Dohan Yleisurheilun MM 2019 - Ohjelma, aikataulu ja sekä Suomen joukkue

Dohan Yleisurheilun MM 2019 - Ohjelma, aikataulu ja sekä Suomen joukkue

päivitetty: Maanantai, 07.10.2019, 05:54

Comments: 0

Dohan Yleisurheilun MM 2019 - Ohjelma ja aikataulu sekä Suomen joukkue

Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2019 järjesteään Dohassa, Qatarissa. 27.syyskuuta - 6. lokakuuta. Kisojen tapahtumapaikkana toimii Khalifa International Stadium. 

Lajien aikataulut:

Perjantai 27. 9.2019

Klo 16:30: Pituushyppy, miehet, karsinta
Klo 16:35: 100m, miehet, karsinta
Klo 16:40: Moukarinheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 17:10: 800m, alkuerät, naiset (Sara Kuivisto)
Klo 17:30: Seiväshyppy, karsinta, naiset (Wilma Murto)
Klo 18:05: 100m, alkuerät, miehet
Klo 18:10: Moukarinheitto, B-karsintaryhmä, naiset (Krista Tervo)
Klo 18:40: Korkeushyppy, karsinta, naiset (Ella Junnila)
Klo 19:00: 3 000m estejuoksu, alkuerät, naiset (Camilla Richardsson)
Klo 19:25: Kolmiloikka, karsinta, miehet (Simo Lipsanen)
Klo 19:55: 5 000m, alkuerät, miehet
Klo 20:30: 400m aidat, alkuerät, miehet
Klo 23:59: Maraton, finaali, naiset (Anne-Mari Hyryläinen, Alisa Vainio)

Lauantai 28.9.2019

Klo 16:15: Kiekonheitto, A-karsintaryhmä, miehet
Klo 16:30: 100m, alkuerät, naiset
Klo 17:05: 800m, alkuerät, miehet
Klo 17:30: Seiväshyppy, karsinta, miehet
Klo 17:45: Kiekonheitto, B-karsintaryhmä, miehet
Klo 18:05: 400m aidat, välierät, miehet
Klo 18:45: 100m, välierät, miehet
Klo 19:15: 800m, välierät, naiset
Klo 19:25: Moukarinheitto, finaali, naiset
Klo 20:00: 4 x 400m sekaviesti, alkuerät, naiset/miehet
Klo 20:40: Pituushyppy, finaali, miehet
Klo 21:10: 10 000m, finaali, naiset
Klo 22:15: 100m, finaali, miehet
Klo 23:30: 50 km kävely, finaali, miehet (Jarkko Kinnunen)
Klo 23:30: 50 km kävely, finaali, naiset (Tiia Kuikka)

Sunnuntai 29.9.2019

Klo 20:05: 200m, alkuerät, miehet
Klo 20:40: Seiväshyppy, finaali, naiset
Klo 21:20: 100m, välierät, naiset
Klo 21:45: Kolmiloikka, finaali, miehet
Klo 21:55: 800m, välierät, miehet
Klo 22:35: 4 x 400m sekaviesti, finaali, miehet/naiset
Klo 23:20: 100m, finaali, naiset
Klo 23:30: 20 km kävely, finaali, naiset

Maanantai 30.9.2019

Klo 16:30: Keihäänheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 17:05: 200m, alkuerät, naiset
Klo 18:00: Keihäänheitto, B-karsintaryhmä, naiset
Klo 18:20: 400m, alkuerät, naiset
Klo 20:05: 110m aidat, alkuerät, miehet (Elmo Lakka)
Klo 20:30: Korkeushyppy, finaali, naiset
Klo 20:50: 200m, välierät, miehet
Klo 21:20: 5 000m, finaali, miehet
Klo 21:25: Kiekonheitto, finaali, miehet
Klo 21:50: 3 000m estejuoksu, finaali, naiset
Klo 22:10: 800m, finaali, naiset
Klo 22:40: 400m aidat, finaali, miehet

