa 15 lajissa:

- Alppihiihto 11. - 24.2.

- Ampumahiihto 10. - 23.2.

- Curling 8. - 25.2.

- Freestylehiihto 9. - 23.2.

- Jääkiekko 10. - 25.2.

- Kaukalopikaluistelu 10. - 23.2.

- Lumilautailu 10. - 24.2.

- Ohjaskelkkailu  10. - 15.2.

- Pikaluistelu 10. - 24.2.

- Maastohiihto 10. - 25.2.

- Mäkihyppy 8. - 19.2.

- Yhdistetty 14. - 22.2.

- Rattikelkkailu 18. - 25.2.

- Skeleton 15. - 17.2.

- Taitoluistelu 9. - 23.2.

Talviolympialaiset 2018 aikataulut

Tässä listattuna talviolympialaisten 2018 täydellinen kisaohjelma. Huomaathan, että päivittäisiin aikatauluihin kellonaikoineen saattaa tulla vielä muutoksia. Ilmoitetut kellonajat ovat Suomen aikaa.

1. Kisapäivä: Torstai 8.2.

Curling:
02:05 Sekakilpailu: 1. kierros
13:05 Sekakilpailu: 2. kierros

Mäkihyppy:
14:30 Miehet: Normaalimäki karsinta

2. Kisapäivä: Perjantai 9.2.

Curling:
01:35 Sekakilpailu: 3. kierros
07:35 Sekakilpailu: 4. kierros

Taitoluistelu:
03:00 Joukkuekilpailu: Lyhyt ohjelma

Freestyle:
03:00 Naiset karsinta
04:45 Naiset karsinta

Talviolympiaisten avajaiset:

Seremonia klo 13:00 - 14:50

3. Kisapäivä: Lauantai 10.2.

Lumilautailu:
03:00 Miehet: Slopestyle-karsinta

Maastohiihto:
09:15 Naiset: Yhdistelmähiihto (7,5km p + 7,5km v)

Jääkiekko:
09:40 Naiset: Japani - Ruotsi
14:10 Naiset: Sveitsi - Etelä-Korea

Ampumahiihto:
13:15 Naiset: Pikamatka (7,5km)

Mäkihyppy:
14:35 Miehet: Normaalimäki

Curling:
02:05 Sekakilpailu: 5. kierros
13:05 Sekakilpailu: 6. kierros

Kaukalopikaluistelu:
12:00 Miehet: 1500m finaali
12:00 Naiset: 1500m & 3000m karsinnat

Ohjaskelkkailu:
12:10 Miehet: alkuerät 1 & 2

Pikaluistelu:
13:00 Naiset: 3000m finaali

4. Kisapäivä - Sunnuntai 11.2.

Curling:
02:05 Sekakilpailu: 7. kierros
13:05 Sekakilpailu: Tie-Breaker

Alppihiihto:
04:00 Miehet: Syöksylasku

Maastohiihto:
08:15 Miehet: Yhdistelmähiihto (15km p + 15km v)

Pikaluistelu:
09:00 Miehet: 5000m finaali

Ampumahiihto:
13:15 Miehet: Pikamatka (10km)

Lumilautailu:
03:00 Miehet: Slopestyle -finaalit
06:30 Naiset: Slopestyle -karsinnat

Taitoluistelu:
03:00 Joukkuekilpailu

Jääkiekko:
09:40 Naiset: Suomi - USA
14:10 Naiset: Kanada - Venäjä

Freestyle:
12:30 Naiset: Kumparelasku erät
14:00 Niaset: Kumparelasku finaalit

Ohjaskelkkailu
12:50 Naiset: Yksilökilpailu

5. Kisapäivä - Maanantai 12.2.

Curling:
02:05 Sekakilpailu: Välierä 1
14:05 Sekakilpailu: Välierä 2

Alppihiihto:
03:15 Naiset: Suurpujottelu 1. kierros
06:45 Naiset: Suurpujottelu 2. kierros

Ampumahiihto:
12:10 Naiset: Takaa-ajo (10km)
14:00 Miehet: Takaa-ajo (12,5km)

Ohjaskelkkailu:
12:50 Naiset: Yksilökilpailu

Mäkihyppy:
14:50 Naiset: Normaalimäki

Lumilautailu:
03:00 Naiset: Slopestyle -finaali
06:30 Naiset: Halfpipe -karsinnat

