Dohan Yleisurheilun MM 2019 - Ohjelma, aikataulu ja sekä Suomen joukkue

Dohan Yleisurheilun MM 2019 - Ohjelma, aikataulu ja sekä Suomen joukkue

päivitetty: Tiistai, 10.09.2019, 16:55

Comments: 0

Dohan Yleisurheilun MM 2019 - Ohjelma ja aikataulu sekä Suomen joukkue

Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2019 järjesteään Dohassa, Qatarissa. 27.syyskuuta - 6. lokakuuta. Kisojen tapahtumapaikkana toimii Khalifa International Stadium. 

Lajien aikataulut:

Perjantai 27. 9.2019

Klo 16:30: Pituushyppy, miehet, karsinta
Klo 16:35: 100m, miehet, karsinta
Klo 16:40: Moukarinheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 17:10: 800m, alkuerät, naiset
Klo 17:30: Seiväshyppy, karsinta, naiset
Klo 18:05: 100m, alkuerät, miehet
Klo 18:10: Moukarinheitto, B-karsintaryhmä, naiset
Klo 18:40: Korkeushyppy, karsinta, naiset
Klo 19:00: 3 000m estejuoksu, alkuerät, naiset
Klo 19:25: Kolmiloikka, karsinta, miehet
Klo 19:55: 5 000m, alkuerät, miehet
Klo 20:30: 400m aidat, alkuerät, miehet
Klo 23:59: Maraton, finaali, naiset

Lauantai 28.9.2019

Klo 16:15: Kiekonheitto, A-karsintaryhmä, miehet
Klo 16:30: 100m, alkuerät, naiset
Klo 17:05: 800m, alkuerät, miehet
Klo 17:30: Seiväshyppy, karsinta, miehet
Klo 17:45: Kiekonheitto, B-karsintaryhmä, miehet
Klo 18:05: 400m aidat, välierät, miehet
Klo 18:45: 100m, välierät, miehet
Klo 19:15: 800m, välierät, naiset
Klo 19:25: Moukarinheitto, finaali, naiset
Klo 20:00: 4 x 400m sekaviesti, alkuerät, naiset/miehet
Klo 20:40: Pituushyppy, finaali, miehet
Klo 21:10: 10 000m, finaali, naiset
Klo 22:15: 100m, finaali, miehet
Klo 23:30: 50 km kävely, finaali, miehet
Klo 23:30: 50 km kävely, finaali, naiset

Sunnuntai 29.9.2019

Klo 20:05: 200m, alkuerät, miehet
Klo 20:40: Seiväshyppy, finaali, naiset
Klo 21:20: 100m, välierät, naiset
Klo 21:45: Kolmiloikka, finaali, miehet
Klo 21:55: 800m, välierät, miehet
Klo 22:35: 4 x 400m sekaviesti, finaali, miehet/naiset
Klo 23:20: 100m, finaali, naiset
Klo 23:30: 20 km kävely, finaali, naiset

Maanantai 30.9.2019

Klo 16:30: Keihäänheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 17:05: 200m, alkuerät, naiset
Klo 18:00: Keihäänheitto, B-karsintaryhmä, naiset
Klo 18:20: 400m, alkuerät, naiset
Klo 20:05: 110m aidat, alkuerät, miehet
Klo 20:30: Korkeushyppy, finaali, naiset
Klo 20:50: 200m, välierät, miehet
Klo 21:20: 5 000m, finaali, miehet
Klo 21:25: Kiekonheitto, finaali, miehet
Klo 21:50: 3 000m estejuoksu, finaali, naiset
Klo 22:10: 800m, finaali, naiset
Klo 22:40: 400m aidat, finaali, miehet

Tiistai 1.10.2019

Klo 16:30: Moukarinheitto, A-karsintaryhmä, miehet
Klo 16:35: 400m alkuerät, miehet
Klo 16:50: Korkeushyppy, karsinta, miehet
Klo 17:30: 400m aidat, alkuerät, naiset
Klo 18:00: Moukarinheitto, B-karsintaryhmä, miehet
Klo 18:15: 3 000m estejuoksu, alkuerät, miehet
Klo 20:05: Seiväshyppy, finaali, miehet
Klo 20:50: 400m, välierät, naiset
Klo 21:20: Keihäänheitto, finaali, naiset
Klo 21:35: 200m, välierät, naiset
Klo 22:10: 800m, finaali, miehet
Klo 22:40: 200m, finaali, miehet

Keskiviikko 2.10.2019

Klo 16:35: Kymmenottelu, 1. laji - 100m pikajuoksu
Klo 16:45: Kuulantyöntö, karsinta, naiset
Klo 17:05: Seitsenottelu naiset, 1. laji - 100m aidat
Klo 17:30: Kymmenottelu, 2. laji - Pituushyppy
Klo 17:35: 1 500m, alkuerät, naiset
Klo 18:00: Kiekonheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 18:15: Seitsenottelu naiset, 2. laji - Korkeushyppy
Klo 18:25: 5 000m, alkuerät, naiset
Klo 18:50: Kymmenottelu, 3. laji - Kuulantyöntö
Klo 19:25: Kiekonheitto, B-karsintaryhmä, naiset
Klo 20:05: 110m aidat, välierät, miehet
Klo 20:30: Seitsenottelu naiset, 3. laji - Kuulantyöntö
Klo 20:35: 400m, välierät, miehet
Klo 20:40: Kymmenottelu, 4. laji - Korkeushyppy
Klo 21:05: 400m aidat, välierät, naiset
Klo 21:40: Moukarinheitto, finaali, miehet
Klo 21:50: Seitsenottelu naiset, 4. laji - 200m pikajuoksu
Klo 22:35: 200m, finaali, naiset
Klo 22:55: 110m aidat, finaali, miehet
Klo 23:15: Kymmenottelu, 5. laji - 400m