Tiistai 1.10.2019

Klo 16:30: Moukarinheitto, A-karsintaryhmä, miehet
Klo 16:35: 400m alkuerät, miehet
Klo 16:50: Korkeushyppy, karsinta, miehet
Klo 17:30: 400m aidat, alkuerät, naiset
Klo 18:00: Moukarinheitto, B-karsintaryhmä, miehet
Klo 18:15: 3 000m estejuoksu, alkuerät, miehet (Topi Raitanen)
Klo 20:05: Seiväshyppy, finaali, miehet
Klo 20:50: 400m, välierät, naiset
Klo 21:20: Keihäänheitto, finaali, naiset
Klo 21:35: 200m, välierät, naiset
Klo 22:10: 800m, finaali, miehet
Klo 22:40: 200m, finaali, miehet

Keskiviikko 2.10.2019

Klo 16:35: Kymmenottelu, 1. laji - 100m pikajuoksu
Klo 16:45: Kuulantyöntö, karsinta, naiset
Klo 17:05: Seitsenottelu naiset, 1. laji - 100m aidat (Maria Huntington)
Klo 17:30: Kymmenottelu, 2. laji - Pituushyppy
Klo 17:35: 1 500m, alkuerät, naiset (Sara Kuivisto)
Klo 18:00: Kiekonheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 18:15: Seitsenottelu naiset, 2. laji - Korkeushyppy (Maria Huntington)
Klo 18:25: 5 000m, alkuerät, naiset
Klo 18:50: Kymmenottelu, 3. laji - Kuulantyöntö
Klo 19:25: Kiekonheitto, B-karsintaryhmä, naiset
Klo 20:05: 110m aidat, välierät, miehet
Klo 20:30: Seitsenottelu naiset, 3. laji - Kuulantyöntö (Maria Huntington)
Klo 20:35: 400m, välierät, miehet
Klo 20:40: Kymmenottelu, 4. laji - Korkeushyppy
Klo 21:05: 400m aidat, välierät, naiset
Klo 21:40: Moukarinheitto, finaali, miehet
Klo 21:50: Seitsenottelu naiset, 4. laji - 200m pikajuoksu (Maria Huntington)
Klo 22:35: 200m, finaali, naiset
Klo 22:55: 110m aidat, finaali, miehet
Klo 23:15: Kymmenottelu, 5. laji - 400m

Torstai 3.10.2019

Klo 16:35: Kymmenottelu, 6. laji - 110m aidat
Klo 16:40: Kolmiloikka, karsinta, naiset (Kristiina Mäkelä)
Klo 17:30: Kymmenottelu, 7. laji - Kiekonheitto (A-ryhmä)
Klo 18:15: Seitsenottelu naiset, 5. laji - Pituushyppy (Maria Huntington)
Klo 18:35: Kymmenottelu, 7. laji - Kiekonheitto (B-ryhmä)
Klo 19:05: Kymmenottelu, 8. laji - Seiväshyppy (A-ryhmä)
Klo 19:20: Kuulantyöntö, karsinta, miehet
Klo 20:05: Kymmenottelu, 8. laji - Seiväshyppy (B-ryhmä)
Klo 20:10: Seitsenottelu naiset, 6. laji - Keihäänheitto (Maria Huntington)
Klo 22:00: 1 500 metriä, alkuerät, miehet
Klo 22:05: Kymmenottelu, 9. laji - Keihäänheitto (A-ryhmä)
Klo 22:35: Kuulantyöntö, finaali, naiset
Klo 23:00: 1 500 metriä, välierät, naiset
Klo 23:10: Kymmenottelu, 9. laji - Keihäänheitto (B-ryhmä)
Klo 23:50: 400 metriä, finaali, naiset
Klo 00:05: Seitsenottelu naiset, 7. laji - 800m (Maria Huntington)
Klo 00:15: Kymmenottelu, 10. laji - 1 500m