Taitoluistelu:
03:00: Joukkuekilpailu

Jääkiekko:
09:40 Naiset: Sveitsi - Japani
14:10 Naiset: Ruotsi - Etelä-Korea

Freestyle:
12:30 Miehet: Kumparelasku erät
14:00 Miehet: Kumparelasku finaalit

Pikaluistelu:
14:30 Naiset: 1500m finaali

6. Kisapäivä - Tiistai 13.2.

Alppihiihto:
04:30 Miehet: Alppiyhdistetty 1. kierros
08:00 Miehet: Alppiyhdistetty 1. kierros

Maastohiihto:
10:30 Naiset: Sprintti (p), karsinta
10:30 Miehet: Sprintti (p), karsinta
13:00 Naiset: Sprintti (p), finaalit
13:00 Miehet: Sprintti (p), finaalit

Ohjaskelkkailu:
12:30 Naiset: Yksilökilpailu

Pikaluistelu:
13:00 Naiset: 3000m finaali

Curling:
02:05 Sekakilpailu: Pronssiottelu
13:05 Sekakilpailu: Finaali

Lumilautailu:
03:00 Naiset: Halfipipe -finaali
06:00 Miehet: Halfipipe -karsinta

Jääkiekko:
09:40 Naiset: Kanada - Suomi
14:10 Naiset: USA - Venäjä

Kaukalopikaluistelu:
12:00 Miehet: 1000m karsinta
12:00 Miehet: 5000m viesti karsinta
15:00 Naiset: 500m finaali

7. Kisapäivä - Keskiviikko 14.2.

Alppihiihto:
03:15 Naiset: Pujottelu 1. kierros
06:45 Naiset: Pujottelu 2. kierros

Yhdistetty:
08:00 Miehet: Normaalimäki (mäkiosuus)
10:45 Miehet: Normaalimäki (hiihto-osuus) 10km

Pikaluistelu:
12:00 Naiset 1000m finaali

Ampumahiihto:
13:05 Naiset: Normaalikilpailu (15km)

Curling:
02:05 Miehet: 1. kierros
07:05 Naiset: 1. kierros
13:05 Miehet: 2. kierros

Lumilautailu:
03:30 Miehet: Halfpipe -finaalit

Jääkiekko:
05:10 Naiset: Ruotsi - Sveitsi
09:40 Naiset: Etelä-Korea - Japani
14:10 Miehet: Slovakia - Venäjä
14:10 Miehet: USA - Slovenia

Ohjaskelkkailu:
13:20 Parikisa

8. Kisapäivä - Torstai 15.2.

Taitoluistelu:
03:30 Parikilpailu: Vapaa ohjelma

Alppihiihto:
04:00 Miehet: Super-G

Lumilautailu:
04:00 Miehet: Cross -erät
06:30 Miehet: Cross -finaalit

Maastohiihto:
08:30 Naiset: 10km väliaikalähtö, vapaa

Ampumahiihto:
13:00 Miehet: Normaalimatka 20km

Pikaluistelu:
13:00 Miehet: 10 000m finaali

Ohjaskelkkailu:
14:30 Joukkuekilpailu

Skeleton:
03:00 Miehet: alkuerät

Curling:
02:05 Naiset: 2.kierros
07:05 Miehet: 3. kierros
13:05 Naiset: 3. kierros

Jääkiekko:
05:10 Naiset: USA - Kanada
05:10 Miehet: Suomi - Saksa
09:40 Naiset: Venäjä - Suomi
09:40 Miehet: Norja - Ruotsi
14:10 Miehet: Tshekki - Etelä-Korea
14:10 Miehet: Sveitsi - Kanada

Freestyle:
13:00 Naiset: Hypyt karsinta

9. Kisapäivä - Perjantai 16.2.

Curling:
02:05 Miehet: 4. kierros
07:05 Naiset: 4. kierros
13:05 Miehet: 5. kierros

Lumilautailu:
03:00 Naiset: Cross -erät
05:15: Naiset Cross -finaalit

Maastohiihto:
08:00 Miehet: 15km väliaikalähtö, vapaa

Freestyle:
13:00 Naiset: Hypyt finaali

Mäkihyppy:
14:30 Miehet: Suurmäki karsinta

Skeleton:
02:30 Miehet: finaali
13:20 Naiset: erät

Taitoluistelu:
03:00 Miehet: Lyhyt ohjelma

Jääkiekko:
05:10 Miehet: USA - Slovakia
09:40 Miehet: Venäjä - Slovenia
14:10 Miehet: Suomi - Norja
14:10 Miehet: Ruotsi - Saksa