Torstai 3.10.2019

Klo 16:35: Kymmenottelu, 6. laji - 110m aidat
Klo 16:40: Kolmiloikka, karsinta, naiset
Klo 17:30: Kymmenottelu, 7. laji - Kiekonheitto (A-ryhmä)
Klo 18:15: Seitsenottelu naiset, 5. laji - Pituushyppy
Klo 18:35: Kymmenottelu, 7. laji - Kiekonheitto (B-ryhmä)
Klo 19:05: Kymmenottelu, 8. laji - Seiväshyppy (A-ryhmä)
Klo 19:20: Kuulantyöntö, karsinta, miehet
Klo 20:05: Kymmenottelu, 8. laji - Seiväshyppy (B-ryhmä)
Klo 20:10: Seitsenottelu naiset, 6. laji - Keihäänheitto
Klo 22:00: 1 500 metriä, alkuerät, miehet
Klo 22:05: Kymmenottelu, 9. laji - Keihäänheitto (A-ryhmä)
Klo 22:35: Kuulantyöntö, finaali, naiset
Klo 23:00: 1 500 metriä, välierät, naiset
Klo 23:10: Kymmenottelu, 9. laji - Keihäänheitto (B-ryhmä)
Klo 23:50: 400 metriä, finaali, naiset
Klo 00:05: Seitsenottelu naiset, 7. laji - 800m
Klo 00:15: Kymmenottelu, 10. laji - 1 500m

Perjantai 4.10.2019

Klo 20:10: 1 500m, välierät, miehet
Klo 20:15: Korkeushyppy, finaali, miehet
Klo 20:40: 4 x 100m viesti, alkuerät, naiset
Klo 21:00: Kiekonheitto, finaali, naiset
Klo 21:05: 4 x 100m viesti, alkuerät, miehet
Klo 21:30: 400m aidat, finaali, naiset
Klo 21:45: 3 000m estejuoksu, finaali, miehet
Klo 22:20: 400m, finaali, miehet
Klo 23:30: 20 km kävely, finaali, miehet

Lauantai 5.10.2019

Klo 16:30: Keihäänheitto, A-karsintaryhmä, miehet
Klo 17:15: 100m aidat, alkuerät, naiset
Klo 17:50: Pituushyppy, karsinta, naiset
Klo 18:00: Keihäänheitto, B-karsintaryhmä, miehet
Klo 19:55: 4 x 400m viesti, alkuerät, naiset
Klo 20:05: Kuulantyöntö, finaali, miehet
Klo 20:25: 4 x 400m viesti, alkuerät, miehet
Klo 20:35: Kolmiloikka, finaali, naiset
Klo 20:55: 1 500m, finaali, naiset
Klo 21:25: 5 000m, finaali, naiset
Klo 22:05: 4 x 100m viesti, finaali, naiset
Klo 22:15: 4 x 100m viesti, finaali, miehet
Klo 23:59: Maraton, finaali, miehet

Sunnuntai 6.10.2019

Klo 19:05: 100m aidat, välierät, naiset
Klo 19:15: Pituushyppy, finaali, naiset
Klo 19:40: 1 500m, finaali, miehet
Klo 19:55: Keihäänheitto, finaali, miehet
Klo 20:00: 10 000m, finaali, miehet
Klo 20:50: 100m aidat, finaali, naiset
Klo 21:15: 4 x 400m viesti, finaali, naiset
Klo 21:30: 4 x 400m viesti, finaali, miehet

Suomen joukkue Dohan MM-kisoissa

NAISET

  • 3  000 m esteet: Camilla Richardsson Vasa IS kauden paras ja ennätys 9.35,27.
  •  100 m aidat: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 12,78, Annimari Korte HIFK 12,72, Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat kauden paras 12,90/ennätys 12,81 (2016).
  •  Seitsenottelu: Maria Huntington Tampereen Pyrintö 6  339 pistettä.
  •  Korkeus: Ella Junnila Tampereen Pyrintö 195.
  •  Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 14,38 hallissa.
  •  Maraton: Anne-Mari Hyryläinen Nagu IF 2.35.05/2.28.53 (2018), Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2.34.49/2.33.24 (2015).
  •  50 km:n kävely: Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet 4.29.25.
  •  Seiväshyppy: Wilma Murto
  •  Pituushyppy: Taika Koilahti

MIEHET

  • 3  000 m:n esteet: Topi Raitanen HKV 8.21,47.
  •  Kolmiloikka: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 16,98 hallissa/17,14 (2017).
  •  Keihäs: Oliver Helander IF Raseborg 86,93/88,02 (2018), Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 85,15/88,98 (2015), Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,11/84,98. Kotiin jäävä varamies: Toni Kuusela Kuortaneen Kunto 83,40/83,40
  •  50 km:n kävely: Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 3.51.16/3.46.25 (2012), Veli-Matti ”Aku” Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 3.46.54/3.44.43 (2018).

Kommentit (0)