Perjantai 4.10.2019

Klo 20:10: 1 500m, välierät, miehet
Klo 20:15: Korkeushyppy, finaali, miehet
Klo 20:40: 4 x 100m viesti, alkuerät, naiset
Klo 21:00: Kiekonheitto, finaali, naiset
Klo 21:05: 4 x 100m viesti, alkuerät, miehet
Klo 21:30: 400m aidat, finaali, naiset
Klo 21:45: 3 000m estejuoksu, finaali, miehet
Klo 22:20: 400m, finaali, miehet
Klo 23:30: 20 km kävely, finaali, miehet

Lauantai 5.10.2019

Klo 16:30: Keihäänheitto, A-karsintaryhmä, miehet (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Antti Ruuskanen)
Klo 17:15: 100m aidat, alkuerät, naiset (Reetta Hurske, Annimari Korte, Nooralotta Neziri)
Klo 17:50: Pituushyppy, karsinta, naiset (Taika Koilahti)
Klo 18:00: Keihäänheitto, B-karsintaryhmä, miehet (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Antti Ruuskanen)
Klo 19:55: 4 x 400m viesti, alkuerät, naiset
Klo 20:05: Kuulantyöntö, finaali, miehet
Klo 20:25: 4 x 400m viesti, alkuerät, miehet
Klo 20:35: Kolmiloikka, finaali, naiset
Klo 20:55: 1 500m, finaali, naiset
Klo 21:25: 5 000m, finaali, naiset
Klo 22:05: 4 x 100m viesti, finaali, naiset
Klo 22:15: 4 x 100m viesti, finaali, miehet
Klo 23:59: Maraton, finaali, miehet
Klo 20:05: Kuulantyöntö, finaali, miehet
Klo 20:25: 4 x 400m viesti, alkuerät, miehet
Klo 20:35: Kolmiloikka, finaali, naiset
Klo 20:55: 1 500m, finaali, naiset
Klo 21:25: 5 000m, finaali, naiset
Klo 22:05: 4 x 100m viesti, finaali, naiset
Klo 22:15: 4 x 100m viesti, finaali, miehet
Klo 23:59: Maraton, finaali, miehet

Sunnuntai 6.10.2019

Klo 19:05: 100m aidat, välierät, naiset
Klo 19:15: Pituushyppy, finaali, naiset
Klo 19:40: 1 500m, finaali, miehet
Klo 19:55: Keihäänheitto, finaali, miehet
Klo 20:00: 10 000m, finaali, miehet
Klo 20:50: 100m aidat, finaali, naiset
Klo 21:15: 4 x 400m viesti, finaali, naiset
Klo 21:30: 4 x 400m viesti, finaali, miehet

Suomen joukkue Dohan MM-kisoissa

Naiset:

800 m / 1500 m: Sara Kuivisto 4.09,25/4.08,96
3000 m ej: Camilla Richardsson 9.35,27.
100 m aj: Reetta Hurske 12,78, Annimari Korte 12,72, Nooralotta Neziri 12,90/12,81 (2016).
Seiväs: Wilma Murto 451/471
Pituus: Taika Koilahti 669/669
Seitsenottelu: Maria Huntington 6339 pistettä.
Korkeus: Ella Junnila 195.
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä 14,38 hallissa.
Maraton: Anne-Mari Hyryläinen 2.35.05/2.28.53 (2018), Alisa Vainio 2.34.49/2.33.24 (2015).
Moukari: Krista Tervo 70,18/70,18
50 km:n kävely: Tiia Kuikka 4.29.25.

Miehet:
110 m aj: Elmo Lakka 13,49/13,49
3000 m:n ej: Topi Raitanen 8.21,47.
Kolmiloikka: Simo Lipsanen 16,98 hallissa/17,14 (2017).
Keihäs: Lassi Etelätalo 84,11/84,98, Oliver Helander 86,93/88,02 (2018), Antti Ruuskanen 85,15/88,98 (2015).
Kotiin jäävä varamies: Toni Kuusela 83,40/83,40
50 km:n kävely: Jarkko Kinnunen 3.51.16/3.46.25 (2012), Veli-Matti ”Aku” Partanen  3.46.54/3.44.43 (2018).

Kommentit (0)