Pikaluistelu:
13:00 Naiset: 5000m finaali

10. Kisapäivä - Lauantai 17.2.

Curling:
02:05 Naiset: 5. kierros
07:05 Miehet: 6. kierros
13:05 Naiset: 6. kierros

Alppihiihto:
04:00 Naiset: Super G

Maastohiihto:
11:30 Naiset: viesti (4x5km)

Kaukalopikaluistelu:
12:00 Naiset: 1500m finaali
12:00 Miehet: 1000m finaali

Ampumahiihto:
13:15 Naiset: Yhteislähtö (12,5km)

Mäkihyppy:
14:30 Miehet: Suurmäki

Taitoluistelu:
03:00 Miehet: Vapaa ohjelma

Freestyle:
03:00 Naiset: Slopestyle erät
06:00 Naiset: Slopestyle finaalit
13:00 Miehet: Hypyt erät

Jääkiekko:
05:10 Naiset: Puolivälierä 1
05:10 Miehet: Kanada - Tshekki
09:40 Naiset: Puolivälierä 2
09:40 Miehet: Etelä-Korea - Sveitsi
14:10 Miehet: Venäjä - USA
14:10 Miehet: Slovenia - Slovakia

Skeleton:
13:20 Naiset: finaali

11. Kisapäivä - Sunnuntai 18.2.

Curling:
02:05 Miehet: 7. kierros
07:05 Naiset: 7. kierros
13:05 Miehet: 8. kierros

Alppihiihto:
03:15 Miehet: Suurpujottelu 1. kierros
06:45 Miehet: Suurpujottelu 2. kierros

Maastohiihto:
08:15 Miehet: Viesti (4x10km)

Pikaluistelu:
13:00 Naiset 500m finaali

Ampumahiihto:
13:15 Miehet: Yhteislähtö (15km)

Freestyle:
03:00 Miehet: Slopestyle erät
06:15 Miehet: Slopestyle finaalit
13:00 Miehet: Hypyt finaalit

Jääkiekko:
05:10 Naiset: Puolivälierä 3
05:10 Miehet: Saksa - Norja
09:40 Miehet: Tshekki - Sveitsi
09:40 Naiset: Puolivälierä 4
14:10 Miehet: Kanada - Etelä-Korea
14:10 Miehet: Ruotsi - Suomi

Rattikelkkailu:
13:05 Miehet: Parikilpailu


12. Kisapäivä - Maanantai 19.2.

Curling:
02:05 Naiset: 8. kierros
07:05 Miehet: 9. kierros
13:05 Naiset: 9. kierros

Lumilautailu:
02:30 Naiset: Big Air karsinta

Pikaluistelu:
13:00 Miehet 500m finaali

Mäkihyppy:
14:30 Miehet: Joukkuemäki

Taitoluistelu:
03:00 Jäätanssi lyhyt ohjelma

Freestyle:
03:00 Halfpipe karsinta

Jääkiekko:
06:10 Naiset: Semifinaali 1
14:10 Naiset: Semifinaali 2

Rattikelkkailu:
13:15 Miehet: Parikilpailu


13. Kisapäivä - Tiistai 20.2.

Curling:
02:05 Miehet: 10. kierros
07:05 Naiset: 10. kierros
13:05 Miehet: 11. kierros

Freestyle:
03:30 Naiset: Halfpipe finaali
06:00 Miehet: Halfpipe karsinnat

Yhdistetty:
12:00 Miehet: Suurmäki (mäkiosuus)
14:45 Miehet: Suurmäki (hiihto-osuus) 10km

Ampumahiihto:
13:15 Sekaviesti (naiset 2x6km + miehet 2x7,5km)

Kelkkailu:
13:50 Naiset: Bobsleigh erät

Taitoluistelu:
03:00 Jäätanssi: Vapaa ohjelma

Jääkiekko:
05:10 Naiset: Karsinta
05:10 Miehet: Karsinta
09:40 Miehet: Karsinta
09:40 Naiset: Karsinta
14:10 Miehet: Karsinta
14:10 Miehet: Karsinta

Kaukalopikaluistelu:
12:00 Naiset: 1000m karsinta
12:00 Miehet: 500m karsinta
12:00 Miehet: 3000m viesti finaali


14. Kisapäivä - Keskiviikko 21.2.

Curling:
02:05 Naiset: 11. kierros
07:05 Miehet: 12. kierros
13:05 Naiset: 12. kierros

Alppihiihto:
04:00 Naiset: Syöksylasku

Freestyle:
04:30 Miehet: Ski Cross -karsinta
06:15 Miehet: Ski Cross -finaalit

Maastohiihto:
10:00 Naiset: parisprintti, vapaa
12:00 Miehet: parisprintti, vapaa

Rattikelkkailu:
13:40 Naiset: finaalit

Lumilautailu:
02:30 Miehet: Big Air -karsinta

Taistoluistelu:
03:00 Naiset: Lyhyt ohjelma

Jääkiekko:
05:10 Miehet: Puolivälierä 1
09:40 Naiset: Pronssiottelu
09:40 Miehet: Puolivälierä 2
14:10 Miehet: Puolivälierä 3
14:10 Miehet: Puolivälierä 4

Pikaluistelu:
13:00 Naiset Joukkuekilpailu
13:00 Miehet: Joukkuekilpailu

15. Kisapäivä - Torstai 22.2.

Curling:
02:05 Naiset: Tie-Breaker
02:05 Miehet: Tie-Breaker
13:05 Miehet: Semifinaalit

Alppihiihto:
03:15 Miehet: Pujottelu 1. kierros
06:45 Miehet: Pujottelu 2. kierros

Yhdistetty:
09:30 Miehet: Joukkuemäki (mäkiosuus)
12:20 Miehet: Joukkuemäki (hiihto-osuus) 4x5km

Ampumahiihto:
13:15 Naiset: Viesti (4x6km)
Freestyle:
04:30 Miehet: Halfpipe finaali

Lumilautailu:
05:00 Miehet: Suurpujottelu karsinnat
05:00 Naiset: Suurpujottelu karsinnat

Jääkiekko:
06:10 Naiset: Loppuottelu

Kaukalopikaluistelu:
12:00 Miehet: 500m finaali
12:00 Naiset: 1000m finaali
12:00 Miehet: 5000m viesti finaali


16. Kisapäivä - Perjantai 23.2.

Lumilautailu:
02:30 Naiset: Big Air -finaalit

Alppihiihto:
04:00 Naiset: Alppiyhdistetty 1. kierros
07:30 Naiset: Alppiyhdistetty 2. kierros

Curling:
08:35 Miehet: Pronssiottelu
13:05 Naiset: Välierät

Ampumahiihto:
13:15 Miehet: Viesti (4x7,5km)

Taitoluistelu:
03:00 Naiset: Vapaa ohjelma

Freestyle:
04:30 Naiset: Ski Cross -alkuerät
06:15 Naiset: Ski Cross -finaalit

Jääkiekko:
09:40 Miehet: Välierä 1
14:10 Miehet: Välierä 2

Pikaluistelu:
12:00 Miehet: 1000m finaali

17. Kisapäivä - Lauantai 24.2.

Rattikelkkailu:
02:30 Miehet: 4-hengen ryhmä

Alppihiihto:
04:00 Joukkuekilpailu

Maastohiihto:
07:00 Miehet 50km yhteislähtö, perinteinen

Curling:
08:35 Miehet: Loppuottelu
13:05 Naiset: Pronssiottelu

Lumilautailu:
03:00 Miehet: Big Air -finaali
05:00 Miehet: Suurpujottelu -finaali
05:00 Naiset: Suurpujottelu -finaali

Pikaluistelu:
13:00 Miehet: Yhteislähtö
13:00 Naiset: Yhteislähtö

Jääkiekko:
14:10 Miehet: Pronssiottelu

18. Kisapäivä - Sunnuntai 25.2.

Curling:
02:05 Naiset: Loppuottelu

Maastohiihto:
08:15 Naiset: 30km yhteislähtö, perinteinen


Talviolympialaisten päättäjäiset: 13:00-15:00

Rattikelkkailu:
02:30 Miehet: 4-miehen finaali

Taitoluistelu:
02:30 Loppunäytös

Jääkiekko:
06:10 Miehet: Loppuottelu

Talviolympialaiset vedonlyönti

Talviolympialaiset tulevat olemaan myös suuren vedonlyönnin kohteena, joten kannattaa tutustua Ylikertoimen erilliseen juttuun: Olympialaiset 2018 vedonlyönti.



Kommentit (1)

Olympialaisten aikataulut

Kiitokset, tästä on suuri apu kun suunnittelee omaa aikatauluaan.